Görüş ve Öneriler

Kocaeli’de kamp ve yürüyüş alanları

Hakkı TAŞDEMİR / Mekanlar - 12 Temmuz 2018

  0

Kocaeli’de kamp ve yürüyüş alanları

Marmara Bölgesinin sanayi yoğun kentlerinden biri olan Kocaeli, doğal güzellikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.


Marmara ve Karadeniz Bölgelerinin ayrılma noktası olarak görülse de daha çok birleşme noktası olan şehirde size kendinizi Karadeniz’de gibi hissettirecek pek çok doğa güzelliği bulunuyor. Kocaeli’nin doğal güzelliklerinden bazılarını sizler için derledik.

Aytepe

Kocaeli Merkeze uzaklığı yaklaşık 25 km civarında olan Aytepe yürüyüş parkuru, Kocaeli’nin Yuvacık beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. 4 mevsim yürüyüş yapmaya olanak sağlayan ve yaklaşık 15 km olan parkur boyunca doğanın çeşitli güzellikleri size eşlik ediyor. Akarsuları ve doğasıyla sizi kentin hareketli yaşantısından uzaklaştıracak bu bölgeyi ziyaret etmek şüphesiz kendinizi iyi hissettirecektir.


Ballıkayalar Tabiat Parkı

Gebze’nin Tavşanlı köyünde yer alan Ballıkayalar 1995 yılında bölgedeki bitki ve hayvan çeşitliliğinin korunması amacıyla tabiat parkı ilan edilmiş. Gebze merkeze 10 km, İzmit merkeze ise 25 km mesafede olan bölgeye İstanbul’dan da 50 km bir yol gidilerek ulaşmak mümkün. Bölge, doğa yürüyüşü, kamp, piknik ve kaya tırmanışları gibi aktiviteler için oldukça uygun.

Kartepe Doğa Yürüyüş Parkuru

Kocaeli’nin kış turizmi için tercih edilen Kartepe, yaz aylarında da eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini bekliyor. İzmit merkezden yaklaşık 25 km uzaklıkta olan bölgede kamp alanı, mesire alanı ve yürüyüş parkuru bulunuyor.


Kaya Üstü Yaylası

Kocaeli’nin Başiskele Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Kaya Üstü Yaylası, gerek yürüyüş, gerek piknik ve gerekse kamp için size muhteşem bir fırsat sunuyor. Doğanın ferahlığını doya doya yaşayacağınız Kaya Üstü Yaylası’nda eğer kamp yapacak olursanız, özellikle sabahın erken saatlerinde oluşan sis size kendinizi Trabzon veya Rize’nin yüksek yaylalarında hissettirecektir.


Kerpe – Sarısu Kamp ve Yürüyüş alanı

Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında yer alan Kandıra ilçesine bağlı bulunan şirin beldesi Kerpe, daha çok plajlarıyla bilinen bir bölge olmasına rağmen doğasıyla da insana huzur veren bir tarafı bulunuyor. Yaz aylarında deniz turizm açısından ziyaretçi akınına uğrayan Kerpe, yeşil ile mavinin birleşme noktası diyebiliriz. Kerpe’nin ziyaretçisi bol koylarının arasında deniz manzarası eşliğinde doğa yürüyüşü veya kamp yapabilirsiniz. Elbette Kerpe’ye kadar gidip denize girmeden dönmek de olmaz ;)


Kız Kulesi Doğa Yürüyüş Parkuru

Yuvacık Barajı istikametinden ve Kullar yolu üzerinden ulaşılabilen Kız Kulesi Doğa Yürüyüş Parkuru, İzmit’te yaklaşık 17 km mesafede. Serindere vadisinden başlayan yürüyüş parkuru, Serin dereyi oluşturan iki koldan biri olan Sular Derenin sağından yukarıya uzanan patika olarak uzanıyor. Bu patika üzerinden yapacağınız yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüş sonrasında ise sizi Kız Kulesi kayalarının eşsiz manzarası bekliyor. Yürüyüş boyunca da bölgedeki derelerin serinliğinden faydalanabileceğinizi unutmayın.


Menekşe Yaylası

Yaklaşık rakımın bin metre dolayında olduğu yayla harika bir kamp alanı.


Serindere Kanyonu

Bir doğa harikası olan kanyonun içerisinde akan ve kanyona adını veren Serindere’nin soğuk suları eşliğinde kanyonda yürüyüş yapmanın zevkini mutlaka tatmalısınız.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM