Görüş ve Öneriler

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Hakkı TAŞDEMİR / Beslenme - 08 Haziran 2018

  0

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? DÖRDÜNCÜ BÖLÜM


Kilo vermek istiyorsanız harcadığınız kaloriden daha az kalori alıp negatif enerji dengesi oluşturmanız gerekir. Fakat kalori azaltmaya çalıştığınız bu süreçte yiyecek seçimleriniz de daha dikkatli olmalısınız.

İşte kilo kaybetmenize yardımcı olacak ve kalori alımınızı azaltacak basit ama etkili bazı tüyolar ...


1. Dışarıdaki kalan öğününüzü paket yaptırın


Bazı restoranlar artık bir seferde yemeniz gerekenden çok daha fazlasını servis ediyor.

Çok fazla yemeği önlemek için en iyisi sipariş sırasında gelen öğünün yarısının paketlenmesini istemeniz. Böylelikle israf olmaz ve evinizde bir sonraki öğünde kullanabilirsiniz ya da başka biriyle paylaşabilirsiniz.

Bunu yapmak zor geldiyse tam tersini deneyin. Yukarıda bahsettiğim gibi eğer doymuşsanız ve hala tabağınızda bir sürü şey varsa kalanların paketlenmesini isteyin.

Bir çalışma düzenli olarak kilo kaybeden kişilerin dışarıda yemek yerken yarım porsiyon sipariş ettiklerini veya yiyeceklerini arkadaşlarıyla paylaştıklarını göstermiş.


2. Diğer elinizle yemek yemeyi deneyin


Bu kulağa garip geliyor olabilir ama eğer çok hızlı yeme alışkanlığınız varsa, kaşığı diğer elinize geçirin.

Diğer elle yemek yemeniz sizi yavaşlatabilir ve daha az yemenizi sağlayabilir.


3. Öğünlerinize proteinli besinler ekleyin

Daha fazla protein içeren besin tüketmek kilo vermenizde veya verdiğiniz kiloyu korumanızda yardımcı olabilir.

Bunun nedenlerinden bir tanesi protein içeren besinlerin sizi daha tok hissettirmesi ve böylelikle daha fazla yemenizi engellemesi.

Gün içinde en az bir veya iki öğününüze yüksek protein içeren yumurta, peynir, ızgara tavuk eti gibi besinler eklemeyi deneyin.


4. Ekmek sepetine dokunmayın

Çok açsanız ve yemek öncesi atıştırmalık ve meze servisi olan bir restorandaysanız onları geldiği gibi geri gönderin.

Bu alışkanlığı edinerek yüzlerce kaloriyi kendinizden uzaklaştırmış olursunuz. Özellikle tereyağı ve ekmek ikilisinden uzak duramıyorsanız kesinlikle bu tavsiyeye uyun.

En iyisi ana yemeğiniz gelene kadar da ekmek sepetini uzanamayacağınız bir yerde bulundurmanız.


5. Sağlıklı değişiklikler yapın

Daha az kalori alabilmeniz için öğünlerinizdeki seçimlerde küçük uyarlamalar yapabilirsiniz.

Örneğin hamburger yiyorsanız ve hamburgerin üzerindeki ekmeği çıkarırsanız yaklaşık 160 kalori daha az almış olursunuz ki hamburger büyükse bu miktar daha da artabilir.

Menüde olmasa bile sipariş ettiğiniz sandviçin üzerindeki ekmeğin bir kısmını alarak kalorisini azaltabilir kendi sandviçinizi oluşturabilirsiniz.

Patates kızartmasını daha fazla salatayla yer değiştirmelerini isteyebilirsiniz. Böylelikle hem sebze alımınızı arttırır hem de öğününüzün kalorisini azaltırsınız.

Kaynak: www.diyetse.com

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM