Görüş ve Öneriler

Bir Balkan Hikayesi 1 Bölüm : MAKEDONYA

Buket ESER  

Çok Gezen Mühendis

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Bir Balkan Hikayesi 1 Bölüm : MAKEDONYA

Ben Balkanları dolaştım geldim şimdide size dilim döndüğünce kalemim aktığınca oraları anlatacağım hazırsak başlıyorum.


Makedonya, Balkanlar‘da yer alan, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında sıkışmış, 2 milyon 100 bin nüfuslu küçük bir ülke. Birleşmiş Milletler tarafından 1993’te tanınan ülke, Yunanistan’ın itirazı nedeniyle FYROM olarak adlandırılıyor; yani “Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti”. Devlet olarak bağımsızlığını ilân ettiği zaman, Türkiye tanıyan ilk devlet olmuş bu arada.

Heykeller ile Boğulmuş Şehir Üsküp;

Denize kıyısı olmayan Makedonya’nın başkenti, Vardar Nehrinin her iki kıyısına kurulmuş Üsküp, Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılıyor. Beş yüz bini aşan nüfusuyla ülkenin dörtte birini başkent barındırıyor. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış. Çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı görülecek yerlerin başında geliyor. Buna Üsküp’ün en yüksek yerine kurulu olan Üsküp Kalesi de eklenebilir.

Makedonya Hükümetinin yürüttüğü Skopje 2014 adlı proje ile, şehir turistik açıdan yeniden yaratılmış. Şehrin her yanına dokusuyla örtüşüyormuş gibi görünen köprüler, havuzlar ve heykeller yapılmış. Makedonya’nın kuruluşunun 20 yılı anısına İtalya’nın Floransa şehrinde yapılmış Büyük İskender Heykeli bunlardan birisi.

Makedonya meydanındaki Meşhur İskender Heykeli

Sonradan yapılan bütün bu yapılar heykeller güzel olmuş mu derseniz o kadar çok heykel var ki sanki açık hava müzesinde geziyormuş hissi uyandırıyor. Binalara gelince evet güzel yapılmış ama koskoca şehir meydanını o kadar beton yığını yapmaya değer mi tartışılır. Bana göre bu yeni yapılan binaların heykellerin gece aydınlatmaları muhteşem ve bence şehir gece dolaşılmalı onun dışında çok da bir özelliği yok. Tarihi dokusunu kaybeden şehirleri ben pek sevemiyorum. 

Vardar nehri üzerine yapılmış, her lambanın altında bir heykel bulunan bir köprü (bence amaçsız)

Bu da benim heykelimsi çalışmam :)

Atatürk’ün okuduğu şehir: Bitola

Küçük şirin şehir Bitola veya bizim bildiğimiz adıyla Manastır. Makedonya’nın ikinci en büyük şehri. En büyük dediğime de bakmayın tabi, şehir yüz bine yaklaşan nüfusuyla büyükçe bir kasaba gibi görünüyor. Manastır, şehirleşmenin getirdiği karmaşadan uzak oldukça sakin, şirin ve temiz bir şehir. Bazı sokakları Türk dizilerine uzun süre mekân olmuş. Bunlardan biri de Elveda Rumeli.

Burası aynı zamanda, 1896 yılında Atatürk’ün askeri liseyi okumak için geldiği yer. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, Manastır Askerî İdadisinin imtihanlarına girerek başarılı olmuş. Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehir Manastır olmuş. Manastır çarşısında yürürken Atatürk’ün zamanında bu sokaklarda yürüdüğü ya da ilk aşık olduğu Eleni’nin balkonunun altında volta attığını düşünmek insanı duygulandırıyor açıkçası.

Buraya gelince öğreniyorsunuzki Balkanların Romeo ve Juliet'i olarak anılıyor Mustafa Kemal ile Eleni Karinte’ nin aşkları. Anlatılanlara göre Eleni’nin babası bu aşkı öğreniyor ve izin vermiyor kızını da alarak Manastırdan taşınıyorlar. Eleni ölene kadar Mustafa Kemal’i unutamıyor ve hiç evlenmiyor. Bu olayın kitabı ve filmi de yapılmış. Eleni’nin Mustafa Kemal’e yazmış olduğu mektuptan bir kesit burada.. ‘’ Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt. Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat, balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağlamadım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı. Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, ‘Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum’ dedim. Babam beni hiç bir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim. Ebediyen seni seven ve seni bekleyen, Eleni Karinte’n.”

Bitola-Makedonya

El Değmemiş Doğanın Muhteşemliği Matka Kanyonu

Yaklaşık 5 bin hektarlık bir alanı kapsayan Matka Kanyonu Treska ve Vardar Nehirleri’nin buluştuğu alanda yer alıyor. 1937 yılında bölgeye inşa edilen baraj ile bugünkü görünümünü alan kanyon aynı zamanda Makedonya’nın en eski yapay gölü olma özelliğini de taşıyor. Kanyonun içerisinde bulunan mağaraların en önemlisi olan Vrelo Mağarası, dünyanın en derin su altı mağaraları listesinde kendine yer bulmuş bir doğa harikası. Baraj gölünün yanındaki restoranda bir şeyler yiyip içebilir ve tekne turlarıyla kanyonun güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Balkanların incisi: Ohrid

Balkonlarını sardunyaların süslediği, güzel tarihi sokaklara sahip Ohrid. Şehirde hoş bir huzur var. Çarşısı, Pazar yerleri, dar sokakları, kale çevresi, kiliseleri ile keşfedilesi bir yer burası. aint Naum Manastırı, St. Kaneo, Saint Sophia ve Sveti Kliment Ohridski Kilisesi ile Tsar Samuel’s Kalesi Ohrid de gezilecek yerler arasında yer alan en önemli yerler. Bu arada UNESCO Dünya Mirası Listesinde Ohrid Gölü. Sokaklarında yürümeye başladığınızda sanki Safranbolu da yürüyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi çünkü her yerde Türk mimarisi örneği o güzel evlerden var.

Ohrid’e kadar gelip bu muhteşem gölde tekne turu yapmadan ve gün batımını izlemeden kesinlikle dönmeyin.

Gölün berraklığı ve temizliğini anlatmaya kelimeler yetmiyor.


Son olarak da Bir ortaçağ kilisesi olan Ohrid Ayasofya kilisesi Osmanlı'lar zamanında minare eklenerek camiye dönüştürülmüş daha sonra tekrar kiliseye çevrilmiş. Cami olduğu zamanı frekslerin üzeri sıva ile kapatıldığı için resimler bozulmadan bugünlere kadar gelmiş.


Saınt Sophıa

Devamı 2. Bölüm Sırbistan çok yakında… Daha fazla fotoğraf için : @bujats


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM