Görüş ve Öneriler

İKİ GÜNDE KONSANTRE MÜNİH TURU

Buket ESER  

Çok Gezen Mühendis

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

İKİ GÜNDE KONSANTRE MÜNİH TURUKocaman Bir Merhaba..!


Bulduğu her fırsatı gezmeye, görmeye harcayan, seyahatlerden ve yeni yerlerin büyüsünden beslenen bir ben..!

Ruhumu doyuran, bünyeme pozitif enerji depolamamı sağlayan seyahatlerimi sizlerle paylaşıp, ilginç izlenimlerimi aktarmama ne dersiniz..?

Cevabınız; EVET..! ise çayınızdan bir yudum alın ve gezi yazılarımı takibe başlayın. Çünkü bu gezip görme zehri, size de bulaşacak, öncesinde soluklanmanızda fayda var. Çoğumuz, yoğun iş temposundan gezip görmeye, yeni yerler keşfetmeye vakit bulamıyoruz. Ama fırsatlar yaratmak elimizde, önce istemek gerekiyor elbette, kısa/yakın mesafe ve rotalarla başlayıp, tadını aldıktan sonra yavaş yavaş geliştirebiliriz. Size önerebileceğim birçok yakın rota var, ama öncelikle yeni döndüğüm Münih’i size anlatmak istiyorum.


İKİ GÜNDE KONSANTRE MÜNİH TURU


İş seyahati olarak gittiğim Münih’te, krizi fırsata çevirip bir turist gibi gezdim  Buradan sabah 10.05 uçağıyla Sabiha Gökçen’den havalanıp, Münih hava alanına, yerel saate göre 12:00 gibi indik ve macera başladı. Münih ile Türkiye arasında 1 saat, saat farkı var. Yer bulabildiğimiz otel Münih’e 80 km uzaklıkta ki “Geisenfeld” isimli kasaba, hatta köy de diyebiliriz. Ama, böyle güzel bir köy görmedim daha önce, neyse o konuya daha sonra değineceğim. Otelin şehre uzaklığı ve gezmek kolay olsun diye havaalanından araç kiraladık. Bu arada kural-1; yurt dışına çıktığınızda Euro’yu, o gün ki kurla sakın çarpmayın, cebinizdeki Euro üzerinden hareket edin, yoksa psikolojiniz bozulur. Havaalanından otele direk geçmek yerine rotamızı Münih’e çevirdik. Zaten, daha uçaktan inmeden görünen manzara, parsellerin düzeni, doğanın yeşilliği, sizi kendine hayran bırakıyor. Aynı hissiyat, siz şehre girdiğinizde de kendini hissettiriyor. İlk olarak ana meydan olan, Marienplatz’dan başladık, bu meydan da Eski Belediye Binası, Yeni Belediye Binası, St. Peter Kilisesi gibi tarihi yapıları bulunduruyor, zaten cadde boyunca yürüyünce her biri birbirinden güzel, gotik mimariyle yapılmış ve korunmuş binaları görmek mümkün.

Marienplatz Meydanı, yapı ise “yeni belediye binası” (Neues Rathaus) Adının "yeni" olması sizi yanıltmasın, 19. yüzyılda yapılmış Gotik bir binadan bahsediyoruz.

St.Peter Kilisesi

Sanatsal ve mimari şaheserlerle dolu olan bu kilisenin tarihi 11. yüzyılın başlarına kadar gidiyormuş. 1327 yılında yaşanan yangın sonrasında kule hariç tüm bina Gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. 17. yüzyıla gelindiğinde ise kilise Rönesans çizgilerine göre yeniden şekillendirilmiş.

Yine, tam da bu meydan da, “Augustiner Grobgaststatten Restoran” var ki, birahane olarak da kullanılan mekanın 1328’den beri faaliyet gösterdiğine dair kanıtlar varmış. O kadar eski bir restoran yani… Eğer, bir gün yolunuz düşerse mutlaka gidilmesi gereken bir yer olarak listenize dahil etmenizi tavsiye ederim.

Münih’te, merkezde yürüyerek her yere gidebilirsiniz. Görülmesi gereken yerler, birbirlerine yakın mesafede. Sırası ile yürüme rotasında bulunan yerler; Marienplatz meydanı ve çevresi, Kraliyet Bahçesi, English Garden, Münih Şehir Müzesi, MUCA Museum of Urban and Cantemporary Art diye gidiyor… Tabi biz kendimizi rotaya kaptırıp en az 12 km civarı yürüdükten sonra yorulduğumuzu fark edip otele geri döndük. Otel, daha önce de bahsettiğim gibi Münih’e 80 km mesafe de “Geisenfeld” adında şirin mi şirin bir kasabada bulunuyordu. Eşyaları odaya bırakıp bu şirin kasaba da keşfe çıktık.

Geisenfeld’ın en hareketli meydanı

Almanlar, hafta içi bir nevi yaşamıyorlar, sokaklarda insan görmek yaşam belirtisine rastlamak çok zor. Kasaba meydanın da bulduğumuz pub ve kafeler bile kapalıydı. İlginç ama sadece Türk kebapçısı açıktı. Marketler akşam saat 08:00’de kapanıyor, bizim gibi 08.01 de giderseniz de sizi içeri almıyorlar. Kurallara sıkı sıkıya bağlılar ki, bu kadar gelişmelerinde bu kuralcılıklarının da payı büyük..!

Şansımıza, orada olduğumuz sürece sürekli yağmur yağdı. Ama, yollar ve havası o kadar temiz ki, ayakkabılarınız kesinlikle çamur olup kirlenmiyor. Gitme ihtimali olanlara ikinci bir tavsiye; yanınıza yağmurluğunuzu ve şemsiyenizi mutlaka alın.

Turun ikinci gününde, iş kısımlarını hallettikten sonra, kalan vakitte bir araba ve motor tutkunu olan benim için, cennet niteliğinde olan, BMW müzesi ve BMW Welt’i gezmeye gittik. BMW müzesi olimpiyat parkı içerisin de yer alıyor. BMW’nin ilk ürettiği arabadan, son ürettiği, hidrojenle çalışan arabaya kadar bütün klasiklerini burada görmek mümkün;

1977 model bir BMW, 1975'te başlayan yarış arabasını, tuvale dönüştürme fikri öyle bir akım yaratmıştır ki BMW sanat arabaları akımını başlatmıştır.

Sanatçı Roy Lichenstein’da, 1977’de kendi tasarımını yapar ve şu ifadeleri kullanır; "Çizgilerle otomobile gideceği güzergâhı göstermek istedim. Tasarım, otomobilin gittiği yerlerdeki manzarayı da gösteriyor."

BMW Welt kısmı da bir nevi showroom şeklinde düzenlenmiş, son model arabalarının sergilenip satışa çıkarıldığı bir alan haline getirilmiş. Türkiye’de bulunmayan nice model araba ve motorları da burada bulmak mümkün tabi… Fakat benim aklım motorlar da kaldı.

S1000RR motorlara tutkusu olup, sevmeyen yoktur sanırım.

İkinci günümüz, daha iş ağırlıklı olduğu için, sadece BMW müzesini ziyaret edebildik maalesef... Gidemediğimiz, aklımda kalan birçok yer olmasına rağmen, genel anlamda Münih; iki günde konsantre şekilde gezilebilecek bir şehir..!

Münih’te kesinlikle yapılması gerekenler;

Marienplatz meydanına gidin ve meydan boyunca yürüyün.

Augustiner Grobgaststatten Restoran da biranızı için.

BMW müzesine uğrayın.

Zaten şehri görünce Mimarisine aşık olacaksınız ve her yeri görmek isteyeceksiniz 

Münih’ten notlar bu kadar… Avusturya/Salzburg’da görüşürüz..!
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM