Görüş ve Öneriler

KALİTELİ BİR UYKU, VERİMLİ GEÇECEK KOCA BİR GÜN DEMEK..!

Özge SEZER KARA  

İç Mimar

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

KALİTELİ BİR UYKU, VERİMLİ GEÇECEK KOCA BİR GÜN DEMEK..!


Uyku, yaşamımızın yaklaşık 3te 1ini kapsayan bedensel bir ihtiyaçtır.

Eğer 75 yıl yaşadığımızı varsayarsak 18 yıl ile 25 yıl arasında bir süre uykuda geçmektedir.

Bireysel olarak uyku gereksinimi farklılıklar gösterebilir. Bazı kişilere çok kısa uyku yeterli gelirken bazı kişiler uzun uyku sürelerine ihtiyaç gösterirler.

Dr. Ümit Tural’ın yazısında ‘’Kısa uyku süreli kişilerin; enerjik, hırslı, sosyal bakımdan uyumlu ve girişken kişiler olduğu, uzun uyku süreli kişilerin ise depresif, anksiyeteli, sosyal bakımdan çekinik, enerji sorunu yaşayan kişilik özellikleri gösterdiği varsayılmaktadır.’’ demiştir.

Evet bazılarımız uyku seviyor, bazılarımız az uyuyor, bazılarımız uyanmakta zorlanıyor bu tip örnekleri çoğaltmak mümkün peki bu çeşitliliğin sebebi acaba uyku alanlarımızda yaptığımız yanlış seçimler olabilir mi?

Fizyolojik bir rahatsızlığınızın (örn.İnsomnia) olmadığından eminseniz, sağlıklı bir uyu düzeni için, uyku alanlarınızda dikkat etmeniz gereken bazı hususları şöyle sıralayabilirim.


Yatak ve yastık seçimi

Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak için, önce doğru yatak ve yastık seçiminde bulunmak gerekir. Hele ki boyun düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı, reflü gibi sağlık problemleriniz var ise uyku düzeniniz için bu önemli bir konu başlığıdır. Size uygun yastığı bulana kadar aramaya devam edin.


Yatak odasının doğru aydınlatılması

Karanlık ve loş bir ortam isteniyorsa, bunlar koyu renk perdeler yada -blackout- storlarla sağlanmalıdır. Uyku sırasında, ışık sizin için önemli değilse çok şanslısınız.


Havalandırma

En önemli maddelerden biri ise; havalandırma… Uykuya geçmeden yarım saat önce ve sabahları olabildiğince erken bir saatte oda doğal havalandırılmalıdır. Kışın kaloriferli evlerde odadaki nem dengesini sağlamak adına mutlaka bu havalandırma sağlanmalı aynı zamanda petekler üzerinde konumlanan su askılıkları vb. ürünler kullanılmalıdır.

Yatak odası için seçilecek oda, sesten en uzak oda olmalı. Özellikle su tesisatının/havalandırma şaftının olmadığı ve bitişik daire düzendeki evler için, mümkünse aynı ortak duvarın kullanılmadığı odalar seçilmelidir.

Mümkünse minimum ebatlarda halı, kilim vb. ürünler kullanılmalıdır. Bu sayede, odadaki toz miktarını minimum seviyelerde tutabiliriz.


Oda sıcaklığı

Bu değer, kişiden kişiye değişkenlik göstersede, olması gereken sıcaklık uzmanlar tarafından 18 0C olarak belirtilmektedir.


Duvar dengelemeleri

Hareketli duvar kâğıtları, ayna, tablo, fotoğraf çerçevesi ve koyu duvar renkleri gibi ilgi çekici -göz yorucu- dengelemeler, uykuya geçişi zorlaştırabilir. Bu doğrultuda, bu tarz materyalleri yatak başında kullanmanızı öneririm.


Yatak ve giysi dolabı konumu

Oda içerisinde yerleşim yaparken, giysi dolabınızı mümkünse yatak başınızdan uzakta konumlandırmalı, hatta odanızın şekli buna elveriyorsa, ayak ucunuza gelecek şekilde yerleştirilmelisiniz.


Okuma lambaları

Yatak yanlarınızda ufak aydınlatmalar tercih edin, mümkünse oda aydınlatmanız için -vavien- anahtar kullanın.


Doğru tekstil ürünleri

Nevresimlerinizde ve odada bulunan diğer tüm tekstil materyallerinde sağlığınıza uygun olanları tercih edin ve odanızda mümkün olduğunda kalabalıktan uzak, minimal bir yerleşim düzeni benimseyin.

Hepinize sağlıklı uykular dilerim.:)

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM