Görüş ve Öneriler

Kocaeli'de 25 bin kişi 'AT'a sporunu ücretsiz deneyimledi

Tuna Merve Nur POLAT / Spor & Sağlık - 28 Ağustos 2018

  0

Kocaeli'de 25 bin kişi 'AT'a sporunu ücretsiz deneyimledi

Kocaeli Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Çınarlıdere Atlı Eğitim Merkezi’nde 25 binin üzerinde çocuk ve yetişkine ata sporu olan at biniciliğini deneyimleme imkânı buldu. Deneyimli eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen binicilik eğitimleri ücretsiz olarak veriliyor.Çınarlıdere Atlı Eğitim Merkezi proje sahibi ve Genel Koordinatörü Fatma Onan; “Mutluyuz, çünkü bu kadar insana eğitim verdik ve herkesi atlara ulaşabilir kıldık” diyor. Onan, merkezin hayata geçme hikâyesini ise şöyle anlatıyor;

Ben 2 yaşından beri atların içerisindeyim. Dede çiftliğinde büyüdüm. Atlar bende bir tutkuydu, çocukluğumdan beri. Kız çocuklarının barbieleri olur, çay takımları olur onlarla oynarlar. Benim hayatımda ise kendimi bildim bileli atlar var. Bu birliktelik bana Türkiye’nin en genç antrenörü unvanını kazandırdı. Bunun yanında voltij, dresaj, engel atlama düz koşu, hippoterapi, endulans, binicilik gibi 5 ayrı alanda Antrenörlük belgesi ve sertifika sahibiyim. Böyle bir merkez kurma hayalim vardı hep. 10 yaşında da kendime bir söz vermiştim bir tesis sözü. Bunu projelendirdim ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na projemi sundum, beğendi ve “tamam” dedi. Bana inandıkları güvendikleri ve destek olarak böyle bir merkezi hayata geçirdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Yaptığımız tesisin mimarisi dekorasyonu dizaynı bana ait çok fonksiyonel bir tesis çok beğeni aldık Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilkiz. Projemizi hayat geçirdikten sonra Cumhurbaşkanlığından davet aldık ve takdir edildik. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından arandık ve ziyaret edildik. Çok güzel geri dönüşler aldık. Binicilik Federasyonu’muz tarafından pilot bölge seçildik. Halkımıza güzel bir imkan sunduğumuzu düşünüyorum. Kocaeli’ye eğitim, spor, doğa ,aile, hizmet vb. sayısız güzel proje kazandıran ve birçok Belediye’ye ülkemizin sınırlarını da aşıp örnek olan benim bu projemi hayata geçiren bu kıymetli büyüğüme duygularımı kelimelerle ifade edebilmem imkansız. 25 binin üzerinde çocuk ve yetişkin insanımızı burada ağırlamış olmak, atlarla tanıştırmış olmak ve binicilik eğitimi vermek beni çok mutlu ediyor. 


Hangi günlerde ziyaret edilebiliyor merkez?

Mesai saatleri içerisinde haftanın her günü tesisimiz açık biniş programlarımız ise Hafta içi Pazartesi’den Cuma’ya sabah ve öğlenden sonra olmak kaydıyla etkinliklerimizi rezervasyonlu olarak programlıyorum. Sabah saat 10.30 ‘da öğlenden sonra ise 14.00 ‘da. Bunu çok disiplinli bir şekilde yürütüyoruz. Çünkü binicilik disiplinle şekillenen bir spor dalıdır. Ayrıca atların beslenmesi, sağlığı ve hijyeni açısından bu süreler disiplinli şekilde uygulanıyor. Çalışanlarımızla uyum içerisinde mutlu bir aile huzurumuz var. Buda ziyarete gelen misafirlerimize yansıyor. Çalışan takım arkadaşlarım Tolgay Demir, Ali Demirkır ve Murat Onan ‘a teşekkür ederim. Düzen tertip huzur disiplin işe sadakat benim için vazgeçilmez bir özellik başarı ancak bu şekilde gelir. Gelen herkesten tesisimizin temizliği ve hizmetinin kalitesi yönünden çok övgü dolu sözler alıyoruz bu bizi çok mutlu ediyor.

 Kaç yaş guruplarına bu hizmet sunuluyor? Eğitimler ücretli midir?

Eğitimlerimiz tamamen ücretsizdir. Ayrıca biniş eğitimlerimiz alanında uzman eğitmenlerimiz kontrolünde yapılmaktadır. Biniş eğitiminin yanında burada hayvan sevgisini de aşılıyoruz. Ziyaretçilerimiz, görevliler eşliğinde ahırlarda atları yemleyebiliyor. Özellikle çocuklarımız burada hayvanlarla özel bir bağ kuruyor. Önce atlar hakkında genel bilgiler aktarıyoruz. Çünkü çoğu ziyaretçimiz atlarla ilk defa karşılaşıyor ya da ilk defa bu kadar yakın oluyor. Başka yerde ata binememiş, korkmuş bir çocuk burada kendini çok daha rahat hissedip ata binebiliyor. Çünkü içeride biz atları anlatıyoruz; ırkını, cinsini, beslenmesini, bakımını, çocuk yavaş yavaş orada alışıyor. İçeride yem verdiriyoruz, sevdiriyoruz, tımarı hakkında bilgi veriyoruz. Kendilerini ortamda yakın, alışmış hissettikten sonra korkan çocuk bile olsa ata çok rahat binebiliyor. Çocuk “beni ısırır mı?” diye korkarken “ben atın burnuna öpücük konduruyorum, öpebiliyorum” diye düşünüyor ve ata binip “bir tur daha atabilir miyim?” diye soruyor. Az önce de belirttiğim gibi biz burada herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bize başvurup randevu alınması yeterli oluyor ziyaret için. 4 yaş üzeri 7’den 70’e herkese hizmet veriyoruz. Büyüklere de program hazırlıyoruz ve hizmet veriyoruz. İlgi o kadar yoğun oluyor ki aylar öncesinden rezervasyon alır duruma geldik. Bu ilgi haliyle bizi de memnun ediyor. Burayı ziyaret eden gerek çocuk gerekse yetişkinlerin mutlu ayrıldığını görmek de bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben gerçekten burada olmaktan ve bu işi yapmaktan dolayı çok mutluyum. Konfüçyüs’ün de dediği gibi “Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız”. Ben kendimi öyle adlediyorum. Farklı eğitimler de almış olmama rağmen bu işi yapıyor olmak beni çok mutlu ediyor. Burada insanları atlarla tanıştırmak çok özel bizler için özellikle çocukların atlarla bağını görmek heyecan verici. Hayalim olan bu projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirdim. Bunun için tekrar kendilerine teşekkür ediyorum. Çalıştık, çabaladık ve bugün burada 25 binin üzerinde insan ağırladık. Hedefim bunun gibi eğitim veren halkın ulaşabileceği tesisleri çoğaltmak. Bunun içinde gereken desteği Başkanımızın vereceğinden hiç kuşkum yok. Zaten büyüme kararı aldı çok mutluyum. İnşallah gelişerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hizmetin herkese ulaşmasını temenni ediyorum. Atlar son düzlüğe geldiğinde sprinte kalkarlar, yorgun olsalar da o son düzlükte kalan tüm enerjilerini kullanarak başarıya ulaşırlar. Azmin sonundaki zafer bizimkisi. Biz de tüm enerjimizle çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.  

AT BİNMEDEN VERİLEN EĞİTİM 

TOLGAY DEMİR ve ALİ DEMİRKIR ATLI EĞİTİM MERKEZİ SEYİSLERİ 


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM