Görüş ve Öneriler

Kıbrıs Harekâtının İzmitli Kahramanı: CENGİZ TOPEL

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Kıbrıs Harekâtının İzmitli Kahramanı: CENGİZ TOPEL

Havalimanına ismi verilen, Kıbrıs’ta İlk Türk Hava Harp şehidi olan Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel’i ne kadar tanıyoruz?


   Cengiz Topel, 1934 yılında babasının görev yeri olan İzmit’te doğmuştur. Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi’nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi‘ne devam ederek bitirmiştir.1955 yılında Kara Harp Okulu'ndan asteğmen rütbesi ile mezun olarak ordu saflarına katıldı ve 1956’da teğmen oldu. Küçüklüğünden beri pilot olmanın hayalini kuran Topel, hayalinin peşinden giderek hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi almak için Kanada’ya gönderildi ve döndüğünde Hava Eğitim Komutanlığı’nda göreve başladı. 1958’de üsteğmen rütbesini aldı.1961 yılında Eskişehir I. Ana Jet Üssü'ne atandı ve 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

   Cengiz Topel, 8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs Harekâtı sırasında Eskişehir’den Kıbrıs’a, 4'lü Filo Komutanı olarak bölgeye gönderildi. Ancak uçuş esnasında hücum botlarından hedef alınan bir uçaksavar ile Topel’ in uçağı vuruldu. Topel, paraşütle atlamayı başardı ancak esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi. Kıbrıs’ta ilk Türk hava harp şehidi olan Topel’in hastanede öldüğü açıklandı. Ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlardan alınabildi.

   Cengiz Topel’in paraşütle atladıktan sonra esir alınması ile ölümü arasında geçen süreçte neler olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat, cenazesi üzerinde yapılan otopsi sonucunda ağır işkenceler gördüğü ortaya çıkmıştır. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

   Cengiz Topel’in paraşütü, İstanbul Harbiye’de bulunan askeri müzede muhafaza edilmektedir. Anısına Topel’in ismi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde okul, cami, hastane, park, cadde ve sokaklara verildi ve anıt ve heykelleri yapıldı.


Memleketi olan şehrimizde Cengiz Topel’in adı, "Cengiz Topel Deniz Hava Üs Komutanlığı" ve “Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı” olarak yaşatılmaktadır.

 1995 yılında inşaatına başlanılan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanın Mayıs 1999’da inşaatı tamamlanmıştır. Açılış planlaması düzenlenirken, 17 Ağustos 1999 depreminde terminal, apron ve pistte meydana gelen hasarlardan dolayı açılışı yapılamamıştır. Deprem sonrasında lojistik ve dağıtım hizmetleri için kullanılan Cengiz Topel Havalimanı, 11 yıl eksiklerin giderilmesini bekledikten sonra 2011 yılında, inşaatı tamamlanıp ilk seferini Kocaeli- Trabzon uçuşu ile gerçekleştirmiş ve sivil havacılığa açılmıştır.

   Günümüzde haftanın 3 günü sadece Trabzon - Kocaeli - Trabzon olmak üzere seferler gerçekleşmektedir. Havalimanı İzmit şehir merkezine 15 Km, Adapazarı şehir merkezine 30 Km uzaklıktadır.


Adres: Emek Mahallesi, D-100 Karayolu No:268, 41100 İzmit/Kartepe/Kocaeli

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM