Görüş ve Öneriler

Kolesterol İçermeyen Tatlı

Tuna Merve Nur POLAT / Beslenme - 21 Eylül 2018

  1

Kolesterol İçermeyen Tatlı

Bugün İzmit’in Popüler diyetisyenlerinden Sena ŞEN aşure ayının gelmesiyle beraber severek tükettiğimiz aşureyi anlattı.Aşure tatlısı Nuh peygamberin gemisinde kalan son yiyeceklerden yapılan bir tatlı. içinde en az 12 farklı besin var. Her besinin ayrı besleyici değeri bulunmakta.

Aşure içerisinde kurufasulye, buğday ve nohut gibi besinler içerdiği için B grubu vitaminleri açısından, meyveler ile vitamin açısından ve içine giren kuruyemişlerle beraber E vitamini ve omega-3 açısından zengindir.

 Lif oranı yüksek olduğu için vücuda 2-3 saat tokluk hissi sağlıyor ve bağırsak hareketliliğin arttırıyor.

Tahıl, meyve ve kurubaklagillerden hazırlandığı için kolesterol içermeyen bir tatlı aynı zamanda

İçerisindeki tüm besinler açısından bakıldığında bitkisel proteinler, A ve E vitaminleri, B grubu vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir bulunmaktadır.

Ortalama bir kase yani 4 yemek kaşığı aşure 300-350 kalori içeriyor fakat biz aşure yediğimizde 4 yemek kaşığı ile sınırlı kalmıyoruz büyük kaselerde 7-8 yemek kaşığı kadar tüketim sağlıyoruz ve aldığımız kalori 700 lere ulaşıyor. Bir de bu aşureyi ara öğün olarak yediğimizde günlük aldığımız kalori artıyor. Bu yüzden kurubaklagil içeriği yüksek olan aşureyi ana öğün olarak yemek kilo almak istenmediğinde daha doğru bir davranış olmaktadır.

Kilo almak istiyorsanız ara öğün olarak tüketmek ya da yemeğin üstüne yiyor olmak sizi hedefinize ulaştırmaya yardımcı olacaktır.


Yorumlar


1 adet yorum vardır

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM