Görüş ve Öneriler

Dünya Hayvanlar ile Güzel.

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Ekim 2018

  0

Dünya Hayvanlar ile Güzel.

Bugün 4 Ekim, dünyamızı paylaştığımız dostlarımızı koruma günü. İçerisinde bulunduğumuz dünyanın en büyük paydaşlarından olan hayvanlar ile sevgimizi paylaşabilsek, aslında hep birlikte yaşamanın ne kadar keyifli olduğunun farkına varabiliriz.İnsanlığın varlığından bu yana süregelen, hayvanlara karşı haksızlık ve duyarsızlıklara karşı bilinçli bir takım kişilerin koruma ve kollamak istemeleri üzerine, derneklerini birleştirerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular.

1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim' i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Bu günün amacı hayvanlara karşı işlenen suçlar, yapılan kötü muamele ve haksızlıkların önüne geçebilmektir.

Yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanın çoğalması ile hayvanlar arasında tam bir zıt orantı mevcut. Nüfus oranı arttıkça, sanayileşme ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık gibi doğanın yapısını bozan etmenler, hayvan nesline bir saldırıdır. İnsanlar çoğalırken, hayvanların nesli tükenme tehlikesindedir.Mevcut kültürel ve ahlaki değerlerimizi yavaş yavaş terk etmeye başladığımız günümüz toplum yapısında, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün bize kendimizi hatırlatmasını ve yeryüzünde yaşayan sadece insan canlısının olmadığı bilincinin getirmesini diliyorum.

Umarım, onların yaşam haklarını ellerinden almayan, hayvan sevgisinin tüm bedenlerde derinden hissedildiği, bir canlıyı sevdiğinde yaşanan o derin mutluluk bağının kurulmasının hazzını yaşayabilen bir insanlık bilinci oluşur.

Unutmayalım ki bu dünyada yalnız değiliz. Bu gerçek ile kendimize ve diğer tüm varlıklara duyacağımız saygıyla birlikte çevremizi daha yaşanılabilir bir dünya haline getirebiliriz.

Bugün sokaktaki ve bakım evlerindeki canları unutmayalım olur mu?

Dünya Hayvanlar ile Güzel.Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM