Görüş ve Öneriler

KİM HAKLI!

Cuma CEYLAN  

Profesyonel Koç/ NLP Trainer /CC Koçluk Merkezi

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

KİM HAKLI!


Sevgili okurlarım, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Bugünden itibaren; yaşama, insana ve ilişkilere dair birçok konuda, yazılarım aracılığı ile sizlerle buluşuyor olacağım. “CC KOÇLUK MERKEZİ” çatısı altında Profesyonel Koçluk Eğitimleri, NLP Eğitimleri, Duygu Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimleri, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Kurumsal Eğitim ve Seminerler veriyorum. Bunun yanında, Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu, İlişki Koçluğu ve başka birçok konuda bireysel seanslar yapıyorum.


Bu hafta ilişkilerinizde yaşadığınız çatışma ve sorunlarda size farklı bir duruş kazandıracak T.O.T.E (Test – Operate - Test - Exit) modelinden bahsedeceğim.

Koçluğun temeli, güçlü sorulara dayanır. Öncelikle kendinize şu soruları sormanızı ve düşünmenizi istiyorum.

• En son kiminle çatışma ya da bir sorun yaşadınız?

• Kim O? Neredesiniz?

• Neler oluyor? O ne yapıyor?

• Siz ne yapıyorsunuz? Ne hissediyorsunuz? Ona karşı duygularınız ne?

• Sizce kim haklı? Siz mi? Sizin haklılığınızın dayanağı ne?

• Sizin yaptığınızın ‘doğru’ olduğunu nasıl biliyorsunuz?

• Soruyorum; yaşanan bu durumun ve sizin verdiğiniz tepkinin size ne faydası var? Karşıdaki insana ne faydası var? Dünyaya ne faydası var? Evrene ne faydası var?

• Yaşadığınız durum sizin için ne anlama geliyor?

• O kişinin ve durumun sizde yarattığı olumsuz duygu ne? Şu an taşıdığınız yük ne kadar?

Şimdi arkanıza yaslanıp, derin bir nefes alıp rahatlamaya başlayabilirsiniz. Çünkü yazının devamını okuduktan sonra üzerinizden büyük bir yük kalkacak…

Dünyayı 5 duyu organı ile algılıyoruz ve bu 5 duyu organına her saniye 12 milyon bit veri geliyor. Ama sadece 134 tanesi deşifre olup çıkışa ulaşıyor. Peki, 134’ün dışındaki diğer veriler nerede? Ne oldu onlara? Evet, hepsi bilinçaltımızda. Bu milyonlarca veri bizim filtrelerimizden, eleklerimizden geçiyor ve bize özel 134’ümüzü oluşturuyor. Peki bu verilerin süzüldüğü filtrelerde, eleklerde neler var dersiniz? Kendimizle ilgili inançlarımız, duygularımız, kültürümüz, kişiliğimiz, kalıtım, koşullanmalar, yaşantılar, travmalar, öğrenmelerimiz, alışkanlıklarımız, dinsel inançlar, fiziksel çevre, değerlerimiz gibi sonsuz sayıda faktör var. Bu faktörlerin etkisi nedeni ile her insanın 134’ü kendine özgüdür. Yani 7.5 milyar insan ve 7.5 milyar “134” vardır. Filtreler farklı olduğu için deşifre edilen bilgiler de farklıdır.

Evet herkesin kendi 134’ü var ve herkes yaşananları kendi 134’ü ile görür. Peki, bu durumda kim haklı? Herkesin, kendi 134’ü olduğuna göre bir haklıdan ya da doğrudan bahsedebilir miyiz?

İnsanların davranışları, duyguları, aslında bizimle ilgili değil, kendileriyle ilgili bir durum. Ben, çatışmalarda karşı tarafın haritasına ait bir durumu, kendimle ilişkilendirirsem onun yükünü taşımış olurum. Aslında, herkes kendi 134’ü ile yaşananları yorumlar… Karşınızdaki insan bencil mi? Size saygı duymuyor mu? Çabuk mu sinirleniyor? Sizi eleştiriyor mu? Sizce bu kiminle ilgili? Tabi ki, onun 134’ü ile ilgili. Evet aklınıza şu gelebilir; onun 134’ü ile ilgili, ancak bu durum bana olumsuz yansıyor?

Bu bakış açısı ile aslında onunla ilgili bir durumu, siz kendinizle ilgili sanıyorsunuz. Bakış açınızı değiştirdiğinizde, o yine benzer davranışlar sergilese de, bu sizi artık etkilemeyecek. Çünkü, bu durumun sizinle değil, onunla ilgili olduğunu bileceksiniz. Peki “başkasını anlamak” diye bir şey var mı? Ben, kendi 134’ümün bile farkında değilken, karşıdaki insanın 134’ünü anlayabilir miyim? Anlamak denilen şey karşıdaki insanın 134’ünü, kendi 134’üme göre görmekten başka bir şey değil ki!

Hatırlayın..! Karşınızdaki insanın değişmesi, sizin değişmenize bağlı? Onun 134’ünü görmek ve saygı duymak sizi rahatlatır, o insana ve ilişkiye bakışınızı değiştirir. Gariptir, siz değişince o da değişir.

Bu haftanın gelişimsel görevi:

1. İstemediğiniz bir durumda, ilişkide, çatışmada vs. karşıdaki kişiye bakın ve içinizden inanarak; bu onun 134’ü diyin. Bakalım ne olacak!

2. İnsanlarla yaşadıklarınızı yorumlarken, durumun onların 134’ü ile ilgili olduğunu, sizinle ilgili olmadığını bilmek size ne sağlar?

3. Peki ilişkilerde kendi 134’ünüzden özgürleştiğinizi varsayın? Neler olur?

Her konuda benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tel: 0505 295 95 89
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM