Görüş ve Öneriler

HORMON GÖREVİNİ ÜSTLENEN ÖNEMLİ BİR VİTAMİN

Emre DUMAN / Spor & Sağlık - 17 Eylül 2018

  0

HORMON GÖREVİNİ ÜSTLENEN ÖNEMLİ BİR VİTAMİN

En önemli D vitamini kaynağımız güneş.D vitamininin % 90-95 i güneşten geliyor. % 5-10 ‘u ise hayvansal ve bitkisel besinlerden alıyoruz.


D vitamini açısından zengin besinlere baktığımızda; yağlı balıklar ( somon, sardalye, karides), balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, peynir, tereyağ, yulaf, brokoli, maydanoz , mantar, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

Bu besinlerden ne kadar yersek yiyelim, yeteri kadar güneşe çıkmazsak vücut gerekli D vitaminini alamaz.

D vitamini, vücudumuza bitkisel ve hayvansal kaynaklı besinler yoluyla provitamin olarak alınıp, güneş ışınlarının etkisiyle derimizde ve vücudumuzda sentez edilir.

D vitaminini besinler yoluyla vücudumuza aldığımzda dolaşımda globulin denilen bir proteine bağlanarak taşınıyor. Burdan karaciğere gelerek 25. Karbonundan böbreklerde 1. Karbonundan hidroksillendikten sonra aktif formuna dönüşüyor artık hormon görevini üstlendi . Hücrelerimize girerek DNA’ da ilgili gen bölgesine VDR VE RXR reseptörleri varlığında tutunuyor ve Ca ve fosfatın vücuda alımını sağlıyor.

Kalsiyum bizler için çok kıymetli büyümemiz, gelişmemiz için, sinir iletimi için Ca gerekli Ca/ P ‘ a oranı da bizler için çok önemli

Bu kadarıyla kalmıyor D vitamini bağışıklığımızın korunmasında insülin salgılanmasında çok kıymetli , insülin salgısını sağlayarak tip 2 diyabet gelişimini önlüyor.

Aynı zamanda renin aktivesini düşürerek hipertansiyonu önlemede etkili.

 Bu kadar önemli bir vitamin eksikliğinde takviye almamız gerekebiliyor fakat kontrollü alınmadığında tüm yağda eriyen vitaminler gibi vücudutta deposu olan D vitamini toksik etki yaratmaya başlıyor.Fazla alınan D vitamini vücutta Ca artışına sebep oluyor , kalsiyum emiliminde ve kemik yıkılımında artış sonucu özellikle damarlarda ve böbreklerimizde kalsiyum çökmesine neden oluyor, bu durum hiperkalsemi ile sonuçlanıyor.Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM