Görüş ve Öneriler

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Yeme & İçme - 01 Haziran 2018

  0

GÜNLÜK KALORİ MİKTARIMI NASIL AZALTIRIM..? ÜÇÜNCÜ BÖLÜM


Kilo vermek istiyorsanız harcadığınız kaloriden daha az kalori alıp negatif enerji dengesi oluşturmanız gerekir. Fakat kalori azaltmaya çalıştığınız bu süreçte yiyecek seçimleriniz de daha dikkatli olmalısınız.


İşte kilo kaybetmenize yardımcı olacak ve kalori alımınızı azaltacak basit ama etkili bazı tüyolar


 • Yüksek kalorili yiyecekleri tabağınızın kenarına koyun
Bazen sağlıklı ve düşük kalorili olduğunu düşündüğünüz salatalar bile yüksek kalori içererek aldatıcı olabiliyor.


Özellikle sipariş ettiğiniz salata büyük bir tabakta geliyor ve içi yüksek kalorili yiyecekler, soslarla doldurulmuş ise.


En iyisi evde kendiniz yapmanız ya da sipariş edeceğiniz salatanın içeriğini okuyup ekstra eklenecek malzemeleri tabağın kenarında istemeniz ve tüketmek istediğiniz kadarını tüketmeniz. • Porsiyon kontrolü yapın
Eğer çok fazla çeşit yiyecek ile karşı karşıya kalırsanız, muhtemelen yemeği biraz kaçıracaksınız demektir.


Özellikle açık büfe veya her şey dahil otel yemekleri bu konuda büyük problem oluştururlar ve fark etmeden olması gerekenden çok fazla yersiniz.


Kendinizi çok fazla yemekten alı koymak için mutlaka porsiyonlarınıza dikkat edin veya bir önceki yazıda bahsettiğim gibi küçük bir tabak kullanmayı deneyin. • Yemeğinize odaklanın
Çalışmalar yemek sırasında dikkatinizi dağıtan bir şeyler olduğu zaman daha fazla yemek yediğinizi göstermiş. Özellikle akşam yemeklerinde bu durum daha da ciddi.


Yapılan bir çalışma öğün sırasında etraftaki bir şeylerle ilgilenip yemeğine odaklanmayan kişilerin, daha kontrollü ne yediğini bilen kişilere göre %30 daha fazla atıştırdıklarını göstermiş.

Bu yüzden yemek sırasında televizyon izlemek, kitap okumak, cep telefonunu kurcalamak veya bilgisayar ile uğraşmak gibi alışkanlıklarınız varsa en iyisi mi onları yemekten sonraya bırakın. • Tabağınızı silip süpürmeyin
Çoğu insan kendini tabağına koyulan her şeyi bitirmek zorundaymış gibi hisseder.

Fakat aç değilseniz veya doymuşsanız bunu yapmanıza gerek yok.


Yemek sırasında kendinizi tartın, nasıl hissettiğinize odaklanın ve eğer doymuş iseniz tabağınızı silip süpürmek için kendinizi daha fazla zorlamayın. • Tatlılarınızı paylaşın
Dondurma veya çikolata tüketmek istediğiniz de artık çoğu ürünün mini boyunu da bulmanız mümkün.


Eğer canınız bunlardan çekerse daha küçük olanları seçerek bir sürü gereksiz kaloriden kurtulmuş olursunuz.


Eğer dışarıda tatlı bir şeyler tüketiyorsanız da yanınızdakilerle paylaşmayı deneyin kazanan yine siz olursunuz.


 Kaynak: www.diyetse.com
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM