Görüş ve Öneriler

Engelli öğrencilerden örnek davranış

Tuna Merve Nur POLAT / Güncel - 10 Ağustos 2018

  0

Engelli öğrencilerden örnek davranış

Kocaeli’de engelli ve normal genç bireylerin topluma kazandırılması için açılan eğitim merkezlerinde bir araya gelen öğrenciler, elleriyle hazırladıkları kurabiyeleri satarak elde ettikleri gelirle engelli bireylere destek olmayı hedefliyor.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-35 yaş aralığında, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireylerin istihdamı için kurulan Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile 12-18 yaş arasındaki normal bireylerin topluma kazandırılması için oluşturulan Beyaz Kalpler Merkezi öğrencileri örnek bir çalışma için bir araya geldiler. Engelliler acısından toplumsal bir duyarlılık oluşturmayı amaçlayan öğrenciler, “Sevgide Buluşalım” etkinliği kapsamında bir araya geldi. Etkinlik kapsamında öğrenciler, birlikte girdikleri kurs merkezi mutfağında kurabiye yaptı. Öğrenciler, elleriyle hazırladıkları kurabiyelerden elde ettikleri gelir ile ise engelli öğrencilere yardımcı olmayı amaçlıyor.


Engellilerin istihdamı için kurulan merkez

Eğitim içeriği birey ve aile odaklı bütüncül sosyal destek mantığı ile projelendirilen Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde uygun öğrencilerin istihdamına yönelik kurs ve programlar da planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak eğitim için İzmit, Başiskele ve Kartepe ilçeleri pilot bölge seçildi. Öğrenciler evlerinden alınıp eğitimleri sonrası tekrar evlerine bırakılıyor. Hedef yararlanıcı olarak; 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireyler belirleniyor. Ön kayıt ve kurulda değerlendirme sonrası uygun bulunan öğrenci adayları uyum sürecine tabi tutuluyor.  

12-18 yaş gençler topluma kazandırılıyor

Beyaz Kalpler, Kocaeli’nde ikamet eden, okula devam sorunu yaşayan, eğitim hayatına ara vermek zorunda kalan, ekonomik yönden istismar edilen, ergenlik çağı sorunu yaşayan ve problemlerini sağlıklı yönden çözemeyen, aile ilişkileri düzensiz olan, sosyal risk çerçevesinde yer alan 12-18 yaş aralığındaki çocukların sosyalleşmesi, topluma kazandırılması amacıyla kuruldu. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM