Görüş ve Öneriler

Kocaeli’nin doğa harikası Müflizdere Kanyonu…!

Hakkı TAŞDEMİR / Seyahat - 07 Ağustos 2018

  0

Kocaeli’nin doğa harikası Müflizdere Kanyonu…!

Maviyle yeşilin buluştuğu, bir kıyısı Karadeniz bir kıyısı Marmara olan Kocaeli, plajlarıyla olduğu kadar doğasıyla da ilgiyi üzerine çekiyor.


Yemyeşil doğası, akarsuları, kanyonları ve yaylaları… Her aktivite için uygun alanlar bulabileceğiniz Kocaeli’nin cennet köşelerinden biri de Müflizdere Kanyonu. Kocaeli merkeze 35 km uzaklıkta bu olan kanyon güzel olduğu kadar da zorlu. Kanyonu tamamlamak için ciddi enerjiye ve ekipmana ihtiyacınız olduğunu söyleyelim. Kanyonda yürümek için deniz ayakkabılarına ve su geçirmez bir sırt çantasına ihtiyacınız olacak. Kanyonun pek çok yerinde mini havuzlar şeklindeki göletlerde derinlik çantanızda taşıdığınız eşyalarınızın ıslanmasına yol açabilir. Ayrıca dere yatağı boyunca irili ufaklı pek çok şelale de bulunuyor.


Aytepe ve Kazandere ile birlikte Yuvacık Barajı’nı besleyen en önemli kaynaklardan olan Serindere’yle sıkça karıştırılan Müflizdere Kanyonuna Kartepe yolu üzerinden veya Yuvacık yolu üzerinden ulaşım sağlanabiliyor. Gerek yürüyüş parkuru gerekse kamp için pek çok ziyaretçinin uğrak yeri olan Müflizdere, sadece Kocaeli halkından değil İstanbul başta olmak üzere çevre illerden de yoğun ilgi görüyor.


Yuvacık Barajı’nın etrafından dolanarak yeşilliklerin içerisinden dağ köylerine doğru yol aldıkça doğanın huzur veren sessizliği sarıyor etrafınızı. Serindere tabelalarını takip ederek doğanın derinlerine, dağ köylerine doğru yolculuğa devam ettiğimizde bölgenin kanyon bakımından ne kadar zengin olduğunu farkediyoruz. Bölgedeki akarsular yüksek dağların arasında pek çok kanyon oluşturmuş. Sonunda varıyoruz kanyona. Kanyonun girişinde, derenin hemen kenarında kamp kuranlar, dere kenarında piknik yapanlar ve Müflizdere’nin serin suları karşılıyoruz bizi.


Suların sığ olduğu, çevreye göre nispeten düz olan bir alandan giriyoruz kanyona. Soğuk suda uzun süre yürümek pek mümkün olmadığından dere kenarında patikaların bulunduğu alanlarda patikaları tercih ediyoruz. Biraz ilerlediğinizde dere iki kola ayrılıyor. Yürüyüş istikametinize göre solda kalan kol üzerinden yaklaşık 20 dakika kadar yürüdüğünüzde ki bu kol diğer kola göre oldukça kolay yürünebilir, küçük bir şelale çıkıyor karşınıza. Doğal yapısıyla adeta bir cennet köşesi hissi yaratıyor şelaleden düşen suların görüntüsü.


Sağ koldan devam ettiğinizde giderek zorlaşan bir doğa sizi bekliyor demek yanlış olmaz sanırım. Eğim giderek artıyor ve kanyon bazı yerlerde daralıyor. Bir süre sonra derenin hemen yanında, eskiden muhtemelen değirmen olarak kullanılmış bir taş yapı çıkıyor karşınıza.


Dik ve dar kanyonda doğanın içinde yürümek biraz zorlayabilir ama çok keyif verdiği de bir gerçek. Fotoğraf makinemiz ve tripodumuzla kanyonda yol alırken bazı yerlerde kaygan yüzeye sahip kayaları aşmakta zorlanıyoruz. O esnada kanyonda yürüyen doğaseverler yardım elini uzatıyor ve ilerledikçe parkurun zorlaştığı konusunda bizi uyarıyorlar.


Parkur kenarında ateş yakmış, derenin bir kısmına küçük bir set çekerek kendilerine göl yapan 3-4 kişilik genç bir arkadaş grubuyla karşılaşıyoruz. Yakın köylerden olan gençler çevre hakkında bizleri bilgilendiren ve odun ateşinde kaynattıkları çaydan ikram eden sıcakkanlı gençlerin yanında küçük bir mola veriyoruz.

Bu samimi sohbetin ardından biraz daha kanyonda yürümeye karar verip kalkıyoruz. Yine tripodumuzu alıp omzumuza giriyoruz serin sulara. Dar geçitlerden geçerek yolumuza devam ederken doğa birbirinden güzel yanlarını sunuyor bizlere. Dikleşen dere yatağı, debisi artan su ve daralan kanyonda ilerlemek giderek zorlaşıyor.


Dere sularının aşındırdığı kayalar, doğal göletler ve şelaleler… Görüntü olarak insanı adeta büyülüyor. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir doğa harikası Müflizdere. Fakat biz kanyonun sonuna varamadan pes ediyoruz. Ekipmanlarımızın ağırlığı, hazırlıksız gidişimiz bundaki en büyük etken oluyor elbette. Kanyonda geri dönmeye karar verdiğimizde neleri görme fırsatını kaçırdığımız düşüncesi kafamızı karıştırıyor. Belki bu sefer değil ama yakın gelecekte geri dönüp kanyonun tamamını yürümeye kararlıyız.


Müflizdere Kanyonu Kocaeli’de mutlaka gidilip görülmesi gereken bir doğa harikası. Mutlaka gidip görmenizi, ama bizim gibi de hazırlıksız gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Şayet dağcılık eğitiminiz varsa yanınızda tırmanış ekipmanlarınızı da götürebilirsiniz ancak bunun için dağcılık eğitiminiz olması şart. Kanyonun tamamını geçmeyi düşünürseniz yanınızda yedek kıyafet bulundurmayı da unutmayın.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM