Görüş ve Öneriler

Farklı tarzlar, özgün yorum... Mustafa Toprak Özdemir

Tuna Merve Nur POLAT / Kültür & Sanat - 16 Ağustos 2018

  0

Farklı tarzlar, özgün yorum... Mustafa Toprak Özdemir

Kocaeli’de canlı müzik kültürünün önemli simalarından olan Mustafa Toprak Özdemir, farklı tarzlardaki parçaları özgün yorumuyla dinleyiciye sunuyor. Dinleyicisini sahnesine adeta ortak eden Özdemir, müziği hayatında farklı bir yere koyuyor.


Aslen Ordulu olan Mustafa Toprak Özdemir 1993 yılında ailesiyle birlikte Kocaeli’ ye taşınmış. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan Özdemir, ilk olarak gitar eğitimi almış. Gitar kursu sırasında yaşadığı bir olaydan dolayı gitar çalmayı bırakan Özdemir, uzun bir zaman sonra kuzeniyle birlikte yeniden müzikle uğraşmaya başlamış ve lise yıllarından buyana da olmaktan büyük keyif aldığı yerde, sahnelerde. 2008 yılında konservatuarı kazanmış ancak ailesinin karşı çıkması üzerine konservatuar eğitimi alamamış olan Özdemir, müzikle arasındaki bağı “müzik için bana her şeyden vazgeç deseler, vazgeçerim” sözleriyle özetliyor. Bugün Kocaeli’ de farklı mekânlarda sahne alan, çeşitli organizasyonlarda bulunan ve dinleyiciyle arasında samimi bir bağ kurmayı başaran Özdemir, farklı tarzlarda söylediği parçalarla ve kendi yorumunu katmasıyla dikkat çekiyor.


İlk sahne deneyimini sorduğumuzda ise şöyle yanıtlıyor;

 Ben ilk sahneme çıktığımda sadece 3 parça çalabiliyordum. Yani gitar üzerinde çalıp söyleyebildiğim 3 parça vardı. Ama cesaretimle, özgüvenimle o sahneye çıktım. Zaten artık alttan gelen müziği çok önemsemiyor insanlar. Natural sesleri seviyor. Çaldığınız müziği doğru çalmanız önemini kaybediyor insanlara duymak istediklerini verdiğinizde. Ben insanlara duymak istediklerini veriyorum sahnede.  

Sahne hazırlıklarınızı nerede yapıyorsunuz?

Ben sahne öncesi hazırlık yapan biri değilim. Benim için her şey sahnede. Her tarzda müzik dinlerim ve müziği dinleyerek öğrenirim. Sahnede söylediğim parçalar bana bir duygu veren parçalardır zaten. Diğer türlü bir paçanın tutulmuş olması, popülaritesi benim için önemli olmuyor. Benim burada esas kriterim bana bir duygu işliyor olması. Ben sahnedeyken dinleyici kitlemin o an ne istediğini görüp ona göre parçalar söylerim.  

Kendinizi yakın hissettiğiniz sanatçılar var mı? Parçalarını söylemekten keyif aldığınız sanatçılar kimler?

Bunu önceleri sormuş olsanız Volkan Konak derdim. Ama insanlar değişiyor, fikirleri değişiyor, beğenileri değişiyor. Şuan geldiğimiz noktada size şu sanatçı diyemem. Önemli olan şahısların gerçek eserler bırakması benim için. O gerçek eserleri bırakan sanatçıların hepsini kendime yakın hissediyorum diyebilirim. Dediğim gibi her tarzda müzik dinlerim ama türkü başta gelir. Türk müziği benim için vazgeçilmez bir durum. Parçalarını söylemekten keyif aldığım sanatçılar konusuna gelince artık çalıp söylemekten ziyade yazmayı seviyorum. Düz yazı şeklinde şiirler yazmaya başladım ve bundan keyif alıyorum. Şarkılara kendi yorumumu katmayı, onları dinleyiciye kendi tarzımla sunmayı seviyorum.


Kocaeli’ de canlı müzik kitlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Git gide kayboluyor diyebilirim. Çünkü insanlar bir yere giderken neden gittiğini bilmiyor. Bazen ben sahne bitsin diye can çekişiyorum. Üniversite yıllarımda Kocaeli’ den uzak kaldım. 2012’de geri döndüğümdeki kitle ile şuan ki kitle arasında çok fark var. Dediğim gibi insanlar bir yere giderken niye gittiğini bilmeden gidiyor. Böyle olunca tarzının dışında müzik yapılan yerlere gidiyor ve bu defa ne sahnede olan ne de dinleyen tatmin olmuyor. 

Sahnedeyken dinleyiciyle bağınızın güçlü olduğu söyleniyor, bunu nasıl başarıyorsunuz?

Sahne her sanatçı gibi benim için de farklı bir platform. Ben sahnedeyken ortamın havasına, ritmine kulak veririm. Dinleyici profili neyse, neyi istiyorsa ben onu vermeye çalışıyorum. Bu bağın oluşması aslında kendime yakın olmamdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Dediğim gibi söylediğim parçalara kendi yorumumu katıyorum.


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM