Görüş ve Öneriler

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? İKİNCİ BÖLÜM

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Beslenme - 25 Mayıs 2018

  0

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? İKİNCİ BÖLÜM


Kilo vermek istiyorsanız harcadığınız kaloriden daha az kalori alıp negatif enerji dengesi oluşturmanız gerekir. Fakat kalori azaltmaya çalıştığınız bu süreçte yiyecek seçimleriniz de daha dikkatli olmalısınız.

İşte kilo kaybetmenize yardımcı olacak ve kalori alımınızı azaltacak basit ama etkili bazı tüyolar


1. Daha küçük tabaklar kullanın


Günümüzde kullanılan tabaklar 1980’li yıllarda kullanılan tabaklardan %44 daha büyük.

Büyük tabak demek, daha fazla yiyeceğin servis edilmesi, buda olması gerekenden daha fazla yemeniz demek.

Bir çalışma büyük tabaklarda yemek yiyenlerin, küçük tabaklarda yemek yiyenlere göre %45 daha fazla besin tükettiklerini göstermiş.

Küçük tabak seçimi porsiyonlarınızı kontrol etmenize ve aşırı yeme ihtiyacınızı frenlemenize yardımcı olur.


2. Öğünlerinizi sebze ile doldurun


Çoğu insan yeteri kadar sebze tüketmez. Türkiye beslenme ve sağlık araştırması Türkiye’deki bireylerin yaklaşık %51’inin her gün sebze tükettiğini gösteriyor.

Tabağınızın yarısını çiğ veya pişmiş sebze ile doldurmak hem sebze tüketiminizi arttırmak hem de daha az kalori almak için en güzel yol.


3. Her öğün öncesi su tüketin


Öğün öncesinde su tüketmek daha az yediğiniz halde sizin daha tok hissetmenizi sağlar.

Bir çalışma gösteriyor ki her öğün öncesi 500 ml su tüketen kişiler tüketmeyenlere göre yaklaşık %13 daha az kalori alıyor.


4. Düşük kalorili yiyeceklerle öğününüze başlayın


Çalışmalar gösteriyor ki çorba veya salata gibi daha düşük kalorili yiyeceklerle öğün yapmaya başlamak, sizin öğün sırasında olması gerekenden daha fazla yemenizi engelliyor.

Başka bir çalışma ise ana yemekten önce çorba içen kişilerin yaklaşık %20 daha az kalori aldıklarını göstermiş.


5. Yavaş yiyin


Yeme süresini uzatmak ve yediklerinizi daha iyi çiğnemek tokluk hissinizin daha erken oluşmasını sağlayabilir. Buda daha az yemenizi sağlar.

Eğer çok hızlı yeme alışkanlığınız varsa yediğiniz her lokmada çatal ve kaşığı elinizden bırakmayı veya her lokmayı en az 20 kere çiğnemeyi deneyin. Böylelikle gerçekten hızlı yediğinizin farkına varabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM