Görüş ve Öneriler

Müzik kalbimin içinde... Osman Öztürk

Tuna Merve Nur POLAT / Kültür & Sanat - 04 Eylül 2018

  0

Müzik kalbimin içinde... Osman Öztürk

Kendine has yorumu, sevilen tarzı, sanatı beğenilen Osman Öztürk ile röportaj gerçekleştirdik. Müziğe olan tutkusu ve heyecanı görülmeye değerdi. Müzik hayatına bir org aracılığıyla başlayan ve senelerdir devam eden bir hikaye onunkisi.


Bize kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Osman Öztürk?

Osman Öztürk baba tarafından Giresun anne tarafından Artvinliyim.Doğma büyüme İzmit Değirmendereliyim.İlk ve Orta öğrenimi Değirmendere’de okurken liseyi Gölcük teknik lisede okudum.İlkokuldan beri müzikle ilgilendim fakat teknik lise olduğum için yoluma Makine bölümü ile devam ettim. Kocaeli üniversitesi Makine bölümünden mezun oldum. Şuan bir fabrikada çalışıyorum aynı zamanda canlı müzik yapıyorum.  

Müzikle yollarınız nerede kesişti?

Müziğe ilkokul yıllarında bir org ile başladım. Babamın aldığı orgla kulaktan dolma çala çala müziğin içine adım attım. O zamandan beri içinde müzik tutkusu olan bir insanım. Bunun dışında tabi o zamanlar tahtada şarkılarda söylerdim. Ortaokul yıllarına geldiğimde komşudan bir bağlama almıştık. Baktım tıngır tıngır çalışıyorum kulak var eğitimli değildim. O dönemden sonra liseye geçtim artık gitar istiyordum sonra babam bir gitar aldı sağ olsun tabi yine eğitim yok birkaç arkadaşım vardı onlara baka baka onlardan gördüm sonra birazda internetten insanları izleye izleye geliştirdim. 

Müzik hayatımınız neresinde?

Müzik kalbimin içerisinde...

Tabi ki hayatımızı devam ettirebilmek için hepimizin iyi işlere ihtiyacı var ve bende tahsilim bu yönde olduğu için bir fabrikada çalışıyorum. İşim iyi ama gönlümde yatan müzikle alakalı bir şey yapsaydım ama müziği de bırakamıyorum aslında bir nebze müziği ikinci plana atmış gibi oldum ama yine şükürler olsun ki yapabiliyorum. 


Canlı müzik yapmaya nasıl başladınız?

Değirmendere sahilinde çalardım. Değirmendere’de basketbol sahası vardır hatta ilk dönemlerde çok acemiyken basketbol sahasının en üstüne çıkardım, hani kimse görmesin diye iki üç arkadaşla böyle acemi acemi çalardım. Kendimi geliştirdikçe daha aşağılara sahile inmeye başladım. Sonra sahilde birkaç arkadaşla çalıp söylemeye başladım. Sonra bir gün amfi tiyatroda çalıyorum, o amfi tiyatro komple dolmuş o zaman onun hemen arkası ‘pizza center’dı. 2005 senesi falan mekânın sahibi duymuş ve mekânında çalmamı istidi. Öyle başladı benim için canlı müzik. 2005- 2006 senesinde kendim gitar çalıp söylemeye başladım. Çeşitli mekânlar da çalıp söylemeye başladım tabi yıllar geçtikçe artık sahnenin tozunu yuta yuta kendimi geliştirdim. Tabi geliştirmek demek her zaman sonu olmayan bir şeydir. 

Müzik konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Ben yıllardır İzmit bölgesinde baya başarı elde ettiğimi düşünüyorum. İyi mekânlarda çıkıyorum iyi mekânlarda müzik yapıyorum. Yıllardır da bu işlerden ekmek yiyorum bunu da işimdeki disipline ve egomu altta tuttuğuma bağlıyorum. Çünkü hangi işi yaparsanız yapın önce ahlak ve karakter lazım. Egosu yüksek bir iştir bizim yaptığımız.  

Peki, kendinizi eleştirdiğiniz oluyor mu?

Her zamanda önce kendimi ben eleştiririm eksiklerimi ben görürüm. Kendimi eleştirdiğim noktalardan biri keşke eğitim alsaydım, keşke o dönemlerde güzel sanatlar okusaydım, müzik öğretmenliği okusaydım dediğim gibi lise döneminde gitar olunca kendimizi sahnelerde bulduk keşke müzikle alakalı bir şey okusaydım şuan müzik öğretmeni olsaydım şuan sevdiğim işi yapıyor olurdum. Ekstradan da canlı müziği yapıyor olurdum. En azından ses eğitimi alabilirdim, sesimi daha başarılı kullanabilirim. Gitar eğitimi daha iyi gitar çalabilirim. Bu işte ne kadar eğitimsizde olsan müzik duygu işidir içindeki duyguyu karşı tarafa iletebiliyorsan işi iyi yapıyorsun demektir.  


Önümüzdeki zaman dilimde eğitim almayı düşünüyor musunuz?

Şuan vaktim yok bu eğitimleri almaya çok yoğunum. Fabrikaya gidiyorum oradan sahneye gidiyorum bazen vardiya sistemine göre çok yakın saatler oluyor sahne alıp koştur koştur fabrikaya gidiyorum Derince ’ye diyorum ki bir saat önce sahnedeydim şimdi fabrikadayım çalışıyorum değişik bir psikoloji.  

Dinleyicinizle aranızdaki bağ nasıl?

Dinleyicilerimle aramdaki bağ iyidir. Yapım ağırdır, müzisyen deyince çok aktif sürekli sağa sola laf atan aktif olan arkadaşlarda vardır. Ben daha ciddiyimdir yapım itibariyle çok konuşmam sahnede sadece çıkar işimi yaparım.

Kocaeli’ndeki canlı müzik kitlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İzmit’te müzik kültürünün olduğu mekân ya da yer çok fazla yok. Bu müzisyenlerin ortak bir yarasıdır. Hani bir nebze karşıya bir şey veriyorsunuz bir şey alıyorsunuz İzmit’te çok alamıyorsun. Şimdi burada program yaptığımız mekânlarda saygı pek fazla yok. Örnek olarak bir mekânda sahne alıyorum oraya okey masası koydular diyoruz biz burada sanat icra ediyoruz. Ben orada sahne alırken karşıda insanların okey oynamasını istemiyorum. Şimdi dediğiniz şeye geliyorum benim o dinleyicilerle aram hiç iyi değil ben onları orada yok sayıyorum. O masadan istek gelirse kabul etmiyorum onları görmüyorum çünkü mekân bana saygısızlık yapıyor ve onlarda ona ortak oluyorlar. Diyorum ya müzik kültürü yok dinleyici geliyor normalde alkışlamasına gerek yok biz istemiyoruz çünkü buna alıştık İzmit’te ama dinleyici istek şarkı yazıyor, o şarkıyı yapıyorum ve o şarkının hangi masadan geldiğini görüyorum sonrasında ne bir alkış var ne bir şey var. Ee kardeşim yani ben kimsenin isteğini yapmak zorunda değilim çıkıyorum repertuvarım belli şarkımı okurum giderim ama ben o şarkıyı senin için yapıyorsam sende bunun sonunda alkışlamıyorsan sen bana küfür ediyorsun. Benim o dinleyiciyle de aram iyi değil. Müziğe saygı gösteren mekâna müzik için gelen bize iştirak eden biz onu anlıyoruz zaten bizim radarlarımız açık emin olun ki her masayı hangi masa katılıyor hangi masa müziği dinliyor, müziğe saygı gösteriyor onları biz ayırt edebiliyoruz. Ben oradan işte aramın iyi olduğu dinleyicilerimi seçiyorum. 


Kocaeli Burada ailesi olarak verdiğiniz röportaj için teşekkür ederiz. Çok keyifli bir röportaj oldu.

Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM