Görüş ve Öneriler

Körfez'e artık atık su akmayacak

Tuna Merve Nur POLAT / Güncel - 16 Ağustos 2018

  0

Körfez'e artık atık su akmayacak

Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Körfezi’nin atıksu kolektör hatları ile kuşaklamasının son aşaması Gebze-Darıca Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesini tamamladı. 40 milyon 378 bin 444 TL’ye mal olan proje kapsamında 21 kilometre uzunluğundaki hattın 2,5 kilometresi tünel geçişiyle sağlandı.


Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bizim bir hedefimiz vardı. Biz bu hedefi gerçekleştirdik. İnançla söylüyorum şu anda biz atık su, kirli suları, arıtma ve çevre yoluyla Almanya’nın da, İngiltere’nin de, Fransa’nın da bütün Avrupa’nın ilerisindeyiz. Artık bugün itibariyle İzmit Körfezi’ne bir gram atık su, kirli su ne sanayiden ne evlerden ne ticarethanelerden artık kirli su akmıyor İzmit Körfezi’ne. Gebze’de de, Darıca’da da, Eskihisar’da da artık rahatlıkla denize girebiliriz. İki yıl devam etti bunu inşaatı ve bitti terfi istasyonlarımızı da kullanıma aldık. Bugün itibariyle Gebze- Darıca eteklerinin denize yakın kesimleri terfi ile üst kısımlara vermek daha zor olur. Yaptığımız projeyi karar altına aldık ve hepsini sahilde topladık. Buradan kolektör ile Gebze’den atık su arıtma tesisine götürdük” dedi. 

İzmit Körfezi’ni atık sulardan tamamen arındıracak olan son projenin tamamlanmasıyla birlikte İzmit Körfezi’ne bakan Gebze ile Darıca ilçelerine bağlı mahallelerle sahil kısımlarının atık suları, kolektör hattına verilmeye başlandı. Atık sular, Gebze Eskihisar Feribot İskelesi, Darıca Askeri Alan ve Dudayev Sahil Parkı’nda olmak üzere yeni yapılan terfi merkezleri ve 2,5 kilometre uzunluğundaki atıksu tüneli ile daha önce birinci kısmı tamamlanan kolektör ve terfi merkezine bağlantısı sağlandı. Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılan atık sular arıtılmaya başlandı. 

Projenin işletmeye alınmasıyla birlikte Kocaeli’nde atıksu arıtma oranı yüzde 100’e ulaştı. Bu oran ile birlikte ülkemizde bir ilk daha gerçekleştirildi. Böylelikle iki ilçenin sahilleri atık sulardan arındırıldı. Halkımız gönül rahatlığıyla sahil ve plajlardan yararlanacak.

Kocaeli’de yüzde 100 atıksu arıtma ile birlikte İzmit Körfezi ve Karadeniz sahilleri atık sudan kaynaklanan kirlilikten arındırıldı. Bunun sonucunda İzmit Körfezi’nde yer alan Karamürsel’de Altınkemer, Karadeniz kıyısında bulunan Kandıra’da Kerpe, Cebeci, Bağırganlı ve Kumcağız olmak üzere 5 adet Mavi Bayraklı halk plajı vatandaşın hizmetine sunuldu.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM