Görüş ve Öneriler

Bunları biliyor musunuz ?

Tuna Merve Nur POLAT / Kültür & Sanat - 06 Ağustos 2018

  0

Bunları biliyor musunuz ?İzmit saat kulesi


Ünlü Saat Ustası Mustafa Şem-i Pek tarafından yapılan bu saat aktif olarak çalışan son saatlerden biri.Sultan II. Abdülhamit, Osmanlı tahtına çıkışının 25. yıldönümünde Saat Kulesini yaptırmıştır. Bu tarihe kadar Osmanlı’da lüks bir eşya olarak algılanan saat halka ulaşmıştır.  


Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi


İzmit Kasr-ı Hümayun’u Sultan 2. Mahmud tarafından inşa ettirildi. 1766 yılında meydana gelen büyük depremde yıkılmasının ardından Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak yeniden yaptırıldı. 

Osman Hamdi Bey Müzesi


Ünlü tablo Kaplumbağa Terbiyecisi'nin eser sahibi. Sanat merakı olanlar için müze haline getirilmiştir.

Eskihisar Kalesi 


Kalenin Bizans döneminde, limanı korumak amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. Osmanlılar tarafından da kullanılan kale 1998 yılında restore edilmiş. Kalenin antresi konser etkinlikleri için kullanıma açılmıştır. 

Orhan Cami


Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşa'nın yaptırdığı bu cami bir fetih simgesi olduğu için ilk hutbeden beri bütün hutbeler kılıçla okunuyor. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM