Görüş ve Öneriler

D vitamini için ne zaman ve nasıl güneşlenmeli?

Emre DUMAN / Spor & Sağlık - 10 Eylül 2018

  0

D vitamini için ne zaman ve nasıl güneşlenmeli?

D vitamininin yüzde 80-90'ını güneş ışınlarından karşılıyoruz. Koruyucu losyon kullanmadan her gün saaat 11.00-15.00 arasında 10-15 dakika güneşlenmek D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem. Ancak bu saatler cilt kanseri için de riskli bu nedenle sadece 10-15 dakikalığına ince derinin güneşlenmesini sağlamak yeterli olacaktır.


Bu sürede vücudumuz 10 bin ile 25 bin ünite D vitamini üretiyor. Bu bizim için yeterli bir oran. Esmer kişilerde D vitamini sentezi sarışınlara göre daha yavaş gerçekleştiği için esmer kişilerin sarışınlardan daha fazla güneşte kalması gerekir.

D vitamin eksikliğinde çocuklarda raşitizm ve yetişkinlerde osteomalazi görülüyor

Raşitizm; çocuklarda D vitamini eksikliği ile oluşan hastalıktır. Kemik yumuşaması, kemik dokusunun azalması ile karakterie bir hastalıktır.Çarpık bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık, 

  Osteomalazi; yetişkinlerde D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık. Kemiklerdeki mineral kaybına bağlı olarak kırılmaya yatkınlık artmaktadır. Kaburga kemiklerinde, bacaklarda ağrı, kas zayıflığı, çabuk kırılan kemikler şeklinde klinik belirtileri bulunmaktadır.   D vitamini ölçümünü ihmal etmeyin! 

D vitamini eksikliği önemli bir sağlık sorunudur. Yılda bir kez D vitamini ölçümü yaptırılması önemli. Bu nedenle eksikliği düşünüldüğünde veya risk grubu olanlarda yılda bir kez D vitamini ölçümü yaptırılmalı. 

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM