Görüş ve Öneriler

Sağlık Sorunlarımızın Temel Çıkış Noktası; Stres

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Spor & Sağlık - 30 Mart 2018

  0

Sağlık Sorunlarımızın Temel Çıkış Noktası; Stres

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız onca sorun karşısında sergilemeye çalıştığımız dik duruş, aslında bünyemizin arkalarda biriktirdiği bir stres alt yapısına neden olmakta…

Stres; sadece duygusal alt yapımıza etki etmekle kalmayıp fiziksel olarakta bedenimizde büyük yankılar uyandıran bir tehdit diyebiliriz. Gelin bu elle tutulamayan gözle görülemeyen büyük tehditin bize neler yaptığına bir göz atalım;


Uyku Problemi


Stresin olumsuz etkilerinin başında uyku problemi gelir. İnsomnia olarakta bilinen uyku haline geçememe durumunun tamamen değilse bile ana kaynaklarından biri stresli yaşam tarzıdır. Aşılamayan problemler, çözülemeyen soru ve sorunlar, tam da vücudun kendini yenileyeceği saatlerde beyninizi meşgul etmeye başlar ve insomnia etkisi de tam bu anlarda sizi esir alır.


Gülümseme kaybı


Genel olarak enerji kaybı ve bitkin hissetme sendromlarına sebep olan stres, insan ilişkilerinde de sizi eksiye çekebilir.


Yersiz ağrılar


Belki de hiçbir aktivite yapmadığınız gün bile kas ve eklem ağrılarınız oluşmaya başlar. İşte bu kötü haberin ana kaynağı yine stresin esir aldığı bünyeniz. Stres; adrenalin ve hormon seviyesini etkilediği için bu da kaslarınızda ve sinir sisteminizde değişikliklere yol açabilir, kronik ağrılara sebep olabilir.


Sindirim sistemi sinyalleri


Stres, bazı sıkıntı verici gastrointestinal (sindirim sistemi) sorunlarına neden olabilir. Özellikle beslenme alışkanlıklarımız hususunda, yetersiz ya da gereğinden çok yemek yediğimizde veya yağlı ve şekerli gıdalar tüketimini arttırdığımızda, mide ekşimesi ve asitten kaynaklanan reflü sorunları yaşayabiliriz. Bağırsakların tükettiğimiz gıdalardaki besin maddelerini emme kabiliyeti stres nedeniyle azalabilir. Mide ağrısı, şişkinlik hissi ve mide bulantısı, ishal veya kabızlık yaşamamıza yol açabilir.Nottingham Üniversitesi Davranış Bilimleri Bölümü Doçenti Holly Blake’in de özeti ile;

stres sizi yönetmeden önce siz stresle baş etmenin yollarını öğrenin. Bütün mesele, onu kontrol altında tutmaktır. Gündelik yaşamda bir parça stres normaldir; kimi zaman biraz stres uyarıcı, motive edici, odaklanmayı kolaylaştıran, enerji verici ve hatta kendimizi heyecanlı hissetmemizi sağlayan, olumlu etkilere sahiptir. Bu enerjiyi doğru bir biçimde yönlendirmek için olumlu meşgaleler edinin ve sonunda daha iyi performans sergilediğinize, daha fazla kazandığınıza ve daha iyi hissettiğinize bizzat tanık olun.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM