Görüş ve Öneriler

KENDİ HAYATININ WONDER WOMAN’I OL..!

Damla GÜNDÜZ CANBULAT  

Genel Yayın Yönetmeni

Kimdir?


Haziran 2018

  0

KENDİ HAYATININ WONDER WOMAN’I OL..!Beni iyi tanıyanlar bilir ki; güçlü ve ayakta dimdik duran kadınların hayatımdaki yeri başkadır…Geçmişten bugüne, yaşadığımız hayatta kadının üstünlük sağladığı alanlar, her zaman bir erkeğe göre çok daha zor kazanılmıştır. Kleopatra’dan Coco Chanel’e, Frida Kahlo’dan Agatha Christie’ye ve belki oradan da bir kadın süper kahraman olan Wonder Woman’a… İş hayatında, özel hayatta, kraliçeyken de, yöneticiyken de, her zaman zor ve meşakkatli süreçlere maruz kalarak ayakta durmuş kadın…


Şöyle bir baktığımız zaman, gördüğümüz tabloda sesimizin çok daha gür çıktığını var sayarsak, artık bize bahşedilen -bakın bahşedilen diyorum, çünkü duygusallığımız, bizim eksik yanımız değil- bu duygusal gücü, hayatın her alanında pozitif yönde kurgulayabiliyoruz. Kadın; artık sadece evde yemek yapan, karın doyuran, çocukları için, eşi için didinen, tabir-i caizse kan kusup kızılcık şerbeti içen modelden gittikçe uzaklaşmaya başladı… Modern hayatta kadın; elindeki yeteneklerin farkında olan ve bu yetenekleri doğru kullanabilen, üreten, ürettikçe kıymetlenen bir varlık artık. Elbette hala her şey çok zor… Nasıl zor olmasın ki..? Kadının kendisini geliştirmesini hazmedemeyen, aktif hayatta yerinin hala en aşağılarda olduğunu var sayan bir kafa yapısı ile savaşarak hayata tutunuyoruz. Bu savaş tarihten günümüze sürmüş, hemen kabullenilmesi söz konusu değil gibi gelse de, varlığımızı artık daha güçlü belli edebiliyoruz.


Çevremde duruşlarına hayran olduğum kadın profilleri çoğalmaya başlamışken, kadın olmanın gururunu bünyemde çok daha fazla taşıyorum. Ben her zaman; Zübeyde Hanım gibi, kahraman bir evlat yetiştiren, Nene Hatun gibi kudretli bir kalp ile, Sabiha Gökçen gibi hür ve idealist ruhu olan kadınların diyarından geliyorsam, bunun hakkını vermeliyim diyenlerdenim.

 Bazen, yenilgiyi kabul etmiş kadınlara da rastlıyorum, belki mecbur bırakıldıklarını hissediyorlar ve böyle ayakta kalmayı yeğliyorlar. Ama hayır öyle değil..! Hayal kurmayı bilen her insan evladı, makul koşulları bulamasa bile, hayallerine en yakınını gerçekleştirebilmeyi hedeflemeli… Hayatınızdan çıkması gereken ne varsa arınıp, ve hayatınıza dahil etmeniz gerekeni kabul edip, dimdik hedefinize yürümelisiniz. 


Evet biliyorum, bir kadın olarak özellikle bu coğrafyada “başaran kadın” olmak zor..! Önemli olan da bu ya. İşte o “zor” olanı aşan kadın olmak her şeye değer. Hedeflerimden bahsederken çok hayalperest davranamasam bile, şimdilerde gözümün önünde büyüyen kızım dediğim Zeynep’ime ilham olmanın verdiği gurur, beni mutlu etmeye yetiyor. O’nun için teyzesi, hedeflerine kendi koşullarını zorlayarak ulaşan ve yeni hedefler belirleyen bir kadın. Bu yüzdendir ki, onunla her konuştuğumda; “kendine bir yol belirle ve hayal ettiğin geleceğin peşini asla bırakma” derim… Ne yaparsanız yapın, önceliğiniz bir kadına yol göstermek ve hedef edinen bir kadını örnek alabilmek olsun. Neden..? Diye sorgulamak yerine; “ne güzel de başarıyor, ben de başarabilirim” diyebilin. Ve tavsiyemdir; başarmaya ve dik durmaya çıktığınız yolda, sizin de ilk hedefiniz birinin gurur kaynağı olmak olsun. Kızınız, yeğeniniz, komşu kızınız, ablanız, kardeşiniz… Ama mutlaka, hayatınıza değen bir kadına ilham verin…Okurken sadece okula gidip gelmedim, çalıştım da… Paraya ihtiyacım olduğu için değil kaldı ki paraya kimin ihtiyacı yok… Ama benim hayalim; ilerde bir kızım olursa, annesi ile gurur duysun, “çalışan üreten genç ve dinç kalan bir annem var” desindi. Henüz bir kızım yok ama, 6 yaşında, emekle, azimle, çokça sıkıntı ve stresle, tırnaklarımla var ettiğim bir reklam ajansım var. Sadece bir iş yeri değil benim için aslında, bu şehirde ticaret yapmak gibi enteresan bir atılımda bulunduğum için bu bir “zafer” aslında… Şimdilerde de bu platformda özgüvenli yazılar yazmaya, yüksek ihtimalle bildiğiniz şeyleri tekrar hatırlatmaya, küçükte olsa birilerine ilham olmaya çalışıyorum. Daha önümde çok yolum var biliyorum. Bildiğim bir başka şey de, sevgili kadın; eğer bu yazıyı okuduysan, ve sana minikte olsa ilham verebildiysem ne mutlu bana. Çünkü sen, sadece duygularının hükmünde yaşayacak ve öğrenilmiş çaresizliğe maruz bırakılacak kadar eksik değilsin. Bir eşe, bir eve, bir şehre bağlı olmak başka, bağımlı olmak başkadır. Yazımdan, eşinle, çocuğunla, ailenle ilgilenme algısı oluşmasın, sadece bil isterim ki; bunlardan fazlası ruhunda ve bedenindeyken, kendi kendini, kapıları kapalı küçük bir dünyaya hapsetme..! Sen; dünyaya yeni bir varlık armağan edebilen, duygularını düşüncelerine katabilen, gücü sadece güzelliğinden almak zorunda olmayan, günümüzün zeki, güçlü kadınısın..!


Şimdi ayağa kalk..! Ve kendi hayatının Wonder Woman’ı ol..!


Şuraya da tarihte izi kalan sözleri ile birkaç efsane kadın bırakayım;Canan Dağdeviren – Türk Bilim İnsanı

“Alan farketmeksizin, bilim yapmak devrimdir.

Margaret Thatcher – İlk İngiltere Başbakanı (Demir Leydi)

“ Siyasette bir şeyler söylenmesini istiyorsanız erkeğe, yapılmasını istiyorsanız kadına başvurun.”

Indira Gandhi – İlk Hindistan Başbakanı

“Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin, kendisi siz olun..!”
Sabiha Gökçen – İlk Kadın Savaş Pilotu

“Korkan insanın, barış için savaşması mümkün mü?”

Marie Curie – Nobel Ödüllü İlk Bilim İnsanı

“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”


Nene Hatun – Kahraman Türk Kadını

“Türk çocuğu öksüz kalır, yurtsuz kalmaz..!”

Halide Edip Adıvar – Öğretmen, Yazar, Şair, Akademisyen

“Haksızlığa sapıp çoğu insanın seninle beraber olmasını sağlamaktansa, adaletli davranıp tek başına kalmak daha iyidir.”
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM