Görüş ve Öneriler

Çınarlı Camii 2020 yılında ibadete açılacak

Burcu BAŞKIR / Güncel - 29 Mayıs 2018

  0

Çınarlı Camii 2020 yılında ibadete açılacakTürk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Urgancı Ahmet Çelebi Camii Restorasyon çalışmasının alanında inceleme yaptı.


Başkan Karaosmaoğlu, İzmit’in önemli dini yapılarından birisi olan Çınarlı Camii ve Bac Camii olarak da bilinen ve 19. yüzyılın sonunda, Kocaeli’nin eski esnaflarından Urgancı Ahmet Çelebi tarafından yaptırılarak vakfedilen Cami’nin restorasyon çalışmasını yerinde inceledi. Cami, 1930’lu yıllarda yeniden inşa edilerek günümüze gelinceye dek, gerek zamanın yıpratıcı etkisi gerekse deprem gibi faktörler sebebiyle zarar görerek hasarlı hale gelmesi nedeniyle, aslına uygun bir şekilde yeniden Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa ediliyor.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenen ve Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan Urgancı Ahmet Çelebi Camiine, şuan yapılan restorasyon ile bir bodrum kat ekleniyor. Urgancı Ahmet Çelebi Camii restorasyonu sonrasında Kocaeli’nin Geç Osmanlı dönemi yapılarından bir tanesine daha sahip çıkılmış olacağını ifade eden Karaosmanoğlu, “Osmanlı zamanında hem yerini verip hem camiyi yaptıran Ahmet Çelebi’nin ruhu şad olsun. Hem depremde hasar gördü hem de eskiyerek tehlikeli bir hale gelen camimizi yıkarak yeniden yapılması için gerekli adımlara atarak bugüne geldik. Bir an önce tamamlayarak ibadete açılmasını temenni ediyoruz. 2020 yılında inşallah bu güzel mekanda vatandaşımızla namazımızı kılacağız. Bu restorasyon çalışmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini sarf etti.

Urgancı Ahmet Çelebi Camii dernek yönetimiyle de bir araya gelen Karaosmanoğlu, bölgedeki esnafları da ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Esnaflara bereketli işler dileyen ve sohbet eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kocaeli, esnafıyla büyüyen bir kenttir. Her daim yanlarındayız. Bölgemize güzel bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu esnaf kardeşlerimizle birlikte yazışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. İncelemede Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ile Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel de bulundu.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM