Görüş ve Öneriler

Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

Günlük hayatta hafızalarımızda yer edinmiş olan bazı bilgilerin, aslında bize yanlış olarak aktarıldığını okuduğunuzda göreceksiniz.


1. "Sushi", Japonca "çiğ balık" demektir.

Sushi Japonca “ekşi pirinç” demektir ve her sushide çiğ balık yer almaz.

2. Gökkuşağında yedi renk vardır.

Gökkuşağında görülen yedi renk vardır. Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7'den fazla kuşak bulunur.

3. Boğalar kırmızı renkten nefret ederler.

Hayır, aslında boğalar, matadorların arenada yaptıkları hareketlerine tepki gösterirler.

4. Cam katı bir maddedir.

Yanlış, cam ne katı ne sıvıdır. Cam, aslında bir amorf katıdır; yani tam olarak düzenli kristal yapıda değildir ve tam olarak bir sıvı da değildir.

5. Köpek balıkları kanser olmaz.

Kanser, kontrolsüz hücre bölünmesidir ve bölünen her hücrede hata olma olasılığı vardır. Köpekbalıkları da aynı şekilde bölünen hücreye sahip oldukları için kanser olurlar. Hatta görüntülenmiş kayıtları da mevcuttur .


6. Kurbağalara dokunmak elde siğil çıkarır.

Siğil HPV (Human Papilloma Virüs) sadece insana özgü bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Kurbağaların derisinde bulunan salgı noktalarının siğile benzemesi, insanlara da siğil bulaştıracağı inanışına neden olmuştur.

7. Yarasalar kördür.

Yarasalar, yönünü yankı sayesinde (ekolokasyon) belirler fakat kör değillerdir ve koşullara bağlı olarak kimi zaman avlanırken görüş yeteneklerini kullanmayı tercih ettikleri araştırmacılarca ortaya konmuştur.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM