Görüş ve Öneriler

Cilt tipimizi nasıl anlarız?

Tuna Merve Nur POLAT / Güzellik - 04 Eylül 2018

  0

Cilt tipimizi nasıl anlarız?

Dört cilt tipi vardır. Bunlar Kuru Cilt Normal Cilt Karma Cilt ve Yağlı Cilt şeklindedir. Bu ciltlerin kendine göre sorunları, avantajları ve dez avantajları var. Bizde sizler için araştırdık.Cilt tipleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt tipleri bazı başlıklar altında kategorilendirler. Bunlar; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt, normal cilt şeklindedir. Cilt tipleri farklılık gösterdiği, her cilt tipine uygun günlük temizlik ve bakım yolları ve ürünleri de farklılık göstermektedir. Kişinin kendine uygun olan cilt temizliğini yapabilmesi için önce cilt tipini belirlemesi ve belirlediği cilt tipine uygun ürünleri kullanması gerekmektedir. Cilt temizliği ve bakımı mutlaka önem verilerek yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü hem daha sağlıklı bir cilde sahip olunur hem de göze hitap eden daha estetik bir görünüm elde edilmiş olunur.

Normal Cilt;

Eğer normal bir cilt tipine sahipseniz oldukça şanslısınız demektir. Normal ciltler hafif gergin, pürüzsüz ve cilt rengi canlıdır. Ayrıca bu ciltler de karışıklığa rastlanmaz. 

Karma Cilt;

Karma cilt en sık rastlanan cilt tipidir. Yüzün bir kısmında yağ bulunur diğer kısım ise kuru veya normal görülür. Karma ciltler de genellikle alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma görülür. Özellikle göz kenarlarında ve yüzün başka yerlerinde kırışıklık görülmektedir. 

Kuru Cilt;

Kuru cilt yüzümüzü soluk gösteren cilt tipidir. Bu cilt tipini ayırt etmek aslında çok basittir. Cilt tipleri arasında en ayırt edilebilen cilt tipidir. Kuru cilt de soyulma ve pullanma, solgunluk, göz kenarlarında kırışıklık, kuruluktan çatlamış kılcal damarların kızarıklığı mevcut olur. 

Yağlı Cilt;

En sorunlu cilt tiplerinden birisi yağlı ciltlerdir. Sürekli bakım yapılması gerekir. Yüzdeki yağ oranı çok fazla olur ve bu da siyah nokta sivilce fazlalığına sebep olur. Burun üzerindeki gözenekler geniştir ve yüzde kızarıklık mevcut olur. Bakımı yapıldığı sürece muazzam bir cilt tipidir. Işıltılı bir görünüm katar.

Cilt tipini öğrenmek için ufak bir test yapın

o Yüzünüzü temizleyin ardından kesinlikle krem sürmeyin. Yüzünüzü temizledikten 1 saat sonra kuru kâğıt mendille yüzünüzü silin. 

o Eğer kâğıt mendilin üzerine yağ tabakası değil de pul pul dökülmüş deriler görülüyorsa ve cildiniz gergin bir görünüme sahipse Kuru bir cilde sahipsiniz demektir.

o Eğer kâğıt mendilde yağlı bir tabaka yoksa kuruluk varsa cildiniz Normal cilttir.

o Kâğıt mendili burun, alın ve çene bölgesinde yağ tabakası görülüyorsa diğer bölgelerde yağlı tabaka görülmüyorsa cildiniz Karma cilttir.

o Yüzünüze uygulama yaptıktan sonra yüzünüzün birçok yerine dokundurduğunuz kâğıt mendilde yağ tabakası bulunuyorsa ve yüzünüz parlak bir görünüme sahipse Yağlı bir cilde sahipsiniz.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM