Görüş ve Öneriler

ÇOCUĞUNUZUN YEME DAVRANIŞI NASIL? NASIL BESLENİYOR? SEÇİMLERİ NELER OLUYOR?

Tuna Merve Nur POLAT / Spor & Sağlık - 14 Eylül 2018

  0

ÇOCUĞUNUZUN YEME DAVRANIŞI NASIL? NASIL BESLENİYOR? SEÇİMLERİ NELER OLUYOR?

Sağlıklı bir geleceğin temellerinin atıldığı bir dönem çocuk beslenmesi… Bugün güler yüzlü Diyetisyen Sena ŞEN, herkesin merak ettiği çocuk beslenmesi ile ilgili sorularımızı cevapladı. Çocuklarda yeme davranışı, ödüller, ailelere düşen görevler ve daha birçok konuya değindik. Keyifli bir sohbet çıkardık.1. ÇOCUKLARIN BESLENME DAVRANIŞLARI NASIL DÜZENLENMELİ?

Her çocuk genetik, çevresel ve metabolik özellikleriyle kendine özgü bir bireydir. Çocuklarınızın besin seçimlerini dikkate alın, onları izleyin. Yemek saatlerinin, öğünlerinin düzenli olmasına özen gösterin. Yemek için yeterli zaman ayırın, sofraya beraber oturun, beraber sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın. Porsiyonlarını ihtiyaçlarına göre belirleyin fakat zorlmayın, seçim yapmasına imkan tanıyın bir besini sevmediği halde zorla yedirmeye çalışmayın bu durum onun yeme davranışını olumsuz etkiler çocuğu aşırı yemeye veya yemeyi reddetmeye götürür. Yemek sırasında televizyon, video, telefon ve bilgisayar gibi araçlardan uzak tutun.

2. ÇOCUKLARDA YEMEK ÖDÜL OLMALI MI?

Yemek, ödül olmamalı. Her ödül olumlu gelişmeyi güçlendirmez. Çocuklara ödül olarak şekerli, tatlı besinlerin verilmemesine özen gösterin. Ödül olarak onunla vakit geçirin, sevdiği şeyleri yapın, övgüde bulunun.3. ÇOCUĞUNUZ ÇOK FAZLA YEMEK Mİ YİYOR ?

Çocuğunuz çok fazla yemek yiyorsa nedenini bulmalısınız.
Polifalji yani aşırı yemenin çeşitli sebepleri olabilir. Bunun altında psikolojik, çevresel, davranışsal faktörler olabilir ve bu durum çocuğun beslenmesini şekillendiriyor olabilir. Çocuk fiziksel olarak aç olmasa dahi psikolojik açlık yaşar. Bunu önemseyin.
Eğer anne ve baba duygularıyla baş etmede aşırı yemeyi kullanıyorsa çocuk da duygularıyla başedebilmek için aynı yönteme başvurakcaktır.
Televizyon karşısında, bilgisayar karşısında ya da oyun oynarken yemek yemesi miktar kontrolünün yapılamamasına neden olacak bu durum ileri ki yaşlarında da kendini dizginleyememe sonucunda obezite ve daha birçok hastalığa zemin hazırlayacak. Çocuk doyma ve tok olma kavramlarını ayırt edebilmeli, kendine dur diyebilmeli. Bu bilinç küçük yaşlarda başlarsa devam eder. Bu sebeple çocuk televizyon karşısında, telefon elinde, tek başına değil aile bireyleriyle sofraya oturmalı, yemeğe odaklanmalı bu durum yeme ataklarını önlemeye yardımcı olacaktır.

4. ÇOCUKDA BESLENME BİLİNCİ NASIL OLUŞTURULUR?
 
Çocuklarınızı paketli ürünlerden, kan şekerini hızlı yükselten ve gelişimine katkı sağlamayan her besinden çocuğunuzu koruyun, sağlıklı bir yeme davranışı oluşturun . Çocuk besinlerin vücuda neler yapabileceğini bilmiyorsa yemeği kontrolsüzce yer. Yeme davranışı konusunda çocuğunuza örnek olun. Annesi, babası sağlıksız beslenen çocuktan sağlıklı beslenmesi beklenmemeli. Reddettiği besinler olabilir, bu durumda sevdiği besinlerle karıştırarak güzel tabak sunumlarıyla çekici hale getirebilirsiniz. Önce siz rol model olun, eve sağlıklı yiyecekler girmeli.. Birçok evde hazır abur cubur dolabı vardır, bu dolapları sağlıklı atıştırmalık dolapları haline getirmelisiniz. Unutmayın eve giren şey tüketilir ve göz görürse ister.

5. ÇOCUĞUNUZ AĞLADIĞINDA ONA NE VERİYORSUNUZ?

 Çocuk ağladığı zaman anne ve baba çocuğa hazır gıda veriyorsa çocukta kendini iyi hissetmek için abur cubara yönelecektir. Kendisini duygusal açıdan tatmin etmeye çalışacak. Yemeği ödül olarak kullanmayın. Onunla vakit geçirin sevdiği şeyleri yapın.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM