Görüş ve Öneriler

HAVALARIN SOĞUMASIYLA İHTİYACIMIZIN ARTTIĞI BİR VİTAMİN; C VİTAMİNİ

Emre DUMAN / Spor & Sağlık - 25 Eylül 2018

  0

HAVALARIN SOĞUMASIYLA İHTİYACIMIZIN ARTTIĞI BİR VİTAMİN; C VİTAMİNİ

HAVALARIN SOĞUMASIYLA HANGİ BESİNLERE İHTİYACIMIZ ARTTI ? İzmit’in Diyet merkezi olan Diyetse diyetisyenlerimiz DYT.Berat DİLSİZ, Dyt. Çağla ALBAY ve Dyt.Sena ŞEN ile sıklıkla kafa karıştıran soruları bize anlatıyorlar. Bugün sizler için Dyt. Çağla ALBAY kışa yaklaştığımız dönemde ihityacımızın arttığı bağışıklığımız için önemli bir vitamin olan C vitaminini anlatacak. Hastalıkta C vitaminine yüklenmek faydalı mı ? kaynakları neler ?


HAVALARIN SOĞUMASIYLA

HANGİ BESİNLERE İHTİYACIMIZ ARTTI ?

İzmit’in Diyet merkezi olan Diyetse diyetisyenlerimiz DYT.Berat DİLSİZ, Dyt. Çağla ALBAY ve Dyt.Sena ŞEN ile sıklıkla kafa karıştıran soruları bize anlatıyorlar. Bugün sizler için Dyt. Çağla ALBAY kışa yaklaştığımız dönemde ihityacımızın arttığı bağışıklığımız için önemli bir vitamin olan C vitaminini anlatacak.

Hastalıkta C vitaminine yüklenmek faydalı mı ? kaynakları neler ?

Vücuda alındıktan yaklaşık birkaç saat içinde emilen C vitamini ihtiyacımız günlük 75-100 mg civarında, bu oranda emilim % 95’lerde oluyor alım arttıkça emilim azalmaya başlıyor. Sigara içiyorsanız ek olarak 30-50 mg daha almanız öneriliyor.

Diğer vitaminlerle kıyaslandığında daha dayanıksız olduğu bilinen C vitamini ve bunu içeren gıdalar, kısa süre içerisinde tüketilmeli. Sebzeler çok az suda ve kısa sürede pişirilmeli. C vitamini havanın oksijeniyle birleştiğinde oksidasyona uğradığı için, sebze ve meyveleri bıçakla kestikten hemen sonra tüketmek gerekiyor.

Görevleri saymakla bitmiyor;

* C vitamini serbest radikallerle savaşan önemli bir antioksidan. Vücudumuzu yaşlanmanın en önemli nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyor. Biliyoruz ki serbest radikaller reaksiyona girererek DNA ve hücre zarına zarar verebiliyor.

 *Duodenal lümende Fe ve Cu emilimini sağlar. C vitamini Fe’i +3 formundan +2 formuna, Cu’ı +2 formundan +1 formuna dönüştürüyor. Eğer C vitamini bunu yapmazsa toksik formları oluşuyor.

*Kollojen, prolin ve lizin aminoasitlerinden oluşan bağ dokumuzu, tendonlarımızı, kıkırdak dokumuzu oluşturan önemli bir protein .

 *Tirozinden adrenalin sentezini sağlıyor.

 * Safra asidi oluşumunda görevli.

 *Yara iyileşmesinde görevli,

* Tiroksin sentezi ve aminooasit metabolizmasında görevli

 *Enfeksiyonlara direnç sağlar.

*B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, folik asit, pantetonik asit ile A ve E vitaminlerinin vücutta daha verimli kullanıllmasını sağlıyor.

Yetersizliğinde; Skorbüt, anemi, yara iyileşmesinde gecikme ve enfeksiyonlara yatkınlık, iştah kaybı, diş eti iltahabı, diş eti kanaması, deri altı kanamaları, kıl folüküllerinde şişmeler görülür.

FAZLA ALIMI

C vitamininin aşırı alımının bağırsaklarda asiditeyi arttırarak B12 vitamininin emilimini azaltmaktadır. Aşırı vitamin alımı ürik asit miktarını arttırdığı ve ürik asidin eklemelerde biriktiğini unutmayalım.

ASKORBİK OKSİDAZ ENZİMİ

Askorbik oksidaz diye bir enzimimiz var. Bu enzim askorbik asitle reaksiyona giriyor ve oksitleşiyor.

Çiğ besinlerde bulunan askorbik oksidaz enzimi inaktif halde bulunuyor.

ne zaman akitfleşiyor ? kesme, zedeleme, fazla pişirme ile içerisindeki askorbat oksidaz enizimi aktifleşiyor. Eğer bu askorbik oksidaz enizimi aktif hale gelirse askorbik asitten dehidroaskorbik asit formuna dönüşüyor bu istediğimiz bir şey değil.

 Askorbik asit formu kurtarıcı form. O formu sürekli hazırda tutmaya çalışıyorum.

 C VİTAMİNİ KAYNAKLARI

Hangi besinde ne kadar C vitamini var?

C vitamini deyince akla ilk olarak portakal ve mandalina gelsede

Besinlerin 100 gramlarında bulunan C vitamini içeriklerine baktığımızda;

Kuşburnu (400 mg C vit.), maydanoz (172 mg C vit.), taze biber (128 mg C vit.), roka (120 mg C vit.), asma yaprağı (120 mg C vitamini), kivi (100 mg C vit.), tere (87 mg C vit.), karnabahar (78 mg C vit.), çilek ( 70 mg C vitamini), kırmızı lahana (61 mg C vit.), kızılcık (55 mg C vitamini), ıspanak (51 mg C vit.), portakal (50 mg C vit.), mandalina (31 mg C vit.), domates (23 mg C vit.).

Soğuklarında başlamasıyla beraber c vitamini ihtiyacımız artıyor. Fakat C vitamininden maksimum yarar sağlamak için hasta olmadan önce alınması savunma ve bağışıklık sistemimizi korumada daha etkili olacaktır.

Hayat kötü beslenmek için çok kısa, aç kalacağım sanma,

Diyetse işte burda, diyetse hep yanında…

Kocaeliburada’yı takipte kalırsanız, sizinle daha çoook bilgiler paylaşacağız


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM