Görüş ve Öneriler

E Vitamini Nedir? E Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar, Eksikliğinden Doğan Sorunlar

Emre DUMAN / Spor & Sağlık - 01 Ekim 2018

  0

E Vitamini Nedir? E Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar, Eksikliğinden Doğan Sorunlar

İzmit’in Diyet merkezi olan Diyetse diyetisyenlerimiz DYT.Berat DİLSİZ, Dyt. Çağla ALBAY ve Dyt.Sena ŞEN sıklıkla kafa karıştıran soruları bize anlatıyorlar. Bugün sizler için Dyt. Sena ŞEN yaşlılığa karşı etkili olan hücre hasarını önleyen önemli bir vitamin olan E vitaminini anlatacak.E vitamini, aktif formu tokoferol olan hücre zarını serbest radikallerden koruyan, yağda çözünen ve metabolizmaya etki eden güçlü bir antioksidan. Ayrıca kolesterolü düzenlemede etkili olan ve hormon dengesini de sağlayan bir vitamin.

E vitamini kalbe ve diğer tüm organlarımıza oksijen götüren alyuvarları koruyor. Kanlanma bozukluklarını ve kanda pıhtılaşma oluşmasını önlüyor. Yüksek dozlarda alınması K vitaminine olan ihtiyacı arttırabilir.

Kandaki belirli lipoproteinleri değiştirerek atardamalarda sertleşmeye neden olan serbest radikalleri önleyici etkide bulunuyor. Bu işlemde E vitamini radikallik özellik kazanıyor. E vitamininin radikalik özellliğini ortadan kaldıran ise C vitamini oluyor.

E vitamini, antioksidan özelliği ile hücrenin ileri yaşlarına kadar veriminin artmasını sağlıyor. Yetersiz alınan E vitamini sonucunda, vücuttaki yağ metabolizması bozulur. Vitamin E hücre zarına yerleşerek doymamış yağların oksidasyon sonucu bir elektron serbest bırakarak hücre zarına saldırmasını engelliyor. Bu durumda yağ moleküllerinin çıkardığı serbest radikali yakalayarak nötrleştirir ve idrar ile atılmasını sağlar. Yaşlılık döneminde ellerde görülen yaşlılık lekeleri serbest radikallerin okside ettiği yağ birikintileridir. Gençlikte düzenli alınamayan E vitamini, yaşlılık döneminde lekelenmelere sebep olmakta.

E vitamini; Alzeihmer riskini azaltır,

      Kan pıhtılaşmasını önler,

      Kötü kolesterolün okside olmasını önler,

      Serbest radikalleri nötrleştirir,

     Vücudu oksijenle besler,

      Yaşlanmayı yavaşlatır.

E vitamini eksikliğinde;

kısırlık

kalp hastalıkları

çabuk sinirlenme

yorgunluk

yaşlılık lekeleri

konsantrasyon zayıflığı

sindirim sisteminde iltihaplanmalar gözüküyor.

E VİTAMİNİNDEN ZENGİN GIDALARA BAKTIĞIMIZDA;

Yağlı tohumlardan fındık, fıstık, badem, cevizde, ayçiçek yağı, soya fasulyesi yağı, yumurta E vitamininden zengin kaynaklar arasında.

 E vitamini 200 derece sıcaklığa kadar dayanıklı ise de kızartmalarda olduğu gibi yağ her ısıtıldığında E vitamini azalmakta ve yok olmaktadır.

Hayat kötü beslenmek için çok kısa, aç kalacağım sanma,

Diyetse işte burda, diyetse hep yanında…

Kocaeliburada’yı takipte kalırsanız, sizinle daha çoook bilgiler paylaşacağız.

E Vitamin Eksikliği ile İlişkili Belirtiler Nelerdir?

E vitamini eksikliği: E vitamini eksikliği belirtileri yağlı dışkı, kronik diyare ve safra salgılama yetersizliği ie belli olur. Geleneksel olarak desteklenen inanç, E vitamini eksikliğinin insanlarda nadir görülmesidir. Beslenmesinde yağlı yiyeceklere yer vermeyen ya da nadiren yağ metabolizması bozukluğu olan insanlar E vitamini ememezler. Ayrıca, prematüre veya çok düşük doğum ağırlıklı bebekler (3,5 lbs’den daha düşük) ve alfa-tokoferol transfer proteinde nadir görülen genetik anormallikleri olan kişiler de E vitamini eksikliği riski altındadır. Bununla birlikte, American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 2015 çalışması, E vitamini eksikliğinin düşündüğümüzden daha yaygın olabileceğini düşündürmektedir. Birleşik Devletler’deki yaklaşık üç kişiden biri olan metabolik sendromda olanlar, kronik olarak E vitamini eksikliği gösterebilir. Bazı metabolik sendromlar ve kan dolaşımı sorunu olanlarda, gizli E Vitamini Eksikliği olabileceği tespit edilmiştir. Bu gibi durumlarda doktor gözetiminde takviye yapılmalıdır.

Vitamin E için Diğer Özel Hususlar

• E vitamini, yağda çözünür olduğundan, en iyi yağ içeren bir yemekle alındığında emilir.

• Vitamin E, havaya, sıcaklığa ve ışığa maruz kaldığında potensini kaybeder, bu yüzden takviyeleri karanlık, serin bir yerde saklanmalıdır.

• Antikoagülan kullanan (kan inceltici veya aspirin) insanlar E Vitamini takviyelerini sadece doktor gözetiminde almalıdır.

• Statinler alıyorsanız, 400 IU vitamin E’yi aşmayın çünkü bazı kolesterol ilaçlarının yararlarını önemli ölçüde azaltabilir.

• E vitamini ve kemoterapi ilaçları veya mineral yağ kullanırken yan etkiler de görülebilir.

• E Vitamini emilimi, Kolestiramin, Colestipol veya Orlistat farmasötiklerini alırken değişebilir.

• E vitamini seviyeleri nöbet ilaçları, çinko ve balık yağlarından etkilenebilir.

• E vitamininin yüksek dozları vücudun vitamin K ihtiyacını artırabilir ve omega-6 yağ asitlerinin alımının artması E Vitamini gereksinimlerini artırabilir.

E VİTAMİNİN BİLİNEN FAYDALARI

KOLESTEROLÜ DENGELER

Serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hastalık gelişimini önler

Cildi onarırı ve gençleştirir

E vitamini, kılcal duvarları güçlendirerek ve vücudunuzda doğal bir anti-aging besleyici olarak nem ve esneklik geliştirerek cilde bakım yapar. Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildi korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu antioksidan özellikleri aynı zamanda sigara dumanı veya güneş ışığındaki ultraviyole ışınlara maruz kaldıklarında, cilt kanserine karşı korunmada da yararlıdır.

C vitamini ile E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra ciltte oluşan iltihaplanmayla savaşmakta ve aynı zamanda sivilce ve egzaman belirtilerini azaltmada yararlı olabilmektedir. E vitamini cildin iyileşme sürecine de yardımcı olur. Derinin epidermistabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılabilir. Hücrenin rejenerasyonunu hızlandırdığı için, yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir; Bu cildinizi daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.

Hormon dengesini sağlar.

E vitamini endokrin ve sinir sistemlerinin dengelenmesinde, doğal olarak hormonları doğal olarak dengelemek için çok önemli bir rol oynayabilir. Hormonal dengesizlik belirtileri, PMS, kilo alımı, alerjiler, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişiklikler, kaygı ve yorgunluğu içerebilir. Hormonlarınızı dengede tutarak, sağlıklı kilo vermeyi, düzenli menstrual döngüsünü korumayı ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Kas gücünü arttırır.

E vitamini fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stres seviyesini düşürebilir. E vitamini ayrıca kas gücünü artırabilir. Kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır ve kılcal duvarlarınızı güçlendirebilir ve hücrelerinizi besleyebilir.

Gebelikte büyüme ve gelişme için çok önemli

E vitamini hamilelikte ve bebeklerde ve çocuklarda düzgün bir gelişme için kritiktir, çünkü kritik yağ asitlerini korur ve inflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Bazı uzmanlar, E vitamini ihtiyacının, yalnızca belirli bir periyotta ortaya çıkabilecek nörolojik ve beyin gelişiminin erken safhalarını etkilediğinden, konseptten başlayarak 1.000 günlük pencerede olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle, hamilelerin, emziren annelerin ve 2 yaşına kadar olan çocukların anormallikleri önlemek için yeterli miktarda olduğundan emin olmak için doğal, gıda temelli bir takviye almaları önerilir.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM