Görüş ve Öneriler

Kandıra'nın Geleneksel Yemeği Mancarlı Pide

Emre DUMAN / Yeme & İçme - 03 Eylül 2018

  0

Kandıra'nın Geleneksel Yemeği Mancarlı Pide

Kandıra'nın yıllardır vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Kandıra Mancarlı Pide, Ispanak, taze soğan ve yeşilliklerin lokum gibi hamurun içinde buluşması ile oluşan Kandıra Mancarlı Pide'sinin tadını asla unutamayacaksınız.Mancar Nedir?

Osmanlı Devleti’nin Anadolu topraklarını fethi ile birlikte, yerleşik hayata geçen Türkler bu bereketli topraklardaki yenilebilir otlara mancar adını vermişlerdir. Çoğunlukla sulak topraklarda yetişen bu bitkiler, vitamin açısından oldukça zengin bir besin deposudur. Ellerindeki sınırlı kaynakları en etkili şekilde kullanmaya çalışan Türk Halkı, bu besin deposu otların zenginliğini keşfetmiştir. 

Yıllar sonra bu otların bir kısmı tarım ürünü haline gelmiştir. Kocaeli, Sakarya, Düzce ve İstanbul’un (Anadolu Yakası) Osmanlı’nın fetih döneminde köylere yerleşen halkının hala“mancar” adıyla kullandığı bu besin deposu, sağlığa olan bir çok faydasıyla şifa dağıtmaya devam ediyor.

Mancarli Pidenin Hikayesi

Mancarlı pide bir kültürdür bizim için. Atalarımızdan, tarihimizden, köklerimizden kalan bir miras… Yapılması, sunulması, paylaşılması başlı başına bir anlam taşır. Her aşamasında kültürel kalıntılar bulunur. Tarihin gizli köşelerinde kalmış eşsiz bir lezzettir. Bize Osmanlı Dönemi’nden kalan Mancarlı Pide, Kandıra’nın köylerinde hala yapılmaya devam etmektedir. Biz de bu unutulmaya yüz tutmuş kültürel mirasımızı daha çok kişiyle buluşturmak için çıktık yola. Mancarlı pide, bizi biz yapan anlamlar taşır. Kıymet vermenin, misafirperverliğin, sevginin tada dönüşmüş halidir. Bir tarih hikayesidir. Lezzeti, içinde atalarımızdan gelen kültürel varlığı taşır.

Yüzyıllar öncesinden bize miras kalan mancarlı pide, Kocaeli ve Sakarya’nın köylerinde geleneksel olarak yapılmaya devam etmektedir. Birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın da bir simgesi haline gelen bu ritüel, köy meydanındaki fırınlarda haftalık olarak pişirilir. Fırınlar ekmek yapılmak için ısıtılır, ekmek pişirmeden önce mancarlı pideler fırına verilir. Bu sayede hem fırınlar ekmek için yeterli sıcaklığa kavuşmuş olur hem de pidenin enfes kokusu fırının içine işler. Ardından gelen ekmek de pidenin bu eşsiz kokusundan nasiplensin diye… Pideler, fırının önünden geçenlere her kim olursa olsun ikram edilir. Yapan kişi, daha çok insan pidenin tadına varsın diye yaptığı pidelerden çoğunu ikram eder. Bu geleneksel lezzetin tek kuralı, el ile yenmesidir.

KANDIRA MANCARLI PİDE:

Malzemeler:

3 adet ekmek hamuru

Ekmek hamurunun açmak için un

İç malzemesi:

300 gr. ıspanak

10 dal taze nane

2 adet yeşil biber

1 adet orta boy soğan

Tuz, karabiber, kırmızıbiber

İsteğe göre kırmızı pancar yaprakları

2 yemek kaşığı sıvıyağ

Hazırlanışı :

Soğanı yemeklik doğrayın, geri kalan tüm yeşillikleri iyice yıkayın ve iri parçalar halinde doğrayın.Tavaya sıvıyağ ekleyin ve 3-4 dakika ıspanakları hafifçe öldürünceye kadar orta ateşte kavurarak ocaktan alın. Fırından aldığınız ekmek hamurunu geniş bir kaba alın, üzerini örterek 2 katı oluncaya kadar mayalandırın. Hamurdan elma büyüklüğünde parçalar kopararak unladığınız tezgâhta merdane yardımıyla uzunlamasına açın. Hamurunuzun ortasına kenarlarından 2 şer cm pay bırakarak ıspanaklı harçtan yayın. Bıraktığınız kenarları içe doğru katlayın. Yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine dizdiğiniz pidelerinizi önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Pideler fırında pişirildikten sonra üzerine tereyağı sürülür. Yanında ayranla birlikte servise sunulur.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM