Görüş ve Öneriler

BALIK MEVSİMİ GELDİ…

Emre DUMAN / Spor & Sağlık - 07 Eylül 2018

  0

BALIK MEVSİMİ GELDİ…

OMEGA-3 KAYNAĞI BALIKLAR Denizin yüz metrelik üst kısmında yaşayan hamsi, istavrit, uskumru, palamut gibi göçmen balıklara yüzey balığı, daha diplerde yaşayan mezgit, kefal, levrek, lüfer, kalkan gibi balıklara dip balığı deniliyor. *Yüzey balıkları; hamsi, istavrit, palamut, uskumru *Dip balıkları; mezgit, berlam, kefal, levrek, lüfer, kalkan *Çiftlik balıkları; çipura, levrek, alabalık, somon en çok yetiştirilen çiftlik balıkları


BALIKTAN GELEN FAYDALAR BİTMİYOR

Balıklar Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, mineraller yönünden oldukça zengin besinler. Gebelik döneminde tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için çok değerli. İlk üç aylık dönemde beyin gelişimi için çok kıymetli olan folik asidide içermekte ve protein ve D vitamini açısından da oldukça zengin.

Hamileler ve çocuklar hangi balıkları tercih etmeli?

Özellikle hamile kadınlar ve çocuklar açısından büyük önem taşıyor balık tüketimi. Denizlerin kirlenmesiyle beraber ağır metal oranı artmaya başladı.

Cıva, kurşun, kadmiyum maddesi barındıran balıkların gebelik döneminde anne adayları ve bebek için zararlı etkilere yol açabiliyor. Bu tür balıkların tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor, DNA ve kromozomlarda bozulmaya neden olarak genetiğimizi etkiliyor, öğrenme bozuklukları gibi ciddi sorunlar yaratıyor. Bu nedenle başta hamile kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkesin dikkat etmesi gereken bir konu. Hamilelik süresi boyunca balık tüketimi kadar pişirme şeklide çok önemli. Kızartma yöntemiyle beraber balıklar tüm vitaminini kaybediyor. Besleyici özelliği kalmıyor.

Balığın hangi denizden avlandığı çok önemli.

Risk almadan balık yemek istiyorsak yüzey balıklarını tercih etmeliyiz.

 Ve çiftlik balıkları… somon balığı, sardalya, ton balığı, alabalık ve uskumru gebelik döneminde tüketilebilecek balıklardır ve besleyici özelliklerinin yanında folik asit yönünden de zengindirler. Yalnız yine de bu balıkların da hangi denizlerden geldiği önemli.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM