Görüş ve Öneriler

İzmit’ten Dünyaya Yayılan Bir Ritim: MARY JANE

Melin ADEMOĞLU / Kültür & Sanat - 08 Aralık 2017

  0

İzmit’ten Dünyaya Yayılan Bir Ritim: MARY JANE


İzmit’ten Dünyaya Yayılan Bir Ritim: MARY JANE


2000'li yıllardan bu yana Kocaeli’de adından söz ettiren Mary Jane grubu albüm, konser, sosyal sorumluluk projeleriyle hız kesmeden devam ediyor. Yaklaşık 2 yıldır Hayal kahvesinde sahne alan Mary Jane müziğini daha geniş kitlelere duyurdu. 

Bizde Kocaeli Burada ekibi olarak; Yıllardır bu şehre hizmet veren grubu tanıma fırsatı bulduk. Hayal Kahvesi iş birliğinde hazırladıkları Down Cafe' de verecekleri konser öncesi keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.Mary Jane’in solisti sevgili Begüm Yiğit, gitaristi sevgili Arda Atılgan ve davulcusu Sevgili Ömer Yiğit Ünal Kocaeli Burada’nın sorularını yanıtladı.

 

Begüm Hanım gruba nasıl dahil oldunuz?


Begüm: Kocaeli Üniversitesinde işletme okuyorum. Birkaç yerde sahne alıyordum. Ardalar beni dinlemiş. Sonra bana sosyal medya yoluyla ulaştılar. İletişime geçtik. 2 yıldır birlikte sahne alıyoruz. 


3 erkek birlikte çalışıyordunuz sonra gruba bayan solist aldınız. Nasıl oldu bu süreç?


Arda: Biz 17 senedir 3 erkek sahne alıyorduk. Bizim içinde zor bir süreç oldu. Ama Hayal Kahvesi projesinin başlamasıyla bizim grubumuza bir bayan solist gerekliydi. Begüm’e ulaştık. Begümün çok güzel bir sahne enerjisi var. Çokta güzel bir sesi var. Uyumda sağladık. Abi-kardeş ilişkisiyle ilerledik. 2 senedir hiç bir sorunumuz olmadı.

Begüm: Yıllardır birlikte sahne alan ve birbirine alışmış grubun bayan vokali olma teklifi geldiğinde tedirgin oldum. O zamanlar 20 yaşındayım, heyecanlıyım. "Acaba yapabilir miyim?" diye kaygılarım vardı. Şu anda grup arkadaşlığından öte abim gibi oldular. İş haricinde dost gibi olduğumuz için birbirimize çabuk adapte olduk.

 

Sahnelerinize nerede hazırlanıyorsunuz?


Çarşıda bir stüdyomuz var. Haftada 2-3 gün bir araya gelip yeni şarkıları konuşuyoruz. Provalarımızı yapıyoruz.


Kuruluş hikayeniz ve ‘Mary Jane’ nasıl oluştu?

Arda: Biz İlkerle çocukluk arkadaşıyız. Müzikle ilgileniyorduk. 1999 yılında bir şeyler yapmak adına kararlar verdik. Grubun temelleride o yıllarda atıldı.

İsim hikayemiz ise herkes torbaya birer tane isim attı. Torbadaki isimlerden Mary Jane çıktı. Mary Jane İlker’in bulduğu bir isimdi. Grubun ismi belli oldu ve hikayemiz başladı. 

Bu dönemde birkaç arkadaşımızla daha çalıştık. Mary Jane çok fazla eleman değiştiren bir grup değil. Yaklaşık 17 yıldır en fazla 2-3 kişi değişmiştir. Bu süreçte bir albüm çıkardık. 2010 yılında bir single ve 2015 yılında bir albüm yaptık. Albümden 3 klip çektik. Albümde Begüm yoktu. Klibini çektiğimiz şarkıyı tekrar Begüm’le çektik. 


Ömer: Ben zaten yıllardır sahne alıp çalıyordum. Daha sonra Ardayla tanıştık. Hemen birlikte çalmaya başladık. Mary Jane zaten benim çocukluğumdan bu yana bildiğim bir gruptu. Benim için bu grupta olmak gurur vericiydi. 6 yıldır birlikte sahne alıyoruz.


Mary Jane olmanın dışında neler yapıyorsunuz?

Arda: Bir firmada satış müdürüyüm. Evliyim ve 1 oğlum var. Eşim Öğretmen. İlker ise endüstri mühendisi Gebze’ de bir fabrikada yönetici pozisyonunda çalışıyor. 

Ömer: Müzisyenim öğrencilerim var onlara davul dersleri veriyorum. Aynı zamanda özel eğitim kurumlarında Down Sendromlu çocuklara da eğitim veriyorum.

Begüm: Kocaeli Üniversitesinde işletme okuyorum aynı zamanda Mary Jane grubundayım. 

 

Mary Jane ilk sahnesini nerede aldı?

Arda: 2001 yılında Anatolia barın terasında sahne aldık. 


Kocaeli' de sizi herkes tanıyor. Ama sizi hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?

Ömer: Aslında hiç anlatmayı denemedik. Biz sadece çalıyoruz. Dinleyenlerimiz bizi müziğimizden anlıyorlar. 

Arda: Biz rock kökenli bir grubuz. O çizgimizden pek taviz vermedik. Bir Orhan Gencebay parçasını da rock coverladık. Bir ceylan ertem parçasını da rock coverladık. Müzik tarzımız için Pop-Rock diyebiliriz aslında. 


Birlikte söylemeyi en sevdiğiniz parça hangisi?                  

Ömer: Benim içinde November Rain ve Uptown Funk 

Arda: Benim yaşıma uygun bir şarkı olduğu için November Rain 

Begüm: Hepimizin farklı aslında ben biraz yenilikçiyim sadece.


En sevdiğiniz ve kendinize model aldığınız grup hangisi?

Ömer: Mor ve Ötesi. Athena.


Kocaeli içerisinde hafta sonunu gidip dinlemekten zevk aldığınız bir grup var mı?

Arda: Çok yakın arkadaşım Özgür Hazar’ın da yer aldığı Blues Trip Trio grubunu boşluğum olursa dinlemeye giderim. 


Mary Jane’nin hedef ve idealleri nelerdir?

Arda: Sağlığımız ve sıhhatimiz yerinde olduğu sürece müzik yapmak istiyoruz. Sanatçı sahnede çalıyorsa karşı tarafa bir şeyler verebiliyorsa bu onun için yeterli oluyor. Yeni albümler ve konserle uzun süre sahnede var olmak istiyoruz.


Kocaeli sizin için ne ifade ediyor ve Kocaeli’yle olan bağınız nedir?Son olarak sizi dinleyenlere ve Kocaeli burada kitlesine ne söylemek istersiniz? 

Arda: Kocaeli benim için hikayemizin başladığı şehir. Burada tecrübe edindik. Burada basamakları çıktık. Bu şehrin sakinliği huzur verici.

Ömer: Burada doğup büyüdüm. Yaşadığım şehri çok seviyorum. Başka bir yerde düşüncesi bile bana endişe veriyor. 


Son olarak sizi dinleyenlere ve Kocaeli burada kitlesine ne söylemek istersiniz? 

Arda: Sürprizler var bizi takipte kalmalarını öneririm. Bizi bu kadar zamandır takip eden insanlara da teşekkür ederiz. Çok klişe olacak ama bir sanatçı seyircileri ile bir yerlere gelmiştir. Ankara’ya İzmir’e gittiğimizde de bizi seven insanlar dinlemeye geliyor. Bu Bizim için çok önemli. Mekanın her zaman ki müşterileri değil de Mary Jane seven insanların gelmesi bizim bu işi yapabildiğimizi ve doğru mesajı verebildiğimizi ortaya çıkarıyor. Hayal Kahvesinde sahne alıyoruz. Hayal Kahvesi çok güzel enerjisi ve sahnesi olan bir mekan. İzmit böyle bir mekana sahip olduğu için çok şanslı.  
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM