Görüş ve Öneriler

Akıllı Araba Teknolojileri

Emre DUMAN / Teknoloji - 22 Ağustos 2018

  0

Akıllı Araba Teknolojileri

Hayatımıza bir telefonla giren, çok kullanmaya başladığımız akıllı kelimesi şuanda gelişen dünya teknoloji ile cepten çıktı yaşamımızın birçok alanına girmeye başladı. Her elektronik eşyanın akıllı modelleri ortaya çıktı. Peki akıllı kelimesi ne anlama geliyor?


Hayatımızın hangi alanında göreceğiz? TDK’da ki birince anlamı Gerçeği iyi gören ve ona göre davranan akil demek bir insana lütfedilen bir anlam cansız varlıklara sıfat olarak kulandık? Peki teknolojik cihazlara neden akıllı deme ihtiyacı duyduk insanlaştırmaya mı çalışıyoruz? hayır tabi kide insana yardımcı olan İnsan gücünü hafifleten, birden fazla iş yapabildikleri için denilmiş. Evimizde sokakta her yerde aslında bu teknolojiyle karşılaşmaktayız. Bir de yazılımcıların yapay zekâ üzerinde yaptıkları çalışma dünya teknolojisini apayrı bir yere taşımakta. gelecek teknoloji makinaların bir biriyle haberleştiği insan gücünün minimuma indiği bilim kurgu filmleri andıran bir yer olacağı kesin bu günkü yazımızda akıllı cihazların en son furyasına kapılan otomobillerin akıllanmasıyla ilgili dünyadan gelişmeleri aktaracağız.

Otomobil teknolojisi hiç olmadığı kadar hızla kendini geliştiriyor. Sanayi devriminden bu gününe büyük bir sıçramayla gelişen teknolojinin otomobil sektörü birçok markanın iyi bir sürüş deneyimi, insan gücünün en aza indirmeyi ve hataları azaltmaya yönelik çalışmalar yapmakta bu markalar arasında daha önce otomobil üretmemiş markalarda var.

Peki, bu teknolojiler neler hadi hep birlikte göz atalım


İnsana gerek yok


İnsansız giden otomobiller aracın belirli yerlerinde bulunan hareket ve uzaklık senyörleri yardımıyla kaza yapmadan trafik akışında ilerliyor. Akıllı otomobiller şuanda test aşamasında olan araçlar veri toplamakta insanların tepkisini ölçmekte. Geliştirilen yazılımlar insanların tepkisine göre algoritma geliştirmekte. Kazalarıyla haber konusu olan otomobiller yapılan açıklamalarda çıkan sorunların çoğu insandan dolayı olduğunu göstermekte.insansız park edebilecek


İnsansız araçların bir özelliği de kendi kendine park edebiliyor olması trafikte bu baya sorun olmakta çileye dönüşmekte akıllı araçlar sayesinde bu tarihe karışacak birde navigasyon şirketleri boş olan park yerlerini göstermeye başladılar akıllı araçlarla entegreli çalışırsa artık vakit kaybı olmayacakArabalar görüyor

Araç içi güvenlik sistemlerine bir yenisi daha eklendi insan ve hayvanları gören sürücüyü uyaran sistem askeri sistemlerde kullanılan termal kameralar artık otomobillerde. Otomobiller insan ve hayvan ısısını tanıyor ve sürücüyü uyarıyor hatta sürücü fark etmez ise otomatik olarak kendisi duruyor ve olası bir kazayı önlüyor.


Şerit takip sistemi

Araba kullanmak o kadar kolay ki artık sürücülerin üstünden büyük bir yük alınıyor. Uzun yollarda insanın ister istemez dikkati dağılabiliyor kısa süreli bir dağınıklık geri dönüşü güç bir kazaya neden olabilir yeni sitemde bulunduğunuz şeridi takip eden şerit dışına çıktığında sizi uyaran ve öndeki aracın hızı hesaplayıp araç takip mesafesinde arabanın kalması sağlayan sistemler büyük oradan da kazaları önlüyor.

Bu yazdığımız bütün teknolojiler kullanılmaya başlandı yaygınlaşması paten durumlarında dolayı biraz yavaş ilerlese de gelecekte bütün araçlarda görebileceğiz. Bazı teknolojilerden bahsettik yazı dizimizin ilerleyen kısımlarda daha geniş kapsamlı markaların üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler hakkında bilgiler vereceğiz.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM