Görüş ve Öneriler

Kocaeli Şehir Tiyatroları Sabırsızlıkla Beklenilen Yeni Sezonuna Yeni Oyun İle Başladı.

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Ekim 2018

  0

Kocaeli Şehir Tiyatroları Sabırsızlıkla Beklenilen Yeni Sezonuna Yeni Oyun İle Başladı.

Sezonun ilk gösteriminde ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ oyunu sergilendi. İzleyenler her zamanki gibi büyük bir memnuniyetle ayrıldılar.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 20’inci sezonunu, ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ tiyatro oyununun galasını yaparak açtı.

Kocaeli’de 21 yıldır hizmet veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 20’inci sezonuna 4 yeni oyunla başladı. Sezonun ilk gösterimi ise ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ isimli tiyatro oyunu ile Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Salonda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yetkililer ve davetliler yer aldı. Yazarı Matei Visniec Romanya asıllı ama Fransa’da yaşıyor. Son yıllara Avrupa’da trendi çok yüksek oyunlar yazan bir yazar. Sosyal içerikli metinler yazıyor ve yakın tarih hesaplaşması yapıyor.


Burak Üzen tarafından Türkçe’ye çevrilen ve Bilge Emin tarafından yönetilen oyunun genel sanat yönetmenliğini Fatih Sevdi üstlendi.

Bosna Savaşı ve arkasında bıraktığı acılar anlatıldı.

Bosna Savaşı’nın hemen ardından terk ettikleri evlerine dönen bir anne, babanın savaşta ölen oğullarının kemiklerini bulmak için verdikleri mücadeleyi ve bu mücadele etrafında dönen olayların sergilendiği oyunda, savaş ve zorlukları aktarıldı. 23 kişilik set ekibi tarafından hazırlanan oyunu Ahsen Gül Sever, Başar Alemdar, Cemal Aldıç, Erdem Irmak, Nuri Karadeniz, Seçil Mutlu Oğuz ve Serhat Güzel oynadı.

“İlerleme kelimesi annemin ağzında feci yanlış tınlıyordu” ironik bir cümle. Oğlunun annesine söylediği bir şey bu... Uygarlık anlamında “ilerleme” çoğu zaman savaşlarla elde edildi. Oysa savaşta annelerin çocukları ölüyor. Bu sebeple ilerlemeden yola çıkılıyor.

“21’inci yaşımızda 4 yeni oyunla sezonu açacağız”

Tiyatronun 21’inci yaşında 4 yeni oyunla sezonu açtığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Fatih Sevdi, “Bu sene bizim 21’inci yılımız ve 20’inci sezonumuz. 21’inci yaşımızda 4 yeni oyunla sezonu açacağız. Bugün Matei Visniec’in ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ isimli oyunumuzu sahneleyeceğiz. Daha sonrasında ‘Asalet Kumkuması’ isimli bir oyunumuz var. Molier’in ‘Kibarlık Budalası’ oyunundan uyarladık. ‘Oyalananlar’ isimli bir oyunumuz var ve ardından da ‘Minik Bulut Minnak’ isimli çocuk oyunumuzla küçük seyircilerimizin de karşısında olacağız” dedi.


“Savaş sonrası oğlunun kemiklerini arayan bir annenin hikayesi”

Yeni sezonun ilk açılışında sergilenen ve aynı zamanda galası da yapılan ‘İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu’ isimli tiyatro oyunu hakkında bilgi veren Oyun Yönetmeni Bilge Emin, “Oyun çok evrensel bir hikâyeden bahsediyor. Savaştan sonra ülkesine dönüp ölen oğlunun kemiklerini arayan bir annenin hikâyesi aslında. Bunun üzerine gelişen evrensel olaylar. İki dünya var. Ölüler ve yaşayanlar arasında bir iletişim görüyoruz. Daha çok Kapitalizm geldikten sonra savaşın, ölümlerin, insana neye mal olduğunu, aileleri nasıl dağıttığını ve nasıl onarılmayacak ciddi travmalar meydana getirdiğini görüyoruz” diye konuştu.

Oyunda kapitalizmi temsil eden de bir karakter var. Kapitalizmi temsil eden karakter üzerinden bir paradoks anlatılıyor. Yani hem savaşı çıkarıp her şeyi tahrip ediyorlar ve sonra da tahribattan yara alanları satıyorlar.

Şehir Tiyatroları sezon boyunca İlerleme Kelimesi Annemin Ağzında Feci Yanlış Tınlıyordu, Asalet Kumkuması, Kibarlık Budalası, Oyalananlar ve Minik Bulut Minnak isimli oyunları ile hem küçük hem de büyük seyircilerine eğlenceli anlar yaşatacak.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM