Görüş ve Öneriler

Türkiye'nin en büyük uzay evi İzmit'te yükseliyor

Hakkı TAŞDEMİR / Güncel - 14 Mayıs 2018

  0

Türkiye'nin en büyük uzay evi İzmit'te yükseliyor


İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Türkiye'nin en büyük sanal gerçeklik küresi bu yıl içerisinde hizmete girecek. 


Türkiye’nin en büyük sanal gerçeklik küresi İzmit’te yükseliyor. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden olan, halk arasında gözlem, uzay evi olarak da bilinen sanal gerçeklik küresi yıl içinde hizmete girecek. Cephanelik bölgesinde bodrum katı 815 metrekare, zemin katı 886 metrekare, birinci katı 361 metrekare, ikinci katı da 453 metrekareden oluşan Sanal Gerçeklik Küresi yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak. 
Kubbesi titanyum ile kaplanan yapının iç ekran çapı 14 metre, dış çatı kaplama çapının da 22 metre olduğunu söyleyen yetkililer, "Proje, kubbesi ve üstten bakıldığında bir uçağa benzeyen mimari formu ile dikkat çekiyor. Yapının çatı kaplama ve mimari ince işleri bitmek üzere. Sanal Gerçeklik Küresi, diğer ifadeyle gezegen evi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonudur” dedi. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM