Görüş ve Öneriler

SON ZAMANLARIN YENİ TRENDİ ‘YAŞAM KOÇLUĞU’

Damla YILDIRIM  

Yaşam Koçu

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

SON ZAMANLARIN YENİ TRENDİ ‘YAŞAM KOÇLUĞU’


Kucak dolusu, sımsıcak bir Merhaba : )

Öyle ya her şey bir ‘merhaba’ ile başlar. Benim burada olma öyküm de sıcacık bir merhaba ile başladı. İleride elbette sizlerle paylaşacağım. Ama şimdi size anlatmak için başka bir konu hazırladım. Son zamanlarda çok sık duyuyorsunuzdur. Yaşam koçluğu, spor koçluğu, ilişki koçluğu, beslenme koçluğu, yürüyüş koçluğu ve hatta doğum koçluğu. Peki ama bu koçluk ne demek? Kimler koç olabiliyor? Ve koçlar ne yapıyor?

Koçluk ne demek?


Koçluk demek, kişide farkındalık yaratmak demek. Karşındakinin fark edemediği her şeyi, koç olarak fark etmek ve danışana yönlendirilen sorularla “kendisini fark etmesini sağlamak” demek. Danışan geldiğinde ona akıl vermek, yön göstermek, anlattıklarıyla yargılamak ve baskı kurmak, asla yapılmaması gereken davranışların en başında gelmektedir. Danışan geldiğinde yapılması gereken; onu en etkin şekilde dinlemek, aralarda anlattığı durumu netleştirmek için minik sorular sormak ve verdiği cevabı kendisinin duymasını sağlamak, kişide “farkındalık” yaratmak, böylece aslında kendi sorununa kendisinin çözüm bulmasını sağlamaktır.

Koçlar ne yapar?


Koçlar dinler. Etkin dinler. Yorumsuz dinler. Kendini, danışanının yerine koymadan dinler. Empati yapmadan, sempati duymadan, antipati beslemeden dinler. Danışan ne anlatırsa anlatsın, bir duvar gibi tepkisiz, yargısız, mimiksiz, onayladığını ya da onaylamadığını belirtmeden dinler. Dinledikten sonra, sorunu danışanın kendisinin fark edebilmesi için “güçlü sorular” sorar. Her yerde duymadığınız, bunu daha önce neden fark etmedim diyeceğiniz güçlü sorular. Cevabını da sizin vermenizi sağlar. Verdiğiniz cevapla yüzleşmenizi ve hatta cevaptaki “çözümünüzü” bulmanızı sağlar.

Hepimizin hayatında sorunlar, içinden çıkamadığımız anlar, bildiğimiz fakat gidemediğimiz, belki gitmeye korktuğumuz yollar vardır. Koç; sizin A noktasından B noktasına gidene kadar yol arkadaşınız olur. B noktasına giderken sizi öyle güzel yemyeşil bir yoldan götürür ki, B noktasına nasıl geldiğinizi fark edemezsiniz.

Peki kimler koç olabilir?


En temelde, insanlarla yakın çalışmayı seven kişiler olmalı. Ve elbette bu alanda gerekli yerlerde eğitimlerini tamamlamış, iletişimi yüksek, sabırlı, yorumsuz ve etkin şekilde dinleme yapabilecek, kendini sürekli geliştirme eğiliminde olan kişiler “koç” olabilir. Eğer sizde koç olmak isterseniz kendi uzmanlık alanınızı belirleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Ama en başta söyleyeyim, uzun ve zor bir yolculuktur. “Tamam artık ben oldum” diyebileceğiniz bir meslek değildir. Koçlukta her zaman hiç bilmiyormuş gibi çalışıp, gelişmek zorundasınızdır.


Karışık gibi görünüyor değil mi? Başlarda biraz karışık, ama işin içine girince alışıyorsunuz : ) Evet ben bir yaşam koçuyum. Yaptığım işe de aşığım. Elbette daha çok yolum var. Emin adımlarla ilerliyorum. Benim size naçizane tavsiyem; hangi işi yapmaktan zevk alıyorsanız, onu yapın..! Bırakın insanlar ne düşünürlerse düşünsünler, bırakın size karşı çıksınlar. Bu sizin hayatınız. Tek bir hayatınız var. Önemli olan sizsiniz, her ne istiyorsanız gidin ve onu yapın. Bir dahaki yazımda görüşünceye dek NASIL MUTLU OLACAKSANIZ ÖYLE KALIN..! 

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM