Görüş ve Öneriler

Aloe vera nedir, bakımı nasıl yapılır

Tuna Merve Nur POLAT / Güzellik - 02 Ağustos 2018

  0

Aloe vera nedir, bakımı nasıl yapılır

Aloe vera çiçeği ışıksız ve az su ile yetiştirebilen, bakımı kolay gibi gözükse de yetiştirirken bir takım püf noktalara dikkat edilmesi gereken bir bitkidir.Toprağı yılda bir defa değiştirilmelidir.Sağlık ve güzellik alanlarında çok kullanılan ve faydalı bitkidir.Aleo vera çiçeği yetiştirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar…


Aloe Vera bitkisi çok fazla sulanma ihtiyacı olmayan bir bitki türüdür.

Toprağının kalitesiz olması aloe vera çiçeğinin gelişimine engel olabilir. 

Bitkinin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar, sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkiye zarar vermektedir. 

Direk güneş ışığı almayan yerlerde bakılmalıdır. Aksi taktirde aloe vera çiçeğinin yaprakları sararabilir ve verim almak zorlaşabilir. 

Aloe vera çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır? 

Aloe Vera çiçeğinin toprak değişimi yılda 1 kere sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır.

Toprak seçiminde humuslu ve lifli toprak kullanmak gelişimini iyi yönde etkiler.  

Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir. 

Aloe Veranın faydaları  

Aloe vera bitkisinin içerisinde yer alan jel kıvamındaki madde A ve C vitaminleri bakımından zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

İçerisinde doğal nemlendirici maddeler bulunmaktadır.Jeli cilde direk uygulandığında ph dengesini ayarlar ve cildin nem dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. 

Bitkinin astım ve solunum yolları problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. 

Kalp krizi riskini en aza indirdiği bilinmektedir. 

Bitkinin içerisinde yer alan yararlı minerallerin çıbanı hızlı bir şekilde tedavi ettiği söylenmektedir. 

Aloe vera suyunun bağırsaklardaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Aloe vera suyunun bağırsakları ve vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak ölçüsü dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde bağrısaklardaki etkinliğini kayedebilir ve bir zaman sonra hiçbir etki göstermez. 

Bitkinin içerisinde yer alan jelin selülit tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Duştan sonra masaj halinde uygulanan aloe vera bitkinsin selülit azaltıcı etkisi mevcuttur. 

Saçınızı aloe vera ile yıkamak derideki kepeği uzaklaştırır, yani tek yapmanız gereken, kepeği tamamen uzaklaştırmak için saçınızı taramaktır. Birkaç uygulama sonrası farkı göreceksiniz.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM