Görüş ve Öneriler

Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları

Melin ADEMOĞLU / Yeme & İçme - 17 Kasım 2017

  0

Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları

Çikolatayı sevmeyen yoktur… Çikolatanın mükemmel kokusu ve tadına engel olamasakta özellikle kilo almamak için evlerimizden uzak tutuyoruz. Bu yazımızda çikolatanın hiç bilinmeyen faydalarına değineceğiz.


Kakao çekirdeklerinin kullanımı M.Ö. 100 yılına kadar dayanmaktadır. Kakao çekirdekleri üzerindeki en büyük besleyici özellik antioksidan içeriğinden geliyor. O dönemde Amerika, enerji sağlamak amacıyla kakao çekirdeklerini kullanmaktaydı. 

Günümüzde ise birçok diyetisyen, herhangi bir diyet programı oluştururken çikolata gibi yüksek kalorili gıdalardan uzak durmamız gerektiğini söylüyor. İçerdiği yağın 1/3’ünü çoklu doymamış yağ, 1/3’ünü doymuş yağ ve stearik asit, 1/3’ünü ise doymuş yağ-palmitik asitten oluşmaktadır. Yapılan pek çok çalışmada görüldü ki, stearik asidin; kolesterol üzerinde herhangi bir olumsuz yanı yoktur. Çikolatadaki yağ oranı doğru porsiyonda tüketildiği zaman vücuda zarar vermemektedir.

Kakaodan bu kadar çekinilmesinin sebebi ise çikolata yapımının içerdiği ekstra malzemelerden kaynaklı. Bir kakao maddesinin çikolataya dönüşmesinde şeker, glikoz şurubu, aroma verici şurup gibi besinlerin kullanılması yağ oranını arttırmaktadır. Bu nedenle çikolata tercihi yapılırken olabildiğince bitter çikolata tüketmeye çalışın. Günde yenilen 10 gram bitter çikolata vücuttaki enerjiyi yükseltmek ve daha verimli bir gün geçirebilmek açısından size yardımcı olacaktır.

Çikolatanın bilinmeyen faydalarına gelecek olursak;

Kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye, cilt sağlığını korumaya ve kemik yapısının gelişmesinde faydalı. İçerdiği mineraller sayesinde diş sağlığını koruyor. kemik ve kas sağlığı üzerinde de olumlu etkileri var.Damarların kasılıp, gevşemesini etkilemesinden dolayı basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Kokusunu dahi duymak, endorfin salgısını arttırıyor ve daha rahat bir uyku çekmemizi tetikliyor. 

Duygusal sıkıntılar çeken bir bireyin çikolataya saldırması çok normaldir. Çünkü çikolata mutluluk hormonlarını %100 etkilemektedir.Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM