Görüş ve Öneriler

KRONİK “MAĞDUR” PSİKOLOJİSİ: TÜM GÜNÜ ŞİKAYET EDEREK GEÇİRME DURUMU

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Spor & Sağlık - 18 Temmuz 2018

  0

KRONİK “MAĞDUR” PSİKOLOJİSİ: TÜM GÜNÜ ŞİKAYET EDEREK GEÇİRME DURUMU


Kronik mağdur zihniyetine sahip olan insanlar, bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemişlerdir ve bunu istedikleri şeyi elde etmek için kullandıklarının farkına varmazlar. Kronik mağdur zihniyetinden muzdarip birini tanıyor musunuz? Bunun pek çok nedeni vardır. Bununla birlikte, hepsi bu tür bir kişilerde görülen ortak özelliklere yol açar.

Kronik mağdur zihniyetinden muzdarip kişiler, diğer özelliklerin yanı sıra, kendi problemlerini çözme veya kendi hatalarını tanıma yetenekleri olmayan, başkalarının yardımına bağlı olarak yaşayan ve genellikle kendilerinden çok emin olmayan kişilerdir.

Bir mağdur zihniyetinin psikolojik bir durumun olası bir belirtisi olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, böyle bir duruma sahip olan kişilerde daha yoğun şekilde kendini göstermesidir. Sadece kendi yaşam tarzlarını etkilemez, aynı zamanda çevrelerindeki insanlara da etki eder.

"Hepimizin bir noktada, gerçek anlamda zor anlarla yüzleşmesi gerekir. Hepimiz, birilerinin bizi incitmeye çalışması ya da kendi kötü kararlarımız sonucu böyle bir duruma geldiğimiz için mağdur olmuşuzdur. Bizi her geçen gün daha iyi yapan şey ise iyi düşüncedir. Bununla, herhangi bir durumun üstesinden gelebilir ve devam edebiliriz."

Ne yazık ki, herkes bunu yapma yeteneğine sahip değildir. Bunun yerine, kendilerini bir olumsuzluk dalgasına sokarak hayatlarının geri kalanı için “kendi kurbanları” haline geliyorlar.


"Mağdur" zihniyetine sahip insanlar nasıl davranır?

Bu tür bir kişiyi tanımak kolaydır. Sadece yüz ifadelerine, kötü yürüyüş duruşuna ve sürekli karamsar ses tonuna dikkat etmek yeterli olacaktır. Başlarına gelen bir şeyi bir çeşit lanet veya bir başkasının suçu olarak görerek haklı çıkmaya çalışırlar. Sonuç olarak, çevrelerindeki insanlara yabancılaşana kadar mağdur zihniyetlerini arttırırlar. Acı veya kıskançlık gibi duygulara tutunurlar ve kendi talihsizlikleri ile herhangi bir sorumluluk almaktan kaçınırlar.

Kronik mağdur zihniyetine sahip birinin en belirgin özelliklerinden bazıları şunlardır:

1. Yardım eksikliğinden ötürü başkalarını suçlarlar

Çoğu zaman, başkalarından yardım almadıklarında hüsrana uğrarlar. Kendi yeteneklerine güvenmezler ve kendi sorunlarını çözebilecek düzeyde değillerdir. Genel olarak, her şeyi büyük bir tiyatroya dönüştürmeye eğilimlidirler.


2. Bilinçsizce gerçekleri manipüle ederler


Sorunlarının arkasındaki gerçek hikayenin ne olduğu önemli değildir. Onlar, her zaman gerçekleri manipüle etmenin bir yolunu ararlar, böylece bu bir başkasının hatası olur ve asla kendilerinin değildir. Bu, kendilerinin hissettikleri gibi, mağdur zihniyetleriyle doğal olarak yaptıkları bir şeydir.


3. Sınırlı "öz eleştiri" sergilerler

Kronik mağdur zihniyetine sahip insanlar iyi niteliklerini tanıyamasalar da, eylemleri konusunda kendilerini eleştirebilirler. Ancak, bu sadece bir başkasının suçu olduğunu kanıtlamanın bir yolu olabilir. Her şeyin sonunda, yine kurban zihniyetleri kendi kendini eleştirme yeteneklerini oldukça sınırlı hale getiriyor.


4. Hayal güçleri "talihsizlik" üzerine yoğunlaşır

Bu tip bir insan dünyanın bir eziyet olduğunu ve geleceğinden hiçbir şeyin iyi gelmeyeceğini hayal eder. Aslında, bu konuyu diğer insanlarla konuşmaktan hoşlanırlar. Bütün bunlar, çarpık gerçeklik görüşünden kaynaklanır.


5. Bilinçsizce karşısındakini manipüle ederler

Bu durumda ise, ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları yardımı alabilmenin tek yolu olan şantaja başvururlar. Bu nedenle, diğer insanların zihinleri üzerinde çalışarak, her zaman kendilerini mağdur durumuna getirirler. Daha sonra, bir kaza ya da talihsizlik geçirdiklerinde, geri kalanlar sorumlu hissederler ve aradıkları yardımı sağlarlar.


6. Küçük bir sorun, hiç sonu gelmeyen büyük bir probleme dönüşür


Kronik mağdur zihniyeti, zamanla daha da kötüye giden bir sorundur. Talihsizlikleri ve şikayetleri alışkanlık haline gelir. Bu bize umutsuzluk ve hayal kırıklığı hissettirebilir ve her şey duygusal bir yük haline gelir. Bu noktada bazı insanlar kendi yaşamlarının kurbanları haline gelir ve bir çıkış noktası bulamazlar.

Eğer bu sizin durumunuz ya da tanıdığınız birinin durumundaysa, biraz yardım almayı düşünün. Sonuçlara hayran kalacaksınız.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM