Görüş ve Öneriler

“Kocaeli Rock Kulübü” şehirde kaybolan ROCK ruhunu arıyor..!

Hakkı TAŞDEMİR / Kültür & Sanat - 28 Mayıs 2018

  0

“Kocaeli Rock Kulübü” şehirde kaybolan ROCK ruhunu arıyor..!


Kocaeli’de belki ismi çok duyulmamış ama yaptığı çalışmalarla ilgiyi ve saygıyı hak eden bir topluluk olan, Kocaeli Rock Kulübü’nün başkanı Cem Ak ile yaptığımız söyleşimizde, hem kulübü hem de faaliyetlerini tanıma fırsatı bulduk. Kocaeli Rock Kulübü, bir rock kulübünden daha fazlası olduğunu, gerek yaptığı çalışmalarla, gerek yönetim anlayışıyla ortaya koyuyor. Şeffaflık ve gönüllülük esasına dayalı yönetilen kulüp, büyük bir organizasyona imza atma fırsatını henüz yakalayamamış olsa da, “gerçekçi” yaklaşımları bu başarıya çok da uzak olmadıklarını gösteriyor.

2012’den bu yana Kocaeli Rock Kulübü’nün Başkanlığını yapan Cem Ak, 2003 yılında İstanbul’da düzenlenmeye başlanan ve 2009’a kadar her yıl düzenlenen Barışarak Rock Festivali’nin, 2005 yılında Kocaeli’deki organizasyon ayağını üstlenmiş. 2007 yılında, Kocaeli’de festivalin tanıtımını yapmak amacıyla “Kocaeli Barışarak İnisiyatifi” adında bir topluluk oluşturmuş. Barışarak Festivali, 2009 yılında son bulduğunda Kocaeli’deki rock potansiyelini değerlendirmek isteyen Cem Ak ve arkadaşları, Kocaeli Rock Kulübü adıyla çalışmalarını sürdürmeye karar vermişler ve her ne kadar rock kültürünün Kocaeli’de kaybolduğunu düşünseler de bugün aynı azimle çalışmalarına devam ediyorlar.

Resmi bir statüsü olmayan ve ticari amaç gütmeyen kulübün çalışmalarını şöyle anlatıyor kulüp Başkanı Cem Ak;

“Kocaeli Rock Kulübü, 2007 yılında 3 arkadaş olarak karar verip oluşturduğumuz, Kocaeli Barışarak İnisiyatifi’nin devamı aslında… Resmi bir statümüz yok. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak bir araya gelmiş bir topluluğuz. Ticari bir amacımız ve faaliyetimiz yok. Kulüp bünyemizde rock gruplarımız mevcut, bu arkadaşlarımız çeşitli yerlerde sahneye çıkıyor. Bu sahnelerden elde edilen ticari kazanç, grubun kendine aittir. Biz, kulüp olarak bir etkinlik düzenlediğimizde bunu ücretsiz yapıyoruz. Sadece sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında düzenlediğimiz yardım konserleri ücretli oluyor, onda da yine kulüp olarak bir kazanç kesinlikle söz konusu değildir. Kulüp olarak sosyal sorumluluk projelerini önemsiyoruz. Bu anlamda yardım konserleri düzenliyoruz, çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizin dışında söyleşiler düzenliyoruz, akustik performanslar organize ediyoruz.”

Sosyal sorumluluk projelerinizden biraz bahseder misiniz?

İlk aklıma gelen 2007 yılında, Özgür adında felçli bir arkadaşımız vardı, ameliyat masrafının karşılanması gerekiyordu. Bir arkadaşı bize ulaşıp yardım konseri yapmak için talepte bulundu. Biz de seve seve kabul ettik. Zoom Bar ile görüştük, o zamanlar 4 katta da canlı performans vardı. Her kata 2 grup koyduk. O etkinliğimizde sadece Kocaeli değil, Sakarya, Ankara, İstanbul gibi illerimize biletler gönderdik ve toplam 9 bin bilet sattık. Özgür kardeşimizin ameliyat masraflarının bir kısmını karşıladık. Onun dışında, “Bir Dileğim Var Derneği” için elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Dernek ile ilk sosyal sorumluluk projemizde ise Kartepe’de bulunan, Avni Akyol İlk Okulu’nda eğitim gören, 9 zihinsel engelli kardeşimizin giyim masraflarını karşıladık. Proje kapsamında elde edilen gelirle, kıyafetleri bizzat kendimiz aldık ve gidip kardeşlerimize kendimiz giydirdik. İnanılmaz bir mutluluktu bizim için… Ayrıca, sokak hayvanları adına da konserler yapıyoruz. Bu anlamda anlaştığımız bir veterinerimiz var, rahatsızlığı olan sokak hayvanı bizim tarafımızdan veya herhangi bir vatandaş tarafından bu veterinere götürüldüğünde, bütçemiz el verdiği sürece gerekli masrafları karşılamaya çalışıyoruz. Örneğin; bizim veterinerimize, biri bir sokak hayvanı getirdiğinde veteriner bizi arıyor, böyle bir durum var tedavi masraflarını karşılar mısınız diye soruyor. Biz de, mümkün olduğu ölçüde karşılıyoruz. Şimdi güncel olarak Derince’de bir okulumuzdan öğretmenimiz bizimle iletişime geçti, okulda lösemi tedavisi gören kardeşlerimiz için, kitap, oyuncak gibi o yaşa uygun ihtiyaçları karşılayabilir miyiz diye sordu. Haziran ayı sonuna kadar onun için bir çalışma yapıyoruz. Elimizden geldiği ölçüde, kardeşlerimiz için ihtiyaçları karşılayıp götürüp teslim edeceğiz. Biz, her konuda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kimin neye ihtiyacı var, belirli ölçüde bunları tespit edebiliyoruz. Daha çok sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşan taleplere cevap veriyoruz ve bize ulaşan her talebe muhakkak dönüş yapıyoruz.

Tabii burada şunu da belirtmekte fayda var; sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptığımız etkinlikler biletli, onun dışında yaptığımız tüm etkinlikler, biletsiz ve ücretsiz. Sosyal sorumluluk projelerinden elde edilen gelirin harcamasına ilişkin dokümanları (dekont, teslim tutanağı, fatura) sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. İnsanların aklında soru işaretlerine yol açmak istemiyoruz. Hatta basılan bilet adedini, satılan bilet sayısını, elimizde kalan biletleri, elde edilen gelir tutarını da etkinlik sonrası yaptığımız toplantımızda, yine şeffaf bir şekilde ortaya koyuyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan bu toplantıyı duyuruyoruz ve halka açık yapıyoruz ki yine az önce dediğim gibi herkes her şeyi tüm açıklığıyla görsün, kimsenin aklında soru işareti kalmasın istiyoruz. Kar amacı gütmüyoruz. Tamamen gönüllük esasıyla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleri dışındaki çalışmalarınızdan ve gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Söyleşiler yapmayı önemsiyoruz. Bu sezon 2 defa yaptık söyleşi; Açık Seçik Aşk Bandosuyla ve Genç Osman Yavaş (Mavi Sakal Grubunun Vokali) ile yaptık. Genç Osman Yavaş ile hem söyleşi, hem de akşamına akustik performans gerçekleştirdik. Genç Osman Yavaş ile yaptığımız akustik performans son derece ilgi gördü, bunun devamını önümüzdeki sezon yapmayı arzu ediyoruz ve planlıyoruz.

Genç Osman Yavaş ile gerçekleştirdiğimiz akustik performansla ilgili de şöyle bir anımızı anlatmak istiyorum; biz afişlere ve biletlere “Genç Osman Yavaş” yazdık kimse ilgi göstermedi, bilet satışlarımız yok denecek düzeyde idi. Sonra, sosyal medyadan biraz uğraştık, “Mavi Sakal Genç Osman” diyerek duyurmaya çalıştık. Tabii biletlere ve afişlere Mavi Sakal yazmadık, gruptan bağımsız olduğu için böyle bir yola gitmenin uygun olacağını düşündük. Gündüz söyleşi yapıyoruz Genç Osman ile, ben de moderatörlük yapıyorum, söyleşi haliyle çok kalabalık değil ama ben aslında akşamı düşünüyorum. Katılım nasıl olacak? Acaba bilet satabildik mi? Akşam oldu performansı gerçekleştireceğimiz alana geçtik. Performans akşam saat 9 da başlayacaktı, biz biraz erken geçtik, baktım biraz kalabalık var, belli ölçüde bilet satmışız. Ardından bir anda salon doldu ve biz saat 8 buçukta kapıları kapattık. Böyle bir ilgiyle karşılaşmak hem bizi, hem de sanatçıyı çok memnun etti haliyle...

Onun dışında gelecek planı olarak; Web radyo kurmayı hedefliyoruz. Bir stüdyo yaparak orada programlar yapmayı, canlı müzik yapmayı amaçlıyoruz. Bunun çalışmalarına başlayacağız yeni sezonda, bu bizim öncelikli hedefimiz. Amatör gruplarımızı radyomuza davet ederek, oradan program, röportaj ve söyleşiler gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun dışında yeni sezonda, ev konserleri konseptiyle organizasyonlar yapmayı düşünüyoruz. Daha önce denendi bu aslında “salon konserleri şeklinde, ama pek tutmadı. Birkaç defa

Elbette, bir festival organizasyonu hayalimiz bizim de var. Biz de isteriz Kocaeli de bir rock festivali düzenleyelim, ancak malum bu işler ekonomiyle ilgili biraz. Biz ticari bir kuruluş olmadığımız için böyle bir bütçemiz bulunmuyor. Bunu ancak bir sponsor desteği ile organize edebiliriz.

Kocaeli’deki rock kültüründen bahsedecek olursak neler söyleyebilirsiniz? Bir rock kitlesi var mı?

Biz, 2007 yılında Kocaeli Barışarak İnisiyatifi’ni oluşturduğumuzda bu potansiyeli ciddi olarak gördük. Zaten bu potansiyeli gördüğümüz için Barışarak Festivali sona erdiğinde Kocaeli Rock Kulübü olarak yolumuza devam edebileceğimizi gördük. Zamanla bu kitle yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Farklı müzik dallarına yönelme oldu ki bunu sadece dinleyicide değil aynı şekilde sanatçılarda da gördük ulusal anlamda. Şuan geldiğimiz noktada, neredeyse Kocaeli’de rock yok. Mesela, geçtiğimiz yıllarda fuar alanında düzenlediğimiz etkinlikte, 4 amatör grup bir de Marsis çıkmıştı sahneye. Amatör grupların sahnelerinde ilgi azdı. Ardından Marsis çıktı, kemençe, tulum, horon derken bir anda ön taraflar kalabalıklaşmaya başladı ki o zamanlar Marsis’in albümü de yoktu. İnsanlar tuluma, kemençeye akın etti.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz, Kocaeli Rock Kulübü olarak gerek sosyal sorumluluk projelerimizle, gerek düzenlediğimiz söyleşi ve canlı performanslarla şehrimize kültürel katkı sağmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Başından beri vurguladığım gibi ticari bir amacımız yok, dolayısıyla kulübe katılmak isteyen herkese kapımız açık, herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Kulübe katılanların rock müzik dinlemesi de şart değil. Burada bizim için önemli olan üyelerimizin farklı yetkinlikleriyle çalışmalarımıza destek vermesi.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM