Görüş ve Öneriler

Kadının sesi Kartepe’den yükseldi

kocaeliburada.com / Güncel - 28 Kasım 2018

  0

Kadının sesi Kartepe’den yükseldi


Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) desteği ile “Kocaeli’ne Kadın Eli Değecek, Kadının Sesi Kocaeli” adlı panel Kartepe’de gerçekleştirildi.Kartepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KOÜ’nin desteği ile “Kocaeli’ne Kadın Eli Değecek, Kadının Sesi Kocaeli” adlı panel Körfez, Gölcük ve Derince ilçelerinden sonra Kartepe’de gerçekleştirildi. Zirvedeki Kadınlar ve Hikâyeleri adıyla dördüncü oturumu olan panelin moderatörlüğünü Araştırmacı-Yazar Müge Uçar yaparken, Hasan Yılmaz Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panele Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Radiye Sezer Katırcıoğlu, YÖK Başkan Yardımcısı KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, AK Parti Kartepe ilçe Başkanı Mustafa Kocaman, Kocaeli Büyükşehir Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kartepeli kadın girişimciler Aynur Ormancı ve Çiçek Esra Bulut katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde açılış konuşmasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Kartepe’de her zaman kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Siyaset sahnesinden tutun da birçok önemli makamda kadınlarımız vardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde belediyecilik namına asli görevlerin yanı sıra gönüllere giden yolları da yapmıştır. Bunu örnek alarak Kartepe’de kadın olmanın ayrıcalığını gösteriyoruz. Sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek ise “Buraya gelmiş olmanız bile kendinize ne kadar önem verdiğinizi göstermektedir. Kocaeli zaten zirvedeki kadınlarla doludur. Bunun örnekleri çoktur. Kocaeli genelinde çalışma hayatında, karar alma mekanizmalarında kadınlar vardır. Kadınlar bulunduğu makamları hak eden ve hakkını veren kadınlardır. Kadınlar olarak daha fazla çalışmalıyız. Doğu illerinde kadınlarımız kendilerini ifade etmekte zorlanmaktadır. Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizlere verilen imkanlar sonrasında gücümüz ve özgüvenimiz arttı. Türk kadını doğuştan güçlüdür. Siyasette olmak önemli değildir. Evinde de güçlü olmalıdır. Bizler çocuk yetiştiriyoruz. Ailemize, çocuklarımıza sahip çıktığımız takdirde güçlü topum oluruz. Güçlü kadın her yerde güçlüdür. Çocuk yetiştirmek en zor görevlerden biridir. Kadınlarımız evlatlarına kadına el kaldırılmayacağını öğretmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Panele konuşmacı olarak katılan Kartepeli kadın girişimciler Aynur Ormancı ve Çiçek Esra Bulut ise girişimcilik hikâyelerini anlatırken, YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu “Türkiye’nin her yerinden buraya eğitime gelen kızlarımız vardır. 3 buçuk milyon civarında Türkiye’de meslek yüksek okullarında eğitim gören çocuklarımız var. Bunların 1 buçuk milyonu kızlardan oluşuyor. Sıkıntılar içerisinde eğitim aldıktan sonra bir işe giremez ise evlerine geri dönüyorlar. Devlet tarafından yapılan yatırım boşa gitmiş olmaktadır. Kadınların hayatı erkeklerin hayatına göre daha zordur” şeklinde konuştu.Kocaeli Büyükşehir Başkan Danışmanı Nermin Tol, “ABD’de kadınların bir yerlere gelmesi daha zordur. Dünyanın birçok ülkesinde kadınlara gereken değer verilmemektedir. Allah’tan ne isterseniz onu verir. Ülkeme nasıl hizmet ederim diye düşünürken, bugün birçok alanda hizmet vermekteyim. Hayatımızın yüzde 10’u başımıza gelenler yüzde 90’ı ise nasıl algıladığımızla ilgilidir. Farklılıklar bizlerin zenginliğidir. Her şeyi yaptım. Çalışırken evimi ihmal etmedim. İnsanları doğdukları yerde doyurabilseydik göç olmazdı. TEMA’da çalışmaktan ayrıca gurur duymaktayım. Suçlamak yerine sorumluluk almalıyız. İhtirasları değil ihtiyaçları doyurmak gerekiyor. Sıfır Artık için uğraşırken, dünya bunun paniğini yaşamaktadır. 26 yıldır uğraşırken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan tarafından projeye el atıldı. Bir hanım eli atıldı. Sıfır Atık Projesi devlet politikası haline gelmiştir” dedi. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM