Görüş ve Öneriler

Kocaeli'nin tarihi güzellikleri

Hakkı TAŞDEMİR / Mekanlar - 19 Haziran 2018

  0

Kocaeli'nin tarihi güzellikleriBir sanayi şehri olarak bilinen ve İstanbul’a yakın olmanın avantajlarının yanında dezavantajlarını da fazlasıyla yaşayan Kocaeli, doğası ve tarihiyle gezilip görülmeye değer bir illerimiz arasında yer alıyor.

Plajları ve doğasıyla sakin bir hafta sonu geçirmek isteyen İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği bölgelerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da önemli bir şehir Kocaeli.

Zengin bir tarih kültürünün izlerini taşıyan Kocaeli’de görülmeye değer tarihi güzellikleri sizler için derledik

İzmit Saat Kulesi


Şehrin simgelerinden biri olan saat kulesi 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş. Şehrin merkezi olan İzmit’te yer alan kule, yıllara meydan okurcasına günümüzde halen ihtişamını koruyor.

Kasr-ı Hümayun Sarayı (Av Köşkü)


Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen bu saray İstanbul dışında inşa edilen tek saray olma özelliğine sahip. Dönemin ünlü mimarları olan ve İstanbul’da inşa edilen pek çok yapıtta izleri bulunan Balyan kardeşlerden Amira Karabat Balyan tarafından inşa edilen sarayda Sultan Abdülaziz’in hiç kalmadığı söyleniyor. Günümüzde ise müze olarak ziyaret edilebilen sarayı görmenizi tavsiye ederiz.

Saatçi Ali Efendi Konağı


I. Abdülhamit döneminde 1774 yılında inşa edilen konak, 18. ve 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak göze çarpıyor. Kamulaştırılarak Kültür Bakanlığı tarafından Etnografya Müzesi olarak varlığını sürdüren konak, ahşap detaylarıyla görenleri hayran bırakıyor.

Selim Sırrı Paşa Konağı


1888-1894 yılında İzmit'te Mutasarrıf (günümüz valisi) olan Selim Sırrı Paşa'nın, çizimini bizzat kendisinin yaptığı Selim Sırrı Paşa Konağı 1892 yılında inşa edilmiştir. 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, 2 katlı ve ahşaptan yapılmış olup konağın iç duvarları antik heykel ve mimari parçaları ile süslenmiş

Osman Hamdi Bey Müzesi


Meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun mimarı, Türk müzecisi ve ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından Gebze-Eskihisar Köyü'nde, 1884 yılında Köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat olarak yaptırılmıştır. Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren yapı, tarih ve sanat meraklılarını bekliyor.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi


Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan külliye Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın vezirlerinden olan Vezir Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 16.yy.' da Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından inşa edilen külliye içerisinde; cami, han, tabhane, paşa odaları, medrese, kütüphane, hamam ve türbede bulunmaktadır.

Orhan Camii


1332 yılında Nikomedya'nın fethini tamamlamaya muvaffak olan Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından babası Orhan Gazi adına yaptırılan camii, İzmit'in fetih camiidir. Osmanlı Devleti'nin fetih geleneğine göre fetih camiinde hutbeye kılıçla çıkılırdı. Günümüzde de Osmanlı Devleti'nden kalan bu gelenek sürdürülmekte ve Orhan Camii'nde Cuma Hutbelerine kılıçla çıkılmaktadır.

Pertev Mehmet Paşa (Yeni Cuma) Camii


Kocaeli Yeni Cuma Mahallesi'nde, eski İstanbul-Ankara Karayolunun yanında bulunan Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, halk arasında Yeni Cuma Camisi olarak da tanınmaktadır. Mimar Sinan’ın eseri olan Camii ve külliyesi, Padişah II. Selim'in 2. veziri Pertev Mehmet Paşa adına, ölümünden sonra vasiyeti üzerine kethüdası Sinan ağa tarafından yaptırılmış ve cami kitabesine göre miladi 1579 ( Hicri: 987) yılında tamamlanmıştır. Günümüze kadar sadece cami, çeşme, şadırvan ve sübyan mektebi kısmen gelebilmiş olan Pertev Mehmet Paşa Camii, aslında büyük bir külliyenin geriye kalabilmiş olan parçalarıdır.

Eskihisar Kalesi


Kale eski çağlarda İzmit Körfezi'nin güneyindeki geçişi kontrol altında tutan Eskihisar köyünün kuzey doğusundadır. Kalenin Bizans döneminde, limanı korumak amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. Osmanlılar tarafından da kullanılan kale 1998 yılında restore edilmiştir.

Kaiser II. Wilhelm Köşkü


Alman İmparatoru Kaiser 2. Wilhelm, yapımını üstlenmiş oldukları demir yolu ağını incelemek için İzmit’e gelmeye karar verir. İstanbul’da devlet adamlarının ağırlandığı birçok yer olmasına karşı, İzmit’te böyle bir yer mevcut değildir. Dönemin Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid, İzmit’e bir köşk yapılmasını emreder. Köşkün yapımı Yıldız Sarayı’nda gerçekleştirilir. Yapımı tamamlanan köşk, gemi ile İzmit’e ulaşır ve burada 1 günde inşa edilir. Tekne yapım tekniği ile yapılan köşk, tamamen ahşaptandır ve yapımında bir çivi bile kullanılmamıştır.

Antik Su Kemeri


İzmit merkezinin kuzeyinde Üçtepeler mevkiinde Karaüzüm sirki ile Üçtepeler'deki yerleşim alanı arasındaki dere yatağında kalan saha üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 50 m. uzunluğunda, 15 m. yüksekliğinde ve iki katlı olarak inşa edilmiş, temelleri Roma dönemi izlerini taşımaktadır. Antik kaynaklara göre su kemeri, M.S. 2.nci yüzyılda imparator Trajan döneminde Nicomadia valisi Plinius tarafından yaptırılmış. Yapıldığı dönemlerden sonra sürekli onarım gördüğü, üst kısımlarında bulunan Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait izlerden anlaşılmaktadır.

Kutluca Köprüsü


Kocaeli’de Roma dönemine ait bir başka eser ise Kutluca Köprüsü. M.S. 50 yılında Romalılar tarafından yapılan köprü, Geudos olarak adlandırılmış. Antik su kemerinin bulunduğu Nicomedia şehri ile İpek Yolu’nun bağlantısını sağlayan köprü, günümüzde Kutluca Köprüsü ya da Taş Köprü olarak anılıyor. Köprünün duvar işçiliği ve kemer tekniği oldukça dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM