Görüş ve Öneriler

Kocaeli'de Kamp Yapılması Gereken 5 Yer

Başak GÜL  

Pazarlama Analisti

Kimdir?


Ekim 2018

  1

Kocaeli'de Kamp Yapılması Gereken 5 Yer4 mevsimin doyasıya yaşandığı eşsiz ülkemizde kamp yapmak artık çok sık rastladığımız tatil yöntemlerinden biri oldu. Yazın, kışın en iyisini yaşayabileceğiniz, karın soğukluğuna, güneşin sıcağına, ormanların rengarenk tonlarına rahatça rastlayabileceğiniz bir ülkede, kamp gerçekten düşünülmesi gereken bir seçenek. Hele ki karavanınız varsa eşsiz, doğayla iç içe bir tatil sizi bekler.

1. Aytepe Kamp AlanıAytepe ilkbahar, yaz ve sonbaharda kamp yapmak için çok uygun bir alan, kış kampı sevenler için kışın karda kamp yapmakta ayrı bir keyif tabii ki. Çevrede Aytepepark Turistik Tesisleri, Karaaslan Camping, Veysel Dayı’nın Yeri, Diriliş Kamp ve Diriliş Kamp 2 olarak kamp alanları mevcuttur. Karaaslan Camping diğerlerine göre biraz daha aşağıda kalmaktadır. Kamp yerlerinin haritadaki yerleri linkteki gibidir ( https://goo.gl/maps/KXYiiDVxNAm ). Son derece keyifli ve huzurlu bir yer. Bitki örtüsü çayırlık alan bol olmak üzere, gürgen, meşe, kayın şeklindedir. İstanbul'a sadece 125 kilometre uzaklıktadır, İzmit merkezden ise sadece 25 kilometre. Yani Aytepe çok uzaklarda olmayan, Samanlı Dağları’nın eteklerinde huzur dolu bir kamp alanı. Kamp alanının etrafı ayrıca mağaralar, kanyonlar ve trekking alanlarıyla çevrilidir. Bölgede Kocaeli Büyükşeehir Belediyesi’ne ait soğuk su tesisleri ve yararlanabileceğiniz bir mesire yeri bulunmaktadır.

2. Sülüklü Göl Kamp AlanıÇam ağaçlarının arasında, göl manzaralı, yeşilin ve mavinin tonlarının bolca olduğu harika bir kamp alanıdır. Tesis olmaması biraz zorlayabilir ama çevrede birkaç restaurant vs mevcuttur. Burası bir Milli Parktır. Aileniz veya arkadaşlarınızla gelmek için çok güzel bir yerdir. Orman içi yürüyüş yerleri ve yaylalar çokça vardır. Yaz aylarında köy halkı göl kenarında yemek ve içecek servisi vermektedir.3. Erikli Yaylası 


Erikli Yaylası Kocaeli’de çadır kampı yapmak için en ideal yerlerden biridir. Kamp bölgesinde geniş düzlükler, sık ormanlar, bir dere üç tane de büyük şelale bulunmaktadır. Bölgede tesis mevcuttur ( https://goo.gl/maps/MVC8M3R9j462 ). Bunun gibi birçok çay bahçesi ve tesiste vardır. Yazları şelalelerde yüzmek bile mümkün. Erikli Yaylası dağ havası soluyarak kamp yapabileceğiniz güzel bir bölge, yaylaya bir saatlik mesafede başka bir yayla olan Delmece Yaylası da bulunmaktadır. Orada da Tabiat Parkı tesisi kamp yapmaya oldukça elverişlidir.4.İnönü Yaylasıİnönü Yaylası Marmara Bölgesi’nin en ideal kamp alanıdır. Olabildiğine geniş ve yemyeşil düzlükleri sayesinde kampçılar tarafından çokça tercih edilir. Çevresinde yaylalar ve irili ufaklı mağaralar bulunmaktadır. Aynı zamanda arada sırada hayvan sürülerine de rastlamak mümkündür. Çok sakin ve sessiz bir kamp alanıdır. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için birebirdir. ( https://goo.gl/maps/iSdrhuXsTVA2 )5. Kuzu YaylasıBurası Kartepe’nin en güzel kamp alanıdır. İçerisinde tesis bulunmaktadır bu sayede çeşitli ihtiyaçlarınızı burada gidermeniz mümkündür. Tesis Kuzu Yayla Mesire Alanı olarak geçer. (https://goo.gl/maps/muTPcFJNkbM2 )Yürüyüş parkurları sayesinde orman içerisinde trekking yapmak çok keyiflidir. Kayın ormanları çevreye ayrı bir hava katmaktadır. Hem günü birlik piknik hem de çadır kapı için uygundur. İstanbul’a yakınlığı, yüksekliği ve güzelliğiyle sizi büyüleyecek.

Yorumlar


1 adet yorum vardır

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM