Görüş ve Öneriler

Kocaelili Birbirinden Ünlü Oyuncular

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Eylül 2018

  0

Kocaelili Birbirinden Ünlü Oyuncular

İşte ekranlarda görüp “memleketlim” şeklide ifade edeceğiniz, bizden simalar.


1. Tuncel KURTİZ

1936'da Kocaeli'de doğan Tuncel Kurtiz'in tam adı Tuncel Tayanç Kurtiz'dir. Sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, ve yapımcı olan Kurtiz, 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamıştır. Bir çok film , dizi ve oyunlarda oynayan Kurtiz, 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır. 2006'da Hacı, 2007'de Asi adlı TV dizilerinde oynamış, 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır. Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu. Kurtiz ayrıca BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Aldığı birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. 2013'te İstanbul Etiler'deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

2. Zeyno Günenç

Türkiye’nin dominant teyzesi olarak tanınan Zeyno Günenç, 22 Haziran 1967'de İzmit'te doğmuştur. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde tamamladı. Üç yıl Bursa Devlet Tiyatrosu'nda görev aldıktan sonra istifa ederek Kanada Vancouver' a gitti ve bir yıl tiyatro eğitimi aldı. Birçok özel radyoda yapımcı ve sunucu olarak görev yaptı. Süheyl Uygur ve Behzat Uygur kardeşlerle "Üç Salakşörler" adlı kabare oyunda görev alan Zeyno Günenç, üç sene Türkiye'nin birçok yerini turne ile gezdi. Asıl ününü 2002 yapımı Türk aile komedi televizyon dizisi. "Çocuklar Duymasın" ile yakaladı. “Dominant Gönül Teyze" karakteriyle ismini geniş bir kitleye duyurdu.


3. Serkan KESKİN

Leyla ile Mecnun dizisinin efsane isimlerinden olan Serkan Keskin, oyunculuk kariyerine doğup büyüdüğü şehir olan İzmit'te başladı. İzmit Şehir Tiyatrosu bünyesinde açılan tiyatro kursunun oyunlarında roller aldı. Daha sonra tiyatroda, William Shakespeare, Moliere, Bertolt Brecht, Max Frisch ve Abel Gonzales Melogibi dünya tiyatro edebiyatının ve Orhan Kemal, Turgut Özakman, Sait Faik, Güngör Dilmen gibi yazarların eserlerinde rol aldı. 2011 yılında yayınlanan Leyla ile Mecnun dizisinde, İsmail Abi olarak milyonların gönlünde taht kuran Keskin, Leyla The Band müzik grubunda bas gitarda yer aldı. Sinemada Yavuz Turgul, Zeki Ökten, Reha Erdem, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü gibi yönetmenlerin filmlerinde oynadı.

33. İstanbul Film Festivali En iyi erkek oyuncu (İtirazım Var), 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali 2014 En iyi yardımcı erkek oyuncu (Silsile), 51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali 2014 En iyi erkek oyuncu (İtirazım Var) ödüllerini almıştır.


4. Demet ÖZDEMİR

Kocaeli’de dünyaya gelen Demet Özdemir, 8 yaşındayken annesi ve babası ayrılınca annesiyle beraber İstanbul’a kalıcı olarak yerleşti. Lise eğitimini Akşam lisesinde tamamladıktan sonra Şahika Tekand’dan dans tiyatro kursu aldı İş hayatına ilk olarak ses sanatçısı Bengü’nün dansçı kızlarından biri olarak başladı. Kısa sürede Efes kızlarından biri olmayı başardı. 2009’da şarkıcı Mustafa Sandal’ın ”Ateş Et” klibinde dansçı kız olarak yer aldı.

Demet Özdemir 2012 yılında oynadığı Pegasus reklam filmi ile ekranların tanınan yüzü olma şansını elde etti. Dizi kariyerine 2013 yılında ”Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide Aylin karakterini oynayarak başladı. Ardından ”Kurt Seyit ve Şura” dizisinde ve Çilek Kokusu dizisinde yer alan oyuncu şu an başrolünde olduğu “Erkenci Kuş” dizinde oynamaktadır.


5. İbrahim ÇELİKKOL

1982 yılında İzmit Kocaeli’inde doğan İbrahim Çelikkol, ilk olarak profesyonel bir şekilde modellik yaptı. Daha sonra boyunun da uygun olması nedeni ile (1.87) yine profesyonel olarak basketbol ile ilgilendi. Lig maçlarında oynadı ve genç milli bir basketbolcu olmasına rağmen oyunculuğa yöneldi. Oyunculukla ilgili eğitimler almaya başladı.

İbrahim Çelikkol arkadaşı için dizi çekimlerine giderken keşfedilen ünlülerden biri. Osman Sınav ile tanıştı ve bu tanışma hayatının dönüm noktası oldu. Osman Sınav'ın çektiği Pars: Narkoterör filminde 'başkomiser Şamil Baturay' rolünün verilmesi le oyunculuk hayatına adım attı. İffet, Karadağlar, Merhamet, Kod Adı: Reaksiyon, Siyah Beyaz Aşk gibi dizilerde oynamıştır.


6. Büşra DEVELİ

Büşra Develi, 1993 tarihinde İzmit'te dünyaya gelmiştir. İlk okuldan sonra İzmit’ten taşınan oyuncu Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı bölümünde almaya başlamıştır. Bu dönemde bazı dizilerde rol almaya başlamıştır. 2015 yılında İlyas Yalçıntaş'ın incir şarkısının klibinde rola almıştır. Ardından 2015 yılında Cem Karcı yönetmenliğindeki Tatlı Küçük Yalancılar adlı dizide Bensu Soral, Şükrü Özyıldız, Burak Deniz, Melisa Şenolsun, Beste Kökdemir, Dilan Çiçek Deniz gibi isimlerle birlikte rol almıştır. 2017 yılında, yapımını Ay Yapımın üstlendiği Azra Kohen'in Fi, Çi, Pi, adlı kitap dizisinden televizyon dizisine uyarlanarak Puhu TV üzerinden yayınlanan Fi dizisinde rol almaya başlamıştır.

Büşra Develi, 2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay'ın senaristliğini Yiğit Güralp'in yaptığı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı savaş filmi olan "Ayla" adlı yapımda Ast Subay Süleyman'ın gençliğini canlandıran İsmail Hacıoğlu ile birlikte rol almıştır.


7. Seda BAKAN

“Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” dizisindeki Eda rolüyle milyonların gönlünde taht kuran Seda Bakan günümüzde komedi deyince akla gelen sayılı oyunculardan. 1985 tarihinde Kocaeli, Gebze'de doğmuştur. Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümünden mezun oldu. Türker İnanoğlu sinema televizyon alanında eğitim vermek ve sektörde hazır yetişmiş personel açığını kapatmak için Kavacık'ta kurduğu TÜRVAK Sinema – TV Eğitim Merkezinde eğitim aldı. Özellikle de “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” dizisindeki Eda rolüyle tanındı ve çok sevildi.

2014 yılında STAR TV‘de yayınlanan, başrollerinde Ahmet Kural ve Murat Cemcir‘in rol aldığı “Kardeş Payı” adlı dizide oynadı.


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM