Görüş ve Öneriler

5 Kıta, 32 Ülke, 136 Kısa Film... Ortak nokta İzmit!

Tuna Merve Nur POLAT / Kültür & Sanat - 14 Ağustos 2018

  0

5 Kıta, 32 Ülke, 136 Kısa Film... Ortak nokta İzmit!

5 kıta, 32 ülke,136 kısa film… Ortak nokta İzmit! Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası İzmit Kısa Film Festivaline 5 kıtadan 136 film katıldı. Uluslararası İzmit Kısa Film Festivali’nin organizatörlerinden olan Art Nicomedia Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Ülkü Sevinç ile 7 ay önce başlayan ve 17 Ağustos’ta düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek olan festivale ilişkin söyleşide bulunduk.


Festival ilk defa düzenleniyor, ilgi ve katılım hakkında neler söylemek istersiniz?

Dediğiniz gibi festivalimiz bu yıl ilk defa düzenleniyor. Buna rağmen katılım son derece memnun edici sevideydi. İlk olan festivalleri duyurmak, katılımı arttırmak elbette kolay olmuyor. Bir de bizim temamız bu yıl depremdi. Temanız genel bir kitleye hitap etmiyorsa katılımı arttırma konusunda biraz daha fazla sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Ancak biz festivalimizi 5 kıtaya duyurduk. Bunu yaparken yerli ve yabancı kaynakları verimli kullandık. Tüm kısa film yapımcıları ve yönetmenlerinin yer aldığı sayfalarda duyurularımızı yaptık, yerimizi aldık. Tabii bu platformlarda binlerce festival de var. O kadar festivalin arasında ilgi çekmeyi, etkileşim almayı başardık. Bu da katılıma yansıdı. 5 kıta, 32 farklı ülkeden 23 farklı lisanda toplam 158 film festivalimize başvuru yaptı. Bu 158 film içerisinde 22 filmin materyalleri eksik olduğu için elendi ve 136 film kabul edilerek yarıştı. Bir de festivalimiz deprem ana temalı, genel bir şey değil. Oda bir kıstas yarattı o anlamda. Ona rağmen bu kadar filmin ilk sene gelmesi müthiş bir başarı. 

Neden ana tema deprem?

Çünkü İzmit’le ilişkilendirmek istedik. İzmit’in nesi var? Pişmaniyesi var, saat kulesi var. Bir de İzmit’in değişmez yazgısı var. 40-50 yılda bir ne yazık ki deprem yaşıyoruz. Bu olaya dikkat çekmek, farkındalık yaratmak istedik. Kısa filmlerin mesaj verme özelliği vardır. Bu farkındalığı kısa film festivaliyle oluşturmak istedik. Hem farkındalık yaratmak hem de İzmit’in tanıtımı açısından böyle bir tema seçtik. Jüri kimlerden oluşuyor? Kısaca jüriyi tanıtır mısınız?

Jürimiz 3’ü yabancı 5’i yerli olmak üzere 8 kişiden oluşuyor. Jüri üyelerinden biri de benim. Jüri Yönetim Kurulu Başkanı İsviçre’den Roger Worrod. Kendisi 60 yıllık bir tecrübeye sahip bu alanda. Yapımcı, yönetmen, seslendirme, kurgu senaristliği alanlarında tecrübe sahibi. Jüri üyelerimizden Romanya vatandaşı Ovidiu Dumitrana da ses ve video alanında deneyime sahip. TV Olgenya’da yapımcılık, (belgesel, artistik, sunum filmleri) yerel ve ulusal televizyon kanallarında 70’den fazla film yaptı ve bu filmlerle ödüller aldı. 20’den fazla ulusal ve uluslararası ödülü bulunuyor. Jürimizin iki bayan üyesinden biri olan İtalyan Elena Romanato ise radyo, televizyon ve yayın hakkında aylık yayınlanan Millecanali dergisinde 1996’dan bu yana görev yapıyor. Romanato aynı zamanda İtalya‘da Eurosat dergisinde ve La Stampa gazetesinde çalışmalarını sürdürüyor. Jürimiz arasında ünlü oyuncu Engin Benli de bulunuyor. Kendisi tüm Türkiye’nin tanıdığı, birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde rol almış bir isim. Jürimizin bir diğer bayan üyesi Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki. Jüri üyemiz Şaban Yazıcı bey Kocaeli’de düzenlenen pek çok festivalde koordinatör olarak görev almış tecrübeli bir isim. Akgün Yıldız bey jürimizde yer alan bir diğer isim.  

Puanlama sistemi nasıl oluştu?

Uluslararası olduğu için bir masaya oturup değerlendirmedik filmleri. Önce bir ön eleme yapıldı. Ardından 136 film 8 jüri arasında bölündü. Her bir jüri üyemiz 17 film izledi. Ön eleme herkesin kendi değerlendirmesiyle yapıldı. Finale geldiğimizde her film jüri üyelerimiz tarafından izlendi ve puanlandı. Jüri üyelerimiz kendi özgür iradesiyle tabloya filmi puanladı. Puanlamalar sonucu ortaya çıkan sonuç her bir jüri üyemizin ortak kararı oldu diyebiliriz.   

Bu festivali geleneksel hale dönüştürmek gibi bir düşünceniz var mı?

Planımız kesinlikle geleneksel hale dönüştürmek yönünde. Şuanda İzmit Belediyesi ile yapılıyor organizasyon. İlerleyen dönemde Art Nicomedia Derneği ile yapılabilir. İlkini düzenliyor olmamıza rağmen Antarktika dışında hemen her ülkeden başvuru aldık. Böyle bir organizasyonun devamı şehrimizin uluslararası platformda tanıtımına katkı sağlayacaktır. 

Ödül töreni ne zaman ve nerede olacak?

Ödül töreni 17 Ağustos akşamı Deprem Müzesi’nde gerçekleşecek. 136 film arasından 24 film finale kaldı. Bu 24 filmin içerisinden; genç yönetmenler, belgesel ve kurmaca animasyon olmak üzere 3 kategoride derecelendirme yapıldı. Kategorilerinde dereceye giren filmler 17 Ağustos akşamı yapılacak törende ödüllerini alacak. Kategoriler dışında İzmit Belediyesi özel ödülü ve Artnicomedya ödülü bulunuyor. Yani toplamda 5 ödül törende sahibini bulacak.


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM