Görüş ve Öneriler

Kocaeli’de çiftçiler ilaçsız mücadeleye teşvik ediliyor

Burcu BAŞKIR / Güncel - 25 Mayıs 2018

  0

Kocaeli’de çiftçiler ilaçsız mücadeleye teşvik ediliyor


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçileri bitki zararlılarını bertaraf etmek için kimyasal ilaçlar yerine biyoteknolojik mücadeleye teşvik ediyor.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımda gereksiz kimyasal kullanımını azaltmak ve ekolojik dengenin korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Bilinçsizce uygulandığında istenmeyen sonuçlar doğuran zirai ilaçların yerine kitlesel yakalama metodunun kullanıldığı tuzaklar seralara asıldı. İlaç kullanmadan bitki zararlılarının bertaraf edildiği ve “Biyoteknolojik Mücadele” adı verilen yöntem, Büyükşehir’deki görevli uzmanlar tarafından çiftçilere aktarıldı.


Uygulama kapsamında Kandıra, İzmit ve Kartepe’nin köylerindeki seralara tuzaklar yerleştirildi. Bu yöntemle seralarda beyaz sinek ve yaprak galeri sineğinin zararlarının en aza indirilmesi amaçlanıyor. biyoteknik mücadele hakkında ziraat mühendisleri çiftçileri bu mücadele sistemi konusunda bilgilendiriyor.Çiftçilerin memnuniyetini kazanan biyoteknik mücadele yöntemleri sadece hedef alınan zararlıya etki ediyor. Bu yöntemde zararlıların anatomisi, morfolojisi, fizyolojisi, biyolojisi ve davranışları üzerinde etkili olan bazı maddeler kullanılıyor. Bu maddelerle zararlıların bazı özellikleri bozuluyor ve bitkilere zarar vermesi önlenmiş oluyor. Biyoteknik mücadele ayrıca zararlıların popülasyonunu ortaya çıkarmada yardımcı oluyor. 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM