Görüş ve Öneriler

Şair Nurullah Genç, Kocaeli Kitap Fuarı'nda

Hakkı TAŞDEMİR / Güncel - 14 Mayıs 2018

  0

Şair Nurullah Genç, Kocaeli Kitap Fuarı'nda


Şair ve akademisyen Nurullah Genç, 10. Kocaeli Kitap Fuarı’na şiir ve insan konulu söyleşisiyle konuk oldu. 

Şair ve akademisyen Nurullah Genç, 10. Kocaeli Kitap Fuarı’nda, okurlara şiir ve duygu yüklü bir söyleşi sundu. Yahya Kaptan Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte Genç, “Şiir ve İnsan” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. İnsanın Allah’ın verdiği aklı iyi kullanması gerektiğini söyleyen Genç, “Bu da yetmez bunun yanı sıra insanın kalbinin de hareket halinde olması ve böylece insanın iç alemini keşfetmesi şarttır. Bunun da yolu şiirdir. Şiir insanın farkındalığını arttırır. İnsanın düşünmeye başladığında; geleceği, iyiliği, kötülüğü, cenneti, cehennemi, ölümü, zulmü, hastalığı yani her şeyi düşünmeye başladığını anlatan Genç, “Bunun ağırlığı fazladır. Bunu düşünmezseniz basit bir şekilde yaşar ve ölürsünüz. Hakikat şudur ki; kaçsanız da onlar size kendini düşündürür. İsteseniz de istemeseniz de ölüm sizi gelir bulur. Ama bir şiir okuyarak baharı, kışı, içinizi ısıtabilir, başkalarının iç huzuruna bir kandil yakabilirsiniz” dedi. 

İnsanın aklını iyi bir şekilde kullanması gerektiğini aktaran Genç, “Bu da yetmez bunun yanı sıra insanın kalbinin de hareket halinde olması ve böylece insanın iç alemini keşfetmesi şarttır. Bunun da yolu şiirdir. Şiir insanın farkındalığını arttırır. İnsanın böyle olmaması gerekir. Aklı, ruhu, kalbi taşıyıp, kötülük yapanı anlamak mümkün değil. Zalimi anlamak mümkün değil. Bir insan başkasına nasıl çile çektirir. Zalim zulmetmeden önce, ‘Ol mahiler ki derya içredir; deryayı bilmezler’ beytini okusa o kötülüğü yapabilir mi” diyerek sözlerine son verdi. 

Söyleşide çeşitli şiirler de seslendiren Nurullah Genç, daha sonra okurları için kitaplarını imzaladı. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM