Görüş ve Öneriler

Kartepe, model uçak gösterileriyle renklendi

Hakkı TAŞDEMİR / Güncel - 14 Mayıs 2018

  0

Kartepe, model uçak gösterileriyle renklendi


Kartepe’de Radyo Kontrol Model Uçak Hava Şenliği, renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşti. 

Kartepe Belediyesinin, KOÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Türk Hava Kurumu Kocaeli Şubesi işbirliğinde KOÜ Arslanbey Yerleşkesi’nde düzenlendiği “Radyo Kontrol Model Uçak Hava Şenliği” hafta sonu renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen model uçak tutkunları hünerlerini sergiledi. Etkinlikler alanı dolduran vatandaşlar tarafından zevkle izlendi. Etkinliklerde Türk Hava Kurumu Genel Merkezi’nden şenlik için Kartepe’ye gelen paramotorcu ve model uçak kullanıcısı tarafından gösteriler yapıldı. Paramotorcu, Türk bayrağını alan üzerinde dalgalandırırken, model uçak kullanıcısı ise yaptığı akrobatik hareketlerle izleyenleri şaşkına çevirdi. 

İsteyen herkesin model uçak yapabileceğini belirten model uçak kullanıcısı Mehmet Aydın, "Yaklaşık 10 senedir modelcilikle uğraşıyorum. İlk etapta strafordan modeller yaptım. Bu malzemeden modelleri herkes yapabilir. Fazla bir masrafı yok. Sonrasında nitro model uçaklara geçtim. Son olarakta benzin model uçaklar ile ilgilenmekteyim. Bu hobiyi herkese tavsiye ederim" dedi. 

Türkiye'de model uçak işinin eskisine göre çok daha rahat yapıldığını da belirten Aydın, "Yedek parçalara ve malzemelere ulaşmak ilk etapta çok zordu. Ülkemizde pek bulunmuyordu. Son yıllarda yedek parçalar çoğaldı, satıcıları çoğaldı. Özellikle Türk Hava Kurumu'ndan uygun fiyatlara modeller alabiliyoruz, yedek parçalar alabiliyoruz. Malzemelere ulaşmak şu anda çok daha kolay. İsteyen strafordan model uçak yapabilir. Bugün 50 ile 200 lira arasında bir maliyete model uçak imal edebilir" diye konuştu. Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM