Görüş ve Öneriler

Baş Ağrısına İlaçsız Çözüm

Melin ADEMOĞLU / Spor & Sağlık - 03 Nisan 2018

  0

Baş Ağrısına İlaçsız Çözüm

Günümüzde en büyük şikayetimiz baş ağrısı.

Her yaşta görülen baş ağrısının nedenleri arasında yoğun iş temposu, şehir hayatında maruz kaldığımız ses kirliliği ve stres gelmektedir. Sinüzit, migren gibi kronik rahatsızlıklar sonucunda da baş ağrısı yaşanmaktadır.


İlaç kullanmadan baş ağrısından kurtulmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz?
Tıbbi alanda baş ağrısı için bir çok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçların en yaygın şekilde bilinenleri; ağrı kesici haplar, kapsüller ve tabletlerdir. Baş ağrısına tıbbi çözümler dışında tamamen doğal başka seçeneklerde vardır. Modern tıptan önce çeşitli tedaviler için kullanılan bitkiler, özellikle ağrı türlerinin giderilebilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Suyun önemini bilmeyen yoktur… 

Baş ağrılarınızdan kurtulmak için gün içinde bol bol su için.

Duruş bozukluklarının da baş ağrısına yol açtığını unutmayın. Gün içinde yaptığınız basit boyun ve omuz çevirme egzersizleriyle baş ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Başınız ağrıdığında baskı uygulayabileceğiniz bir nokta, işaret parmaklarınız ve baş parmaklarınız arasında kalan eklem noktalarıdır. Bu noktaya baş parmağınız ve işaret parmağınız ile uygulayacağınız baskı baş ağrınıza iyi gelecektir. Ayrıca orta parmaklarınızı iki kaşınızın bittiği noktalara koyun ve o kısımdaki hafif yuvarlak boşluklara yerleştirdiğiniz parmaklarınızla, yavaşça daireler çizin. Daireleri önce bir yöne, sonra tam tersi yöne uygulayın. Bu hafif masaj tekniği de başınızın ağrısına oldukça iyi gelecektir.

Lavanta yağının strese bağlı baş ağrılarında mucize yarattığını biliyor musunuz? Yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatıp huzurlu ve kaliteli bir uykuya sahip olabilirsiniz. Damlatıp, uyumayı deneyin, bu yöntem işe yarayacaktır. İş veya ofis gibi bir ortamdaysanız, stresinizi azaltmaya çalışın. 

Gün boyu aç kaldığınız, uykunuzu alamadığınız ya da gün içinde normalden fazla iş yaptığınız için başınız ağrıyorsa, bu strese bağlı oluşan baş ağrısı demektir. Kendinize daha çok vakit ayırın ve yavaşlamaya çalışın.

Migrene dayalı bir ağrı yaşıyorsanız karanlık ve sessiz bir odada yatarak kendinizi dinlendirin. Bulunduğunuz yerin havadar olmasına dikkat edin.

Biraz da baş ağrısına hangi bitkilerin iyi geldiğinden bahsedelim…

Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinen kedi otu, baş ağrısı için de yararlı bir bitkidir. Sarı Kantaronu moral bozukluğu, motivasyon eksikliği, vb. semptomlarda çay formunda tüketebilirsiniz.Lavanta, melisa ve papatya gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar sinirleri yatıştırır, kasları rahatlatır ve stres nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok kullanılan bitiler olmasına karşın sizin en uygun çayı yada karışımı bulmak için bir kaç bitkiyi denemeniz gerekebilir. Ancak bu çayları günde 2-3 bardaktan fazla tüketmemeniz tavsiye edilir.Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM