Görüş ve Öneriler

Kocaeli' ye İz Bırakan Bir Kadın: LEYLA ATAKAN

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Kocaeli' ye İz Bırakan Bir Kadın: LEYLA ATAKAN

Erkek hegemonyasının hâkim olduğu bir dönemde ismini duyuran kadın, Leyla Atakan.


Leyla Atakan Türkiye'nin doğrudan (tek dereceli seçimle) seçilen ilk kadın belediye başkanıdır ve İzmit’in ilk kadın belediye başkanıdır.

İstiklal Savaşı kahramanlarından Orgeneral Hasan Atakan´ın kızı olan Atakan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmış ve Kocaeli Verem Savaş Derneği başkanlığını yürütmüştür. Doğup büyüdüğü yer olan Maşukiye’ de kuruculuğunu ve başkanlığını üstlendiği Maşukiye Güzelleştirme ve İlkokul Yaptırma derneğinde bu sivil toplum kuruluşlarından biridir.

1968 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanlığına seçilerek büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarı ile Türkiye'nin doğrudan seçilen ilk kadın belediye başkanı olmuştur.

Bugün adının yaşatıldığı yerlerden biri olan, Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi’ nin içerisinde bulunduğu Kocaeli Fuarı ile ilgili çalışmalar yapmaya gittiği Değirmendere’den İzmit’ e dönerken trafik kazası geçirdi. 10 Şubat 1971 günü kendisiyle birlikte, Belediye Başkanı Vekili İsmail Kolaylı, Belediye Meclisi üyesi Abdurrahman Yüksel ve Encümen üyesi gazeteci Feridun Özbay' ın da içinde bulunduğu araç yol üzerinde duran treylere çarptı. Kazada Atakan ve araçta bulunan diğer kişiler yaşamını yitirdi.

45 yaşında hayata gözlerini yuman Atakan’ın ismi Kocaeli’ nin cadde, sokak, bina, iş merkezleri ve okullarda yaşatılmaktadır. 

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM