Görüş ve Öneriler

Kartepe Belediyesinden geri dönüşüme destek

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Güncel - 27 Nisan 2018

  0

Kartepe Belediyesinden geri dönüşüme destek

Kartepe Belediyesi, tekstil ürünlerini geri dönüşüm projesiyle ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla sokaklara geri dönüşüm koyteynerleri yerleştirdi.


Geri dönüşüm çalışmalarına önem veren Kartepe Belediyesi, kâğıt ve plastik ürünler gibi tekstil ürünlerinin de kaynağında ayrıştırılarak geri kazanılmasına yönelik 50 adet tekstil geri dönüşüm konteynerini halkın hizmetine sundu. Belediye ayrıca konteynerlere atılacak olan tekstil ürünlerinden kullanılabilir durumda olanları da ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştıracak.

Kaynağında ayrıştırma işlemleriyle (kâğıt geri dönüşüm, plastik geri dönüşüm, cam geri dönüşüm vs.) hammadde ihtiyacı karşılanırken diğer taraftan yeniden üretim esnasında ortaya çıkacak sera gazlarının da oluşması engellenmiş oluyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin, “Doğamız bizlere torunlarımızın emanetidir. Bunun içinde geri dönüşüme büyük önem veriyoruz. Tekstil atıkları doğada 6 ayda yok olmaktadır. Bu zaman zarfında ise doğaya zarar vermektedir. Tekstil atıkları alarak kullanım süresini tamamlamış veya ihtiyaç fazlası atık giysi ve ev tekstili ürünleri topluyoruz. Bu sayede çöp sahalarındaki atığı azaltmakla birlikte, ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Turizm Kartepemizin vazgeçilmezidir. Kartepemizin ülkemizin turizm merkezlerinden biri haline gelmesi için gereken bütün yatırımlar yapılmaktadır. Bu yatırımların önemli ayaklarından biride çevreye verilen değerdir. Bu noktadan hareketle tekstil atıkları toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılmaktadır. Bu sayede Kartepemize sahip çıkmakla birlikte ülke ekonomisine katkı verilmektedir. Hemşehrilerimizden dileğimiz tekstil atıklarını yerleştirdiğimiz konteynerlere atmalarıdır” İfadelerini kullandı.

Geri Dönüşümün Faydaları

-          Çevrenin korunmasına katkı sunar.

-          Daha az doğal madde tüketimi olur.

-          Kaynaklar daha ekonomik kullanılır.

-          Geri dönüşüm atıklarını toplayanlara ekonomik fayda sunar.

-          Geri dönüşüm malzemeleri ile ayrı bir ekonomik değer üretilir.

-          Çevre kirlenmesi azalır.

-          İnsan sağlığına zarar verecek çöp atıklara engel olunur.

-          Enerji verimliliği artar.

-          Ekonomiye katkısından dolayı güçlü ekonomi oluşmasına yardımcı olur.

-          Ayrı bir sektör oluşturarak iş kapısı oluşturur.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM